290
268
226
Strefa ekspertów HVACR

obliczenia nawiewniki okienne

Mam problem z panem kominiarzem który w opinii odbioru instalacji wentylacyjnej zakwestionował wydajność zainstalowanych w moich oknach nawiewników. Choć dostarczyłem deklaracje zgodności, która spełnia normy DIN 18055 i mówi o tym, że nawiewniki powinny spełniać wartość 0,5 - 1 m3/hmdaPa2/3. Mam zastosowane do każdego okna po dwa nawiewniki o dł 0,15 m z czego nawet w jednym pomieszczeniu pomimo tego, że przepisy mówią ze powinien być min jeden nawiewnik na jedno okno ja mam dwa komplety na dwa okna. powierzchnia mieszkania to 53 m2 i będą tam mieszkać 4 osoby (co według norm też ma znaczenie). Pytanie jak to obliczyć czy to spełnia normy. Dodam, że jest dodatkowy nawiew do pieca kuchennego z podkową o wym otworu 0,14 x 0,14 m i kratki went 0,21 x 0,17 odprowadzające powietrze. Pomocy proszę

Gdyby to było możliwe! Zbyt mało zależy od nawiewników!
Można złotą czcionką na nawiewniku wydrukować ...m3/h i co z tego?

to co ja mam zrobić aby. kominiarz zaaprobował mi te nawiewniki. Z tego co zrozumiałem to nie podoba mu się to, że są montowane zamiast uszczelki między ramom a skrzydłem.

Proszę opisać swój przypadek, ilu piętrowy jest to budynek i na którym piętrze położony jest Pańskie mieszkanie i proszę przesłać do nas kkp@kkp.pop.pl
www.kkp.pop.pl

to moze podaj jaka ma wydajnosc taki nawiewnik to bedzie latwiej odpowiedziec

Podaj ilość i typ pomieszczeń z których jest wyciąg(kuchnia łazienka,Wc itd)- na ich podstawie dobiera się ilośc nawiewników. Podaj równiez wydajność nawiewnika przy podciśnieniu 10Pa. Generalnie jest taka zasada, że jak jest mieszkanie np 3 pokojowe +WC+łazienka+kucnia elektr to wystarczą 3 nawiewniki o wydjaności 35m3/h (przy 10Pa)-po jednym na każdy pokój.Pozdrawiam

Jest to parter i jest jeszcze jedno piętro plus poddasze. Jeden pokój 20m2 z dwoma oknami. Drugi 16.5 m2 z jednym oknem. Kuchnia 8,5 m2 z jednym oknem (kuchenka gazowa, piec węglowy z podkową 8kW, wykonany dodatkowy nawiew 14 x 14cm.). Łazienka 3,5 m2 z junkersem. W kuchni i łazience są dwa wyloty 17 x 21 cm. Nawiewniki w każdym oknie bez wyjątku montowane w mijscu uszczelki 15cm x 2szt. Wszystkie pomieszczenia połączone przedpokojem o wym. 6,7 m2 z nie uszczelnionymi drzwiami. Stare budownictwo sciany zew 42 cm.

Acha info jakie posiadam to jedynie ze A = 0,78 m3/hm(10Pa)2/3 przy dwuch takich nawiewnikach co jest uczynione

Janis, zwyczajnie to głupoty gadasz

ja w dzieniku ustaw sie doczytałem, że ma zapewnic 20m3 na jedna osobe. Ale jak to poobliczać ?? jakis wzór ktory uwzglednia parametr A był by potrzebny

jeżeli w kuchni masz otwór nawiewny 14/14cm w ścianie zewnętrznej to tak jabyś miał 10 nawiewników o przepływie netto po 20 cm2, a więc żadnych nawiewników już nie potrzebujesz. Problem leży w tym czy pomieszczenie kuchenne z kuchnią gazową i z kotłem grzewczym na paliwo stałe o mocy cieplnej do 25 kW spełnia warunki techniczne.
Mistrz kominiarski wypowiada się na temat kanałów kominowych i jego pozytywna opinia o stanie technicznym kanałów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych nie jest pozwoleniem na wykonanie instalacji niezgodnie z przepisami z innych przyczyn. Kocioł grzewczy na paliwo stałe o mocy do 25 kW może być zainstalowane w pomieszczeniu technicznym a kuchnia do takich pomieszczeń nie należy. Omijają to producenci tak, że zamiast kocioł nazywają takie urządzenie grzewcze piecem.
www.kkp.pop.pl

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.