Gość: Lajla
2006-04-10 00:00
#1
wentylacja przy nadbudowie - inny problem
Proszę o zajęcie stanowiska w następującej sprawie. W budynku, w którym cztery mieszkania są własnością "notarialną", a nie na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a dwa są spółdzielcze lokatorskie wykonano nadbudowę poddasza z dwoma nowymi mieszkaniami. W wyniku realizacji nadbudowy zamurowano kominy w których byłu przewody wentylacji grawitacyjnej do kuchni istniejących mieszkań. Na nasze odwołania, ani inwestor, ani urząd miasta, który wydał pozwolenie na budowę, ani inspektor nadzoru budowlanego nie reagują. Pozbawiono nasze kuchnie wentylacji grawitacyjnej. Do zasilania kuchenek używamy butli z gazem. Jest też mozliwosć doprowadzenia gazu z sieci, ale z powodu braku wentylacji chyba gazownia nie odbierze takiej instalacji. Proszę o odpowiedź, czy taki stan - brak wentylacji w kuchni - jest zgodny z prawem?
Z poważaniem, oczekująca reakcji szanownych forumowiczów
Lajla
Gość: kominiarczyk w-wa
2006-04-10 00:00
#2
Oczywiście, że nie jest to zgodne z warunkami technicznymi dla budynków mieszkalnych i z warunkami użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. nr 75 z 2002r i Dz.U nr 74 z 1999r) i to nie ma znaczenia czy jest tam kuchenka gazowa na paliwo gazowe cięższe od powietrza lub kuchenka elektryczna, bo kuchnia musi być wyposażona w kanał wentylacji wywiewnej do odprowadzenia pary wodnej i "zużytego" powietrza z całego mieszkania + ewentualne spaliny gazowe. Musi mieć pani opinię rzczoznawcy budowlanego lub opinię mistrza kominiarskiego i w ostateczności podać te całe towarzystwo do sądu.
Gość: Lajla
2006-05-22 00:00
#3
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Dopiero teraz, bo cały czas walczymy o wentylację. Aktualnie czekam na ekspertyzę kominiarską.
  • 1