273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Wentylacja mechaniczna wywiewna w nowym mieszkaniu

Witam,

w zeszłym roku kupiłem mieszkanie dwupokojowe w nowym budynku wielorodzinnym. W lokalu zaprojektowano i wykonano wentylację grawitacyjną- dwa otwory wentylacyjne w kuchni i jeden w łazience oraz nawiewniki okienne sterowane ręcznie.

Z racji swojego wykształcenia (z zawodu jestem technikiem budownictwa) część prac wykończeniowych chciałem wykonać samodzielnie. Na wcześniej wynajmowanych mieszkaniach pojawiał się problem ze skutecznością działania wentylacji naturalnej, dlatego zdecydowałem się na zamontowanie w swoim mieszkaniu wentylatorów wyciągowych.

W kuchni do jednego otworu wentylacyjnego wpiąłem okap, a do drugiego wentylator kanałowy, a za nim klapę zwrotną. Otwory wentylacyjne zostały zakryte szafkami kuchennymi, dlatego kratka wentylacyjna jest zlokalizowana w dolnej części szafki. Wentylator kanałowy jest sterowany włącznikiem. Do podpięcia okapu i kratki wykorzystałem sztywne, plastikowe przewody wentylacyjne.

W łazience zamontowałem na wlocie do kanału wentylacyjnego wentylator wyciągowy, który jest włączany automatycznie przy zapalaniu światła.

Cały system działa bez zarzutu, jednak problemy pojawiły się w trakcie przeglądu kominiarskiego. Kominiarz w protokole zapisał, że przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych oraz nie powinno być w nich żadnych przeszkód. Nakazał wymienić przewody na niepalne (np. elastyczne aluminiowe) i zlikwidować wentylator kanałowy wraz z klapą zwrotną. Do wentylacji w łazience nie miał uwag.

Uwagi kominiarza są dla mnie o tyle niezrozumiałe, że jako użytkownik jestem bardzo zadowolony z działania systemu, a ponadto zastosowane rozwiązanie podpatrzyłem u kilku znajomych (zanim zacząłem wykończać własne mieszkanie) i żaden z nich nie miał problemów z przeglądem kominiarskim.

Czy kominiarz miał rację, a jeśli tak to na jakie przepisy mógł się powoływać? Czy stosować się do jego zaleceń czy lepiej zaczekać do kolejnej kontroli z nadzieją, że przyjdzie ktoś inny?

Bardzo proszę o pomoc i poradę.

niestety, na przeglądach nie sprawdza się, czy system działa, tylko czy jest zgodny z normami. A jeśli jest zgodny z normami, to powinien działać. Jak jest zgodny z normami i nie działa, to mówi się trudno, pewnie wina mieszkańca...

A co do decyzji kominiarza - ma rację z pewnością jeśli chodzi o materiał. Przewody wentylacyjne zgodnie z normami muszą być wykonane z materiałów niepalnych, a plastik takowym nie jest. Także chociażby ze względu na to nie mogłeś przejść przeglądu. Jeśli chodzi o usunięcie przeszkód, to pewnie chodzi o to, że masz kartki zasłonięte przez szafki, co też nie jest dozwolone https://wentylacja.com.pl/news/wentylacja-w-kuchni-okap-kratka-wentylacyjna-i-mozliwe-problemy-67371.html (czy u Ciebie też tak to wygląda jak na zdjęciu?). Musiałbyś dokładnie sprawdzić jak to jest w normach, ale tak na zdrowy rozum wydaje mi się, że to Twoi znajomi sami majstrowali również przy wentylacji i zrobili "lekki nielegal", a mieli po prostu farta, że się nikt nie doczepił (albo się ktoś kiedyś doczepił, ale jeszcze nie zweryfikował.
Te przeglądy zresztą to też są pewnie zależne od człowieka, trochę jak z zatrzymaniem przez policję do kontroli. Są tacy policjanci co przetrzepią wszystko, sprawdzą nawet bieżnik na oponie, zrobią wszystko co mogą żeby sprawdzić auto i kierowce i ewentualnie nałożyć mandat, jak coś jest nie tak, a są też tacy, co zatrzymają i tylko chuchnij, dobra nie chce mi się, jedź dalej.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.