Po ogromnym sukcesie jednego z programów telewizyjnych, postanowiliśmy przedstawić sylwetkę głównego bohatera - Adam Jędrzejczyk, Prezes Zarządu oraz Dyrektor Generalny Danfoss Poland, z firmą związany od 2000 roku. Jednak natłokowi jego obowiązków nie widać końca! Od czerwca 2015 r. pełni funkcję szefa regionu Europy Wschodniej i odpowiada za sprzedaż we wszystkich 17 krajach regionu. Jest także Prezesem spółki joint venture Danfoss Saginomiya.

Był w programie telewizyjnym, teraz czas na nas! Przedstawiamy kolejną sylwetkę Prezesa branży HVACR - Adam Jędrzejczak, Prezes Zarządu Danfoss Poland.

Redakcja: Jakie są cele firmy w najbliższym czasie?

Adam Jędrzejczak: Naszym priorytetem są cele ekonomiczne nakierowane na maksymalizację zysku. Aby to osiągnąć podejmujemy szereg działań w określonych dziedzinach. Jednym z nich jest inwestowanie w obszary rozwojowe: infrastrukturę, przemysł spożywczy, ochronę klimatu i energii. Wszystkie te kwestie są połączone z globalnymi trendami - demografią, wzrostem urbanizacji oraz globalnym ociepleniem w wyniku większego zużycia energii. Natomiast dążąc do zwiększenia dochodowości, kluczowe znaczenie ma prowadzenie działalności w sposób zrównoważony. Do 2030 r. spółka Danfoss planuje zużywać o połowę mniej energii do prowadzenia działalności oraz emitować o połowę mniej dwutlenku węgla z wykorzystywanej przez siebie energii. W fabryce w Grodzisku Mazowieckim zrealizowaliśmy już 9 projektów energooszczędnych, które dały łącznie 20% poziom oszczędności zużycia energii. Przed nami kolejne projekty, a dzięki zrealizowaniu ich wszystkich, w 2017 r. ograniczymy emisję CO2 aż o 680 ton rocznie i zmniejszymy zużycie energii (łącznie elektrycznej i gazu) o ponad 1,6 GWh. Kolejne, istotne cele naszej działalności to kontynuacja dialogu społecznego, odpowiedzialność za zespół, środowisko naturalne i najbliższe otoczenie firmy.

 

R.: Czy planują Państwo wprowadzenie nowości produktowych lub technologii w niedalekiej przyszłości?

A.J.: Innowacje mają istotne znaczenie dla naszej działalności. Inżynierowie Danfoss nieustannie pracują nad wdrażaniem energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań, pozwalających na obniżenie kosztów energii i redukcję emisji CO2. Produkty Danfoss są wykorzystywane  do ogrzewania i chłodzenia budynków, chłodzenia w przemyśle spożywczym, sterowania pracą silników elektrycznych oraz zasilania dużych maszyn rolniczych i budowlanych. Na przykład, w obszarze ogrzewnictwa wprowadziliśmy ostatnio gruntową pompę ciepła DHP-H Varius PRO+, która posiada najwyższą z możliwych klasę energetyczną. Kolejną nowością jest napęd cyfrowy NovoCon łączący wodną instalację HVAC z automatyką budynku. W obszarze chłodnictwa warto wspomnieć o nowych agregatach skraplających Danfoss, które mają zastosowanie w wielu systemach chłodniczych (np. schładzalniki do mleka, chłodnie w mini i supermarketach,  sklepach osiedlowych lub stacjach benzynowych). Mają one niewielki wpływ na środowisko, a pozwalają zaoszczędzić 20% energii w porównaniu z równorzędnymi produktami.
 

 

R.: Które z produktów Danfoss zmierzają są do otrzymania miana bestsellerów Danfoss 2015?

A.J.: W swojej ofercie posiadamy wiele innowacyjnych produktów, które mogłyby otrzymać takie miano. To właśnie Danfoss wprowadził na polski rynek termostat grzejnikowy gwarantujący komfortową regulację temperatury w pomieszczeniach. Do dziś co drugi termostat w Polsce to Danfoss i pewnie dlatego klienci mówią na nie Danfossy. Innymi flagowymi produktami są m.in. pompy ciepła, maty grzejne DEVI do ogrzewania podłogowego, agregaty skraplające, węzły cieplne, zawory elektromagnetyczne czy przetwornice częstotliwości. Co ważne, produkty Danfoss przyczyniają się do poprawy efektywności energetycznej. Na uwagę zasługuje także sprężarka  inwerterowa Danfoss Turbocor, która otrzymała w tym roku prestiżową nagrodę za unikalną technologię, dzięki której budynki komercyjne na całym świecie są bardziej przyjazne dla środowiska. Warto dodać, że sprężarki inwerterowe wykorzystywane przede wszystkim w układach klimatyzacji komfortu czy chłodzenia technologicznego (jak np. serwerownie), w celu płynnego dostosowania ich wydajności do aktualnego zapotrzebowania, umożliwiają zmniejszenie zużycia energii o 10-30%.

