1. Firmy czyszczące wiedzą jak wyczyścić wymiennik z kurzu a nie z czegoś co się przylepi, przyklei, lasuje , zastygnie itp. Nie wolno w ogóle dopuścić do zanieczyszczenia wymiennika.
2. Jak chcesz mieć przyzwoity odzysk na glikolu to ilość rzędów nie wynika z tego ile chcesz tylko z tego ile musisz mieć.
3. Nie ma takiej jednostki jak dBW, jest dB i dB(A) i obie mogą odnosić się do ciśnienia i mocy. Nie wiem dlaczego coś "zakładasz", nie ma co zakładać tylko należy dowiedzieć się, akurat VTS podaje sumaryczną moc i ciśnienie w dB(A) przy czym moc i ciśnienie przez obodowę jest zwykle dużo mniejsze niż moc do czerpni i wyrzutni i raczej nie wynosi 70dB(A), musiałoby być to wyjątkowo żle dobrane urządzenie. No i nie wiem dlaczego nie chcesz poruszać tematu filtra A, przecież normy wlaśnie uwzględniają ten filtr. Jak byś widział choć raz dobory VTS to byś wiedział, że podają moce akustyczne we wszystkich pasmach, byli chyba pierwszym polskim producentem, którzy to zaczęli podawać. Szczerze ci współczuję że nie słyszysz powyżej częstotliwości 500 Hz.
4. Masz rację, że w wymienniku krzyżowym sposobem zabezpieczenia się przed szronieniem jest zmniejszanie odzysku, gdy temperatura powietrza wywiewanego spada poniżej 2-3C, taką temperaturę na wywiewie osiągniemy, gdy przy powietrzu wywiewanym +20C/40% temperatura na zewnątrz spadnie poniżej -9C, a więc dla temperatur zewnętrznych powyżej -9 mamy 75% odzysku a dla niższych spada nam do ok 50% przy -20 na zewnątrz. Czy uważasz, że jest to argument za niestosowaniem wymiennika ze sprawnością 75%? zwłaszcza że podobno centrale pracują 24h/dobę ?
5. Podciśnienie w sekcji wywiewnej robi się w bardzo prosty sposób, bez falowników, wawów i innych bajerów, trzeba tylko wiedzieć jak.
Pozdrawiam