265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

wentylacja z rekuperatorem a urządzenia gazowe

Czy realizując ide budynku pasywnego na istniejącym obiekcie i stosując wentylacje nawiewno wywiewną z rekuperatorem mogę w pomieszczeniu kotłowni zainstalowć podgrzewacz gazowy kocioł gazowy a w kuchni kuchenkę gazową??

jeżeli w kotłowni będzie piec z zamkniętą komorą spalania można stosować wentylację mech.

Tak, ale dla palenisk otwartych - kuchenka, kocioł lub piec z palnikiem atmosferycznym musi to być wentylacja zblokowana.

W przypadku rozczelnienia instalacji gazowej mieszanka palna może dostać się do rekuperatora poprzez kanały wyciągowe. To moze spowodować wybuch. Czy z doświadczenia realizowaliście tego typu obiekt? i czy niebyło problemu z odbiorem kominiarskim?

Mariusz - bez przesady, jest jeszcze coś takiego jak dolna granica wybuchowośi, w pomieszczeniu bez wentylacji szybciej dojdzie do wybuchu niz przy działajacym rekuperatorze.
Problem jest tutaj inny - owe zblokowanie nawiewu z wywiewem. A oznacza to tyle ze strumień powietrza wywiewanego nie moze być większy niż nawiewanego (dopuszczalna jest wentylacja wyporowa). Poczytaj sobie proszę Warunki ...dz. U. 75 z 2002 roku, tam jest wszystko jasno opisane co mozna a czego nie.
Co do podgrzewacza to tak jak napisał vangrego proponuje jednak wybrać model z zamkniętą komorą spalania.

Kominiarz nie odbiera wentylacji mechanicznej. Jedynym elementem odbieranym przez kominiarza bedzie komin, jak ci nie bedzie chciał odebrać to wezwij innego - nie ma czegoś takiego jak monopol kominiarza.
Nie wiem dlaczego ludzie tak się przejmują odbiorami kominiarskimi, ja jak trafie na niedouczonego pokazuję mu przepisy, a jak dalej się upiera to mu dziękuję i idę do innego.

Dzięki za pomoc Pozdrawiam

Podaj numer tego dziennika, bo w 2002 r, pod nr 72 brak jakiejkolwiek ustawy o instalacjach gazowych, kotłowniach i wentylacji.

Zle szukałem, nr 75:
http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2002,nr,75.html

Dzięki

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.