 

R.: Czym Danfoss wyróżnia się na tle konkurencji?

A.J.:
Jedną z zasad Danfoss jest myślenie o potrzebach klienta we wszystkich naszych działaniach, stąd też część naszych inwestycji jest przeznaczana na prace badawczo-rozwojowe. Chcemy być lepsi od konkurencji przez naszą innowacyjność oraz wzmacnianie lojalności klientów, jednocześnie wykorzystując solidne fundamenty zbudowane na naszym DNA, czyli produktywności, dostępności produktów, dostawach na czas oraz jakości.

 

Sprawdź ofertę Danfoss Poland

 

R. : Ostatnio kilka dni temu byliśmy świadkiem jak brał Pan udział w jednym z programów telewizyjnych na ogólnopolskim kanale. Skąd decyzja na udział w takim przedsięwzięciu?

A.J.: Uważam, że jest to świetna formuła programu, która pozwala dowiedzieć się więcej, jak decyzje zarządcze przekładają się na zaangażowanie pracowników oraz cele i osiągnięcia, które mamy na liniach produkcyjnych. Zaangażowanie pracowników przekłada się na jakość naszych produktów. Mogłem sprawdzić, jak firma jest postrzegana oczami pracowników linii produkcyjnych, poznać ich problemy, potrzeby i środowisko pracy. Jeżeli firma jest atrakcyjna z punktu widzenia pracowników, przekłada się to na ich zaangażowanie i wzrost firmy.

 

R. : Co dał Państwu udział w takim programie? Mowa tutaj o pewnym spojrzeniu na funkcjonowanie firmy.

A.J.: Dzięki udziale w programie, mam szereg obserwacji, które są dla mnie podstawą do wdrożenia dalszych działań rozwojowych w firmie. Po pierwsze zależy mi, aby pracownicy byli bardziej angażowani w cały proces wdrażania nowych inicjatyw, począwszy od pomysłu, a skończywszy na wdrożeniu i informacji zwrotnej. Po drugie chcemy wdrożyć systemy nowoczesnej technologii na obszarach produkcyjnych, które usprawnią komunikację między pracownikami. Po trzecie kwestia zapewnienia poczucia bezpieczeństwa pracownikom. Poprzez wprowadzenie takich zasad udało nam się wyeliminować wypadki w pracy. Zdaję sobie sprawę, że niektóre zasady są przejaskrawione, ale zależy mi, żeby pracownicy pracowali w bezpiecznym środowisku pracy. Bezpieczeństwo w pracy, zwłaszcza na liniach produkcyjnych jest podstawą – jest bardziej istotne, niż dłuższe wykonanie czynności.

Chciałbym również podkreślić, że firmy nie da się prowadzić tylko na cyfrach i celach. Za tym stoją przecież ludzie i ich zaangażowanie. Nie pamiętam kiedy fizycznie tak ciężko pracowałem, ale zarządzając firmą, warto wyjść ze swoich gabinetów, bo nie da się zajrzeć do wnętrza firmy bez ubrudzenia się trochę. Udział w programie był również dla mnie lekcją pokory. Zobaczyłem, jak ciężko pracują osoby na liniach produkcyjnych. Jestem także podbudowany ich twórczym podejściem. Wierzę w to, że nasze dalsze działania będą jeszcze lepsze niż do tej pory.

 

Zobacz program Kryptonim Szef

 

 

R.: Jak wygląda polityka eksportowa/zagraniczna firmy Danfoss?

A.J.: Polityka eksportowa naszej firmy opiera się na lokowaniu mocy produkcyjnych jak najbliżej potrzeb rynku. Dodatkowo Polska jest w sercu Europy i oferuje wyjątkowy potencjał  inżynierski. Jednocześnie oferuje doskonałych pracowników produkcyjnych.
 

 

R.: Bazując na Państwa doświadczeniu, chcielibyśmy zapytać, czy potrafią Państwo wyznaczyć kraj, który jest niedoścignionym liderem w naszej branży?

A.J.:
Kraje niemieckojęzyczne oraz kraje skandynawskie.
 

 

R.: Jak w Państwa opinii plasuje się Polska na arenie międzynarodowej branży HVAC?

A.J.:
Instalacje HVAC w Polsce są już dość nowoczesne, ale mamy przed sobą jeszcze daleką drogę. Szczególne jeśli chodzi o ich energochłonność, ponieważ wciąż nie dorównujemy najwyższym standardom europejskim, które wyznaczane są przez kraje skandynawskie. Misją firmy Danfoss jest dostarczanie komponentów, które te instalacje uczynią oszczędniejszymi i tańszymi w eksploatacji.

 

R.: Dziękujemy Panie Adamie, i życzymy kolejnych super inicjatyw!

A.J.: Dziękuję.

 

 

 

Adam Jędrzejczak

Prezes Zarządu
Dyrektor Generalny Danfoss Poland