273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

wywiew z natrysku 100m3/h - podstawy prawne

cześć
jakie dajecie wartości wywiewu z natrysków jeśli taki natrysk jest w pokoju hotelowym? i czy znacie jakieś podstawy prawne do tego?? bo np WT powołują się ciągle na naszą starą normę wentylacyjną PN_B_03430 i tam nie ma sprecyzowanego wydatku dla budynków zamieszkania zbiorowego. Jest za to dla budynków mieszkalnych -50m3/h dla łazienki z WC.
pewnie dajecie 100m3/h ale z czego to wynika? są jakieś podstawy prawne do tego??
pzdr
Beata

Z tego co mi wiadomo to widzi mi się SANEPID.
Obowiązuje 5W/h oraz wg wyposażenia sanitarnego.

Z tego co mi wiadomo to widzi mi się SANEPID.
Obowiązuje 5W/h oraz wg wyposażenia sanitarnego.
5 wymian na godzinę dla kubatury kabiny? łazienki?
moja standardowa łazienka w hotelu ma 4m2 i wysokość do sufitu podwieszonego 2,5m wiec dla 5w/h to:
4x2,5x5 = 50 m3/h DLA CAŁEJ ŁAZIENKI
skąd zatem 100m3/h dla jednej kabiny??

Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami żyły sobie rozporządzenia, warunki techniczne i wiele wiele innych.

dobra nie pierdol

Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami żyły sobie rozporządzenia, warunki techniczne i wiele wiele innych.
dzięki - bardzo pomogłeś
poza tym za siedmioma górami i siedmioma rzekami to sobie krasnoludki żyją pałko!

wg poradnika Recknagela napisano że wyciąg powinien być od 75 do 100m3/h w zimie i 220m3/h w lecie na jeden natrysk, wprawdzie jest to w rozdzialne o wentylacji pływalni ale moża podciągnąć :) (a zależne jest to od wilgotności powietrza - wyprowadzamy wilgoć z pomieszczenia)
pzdr

wg poradnika Recknagela napisano że wyciąg powinien być od 75 do 100m3/h w zimie i 220m3/h w lecie na jeden natrysk, wprawdzie jest to w rozdzialne o wentylacji pływalni ale moża podciągnąć :) (a zależne jest to od wilgotności powietrza - wyprowadzamy wilgoć z pomieszczenia)
pzdr
mi sie wydaje że nie można podciągnąć :-)
a poza tym to żadna podstawa prawna ten recknagel
myśle że podstawy prawne mogą być w jakichś przepisach BHP

IMHO 50-80 m3/h ciągłego wyciągu z łazienki hotelowej zupełnie wystarcza, natrysk działa "incydentalnie". Jeśli jednak wyciąg z łazienki uruchamiany jest "wejciem" do niej - to oczywiście znacznie więcej. Podstawa prawna - WT, tam jest ogólny zapis do czego służy wentylacja ("do zapewnienia odpowiednich...").
W PN (nie obowiązuje) jest wartość MINIMUM !!. Często operator hotelu życzy sobie konkretnych warości, pamiętam 100m3/h z łazienki popularnej sieci hoteli. Na to nie ma podstaw prawnych, bo nie musi, bo nie potrzeba.A widzimisię SANEPID-u zadowolić trzeba. IMHO tylko.

A widzimisię SANEPID-u zadowolić trzeba. IMHO tylko.
jak bede miała okazje to sie spytam jakiegoś uzgadniacza z sanapidu o podstawy prawne

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.