273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

wentylacja grawitacyjna a okap kuchenny

Czy można zgodnie z przepisami w czteropieętrowym bloku mieszkalnym podłączyć okap kuchenny do istniejącej kratki wyciągowej, jeśli wymieniona zostanie kratka na podwójną gdzie pozostaje kratka wyciągowa + otwór na rurę z okapu?
Nadmieniam, że mieszkam na trzecim piętrze w tym bloku.

Czy można zgodnie z przepisami w czteropieętrowym bloku mieszkalnym podłączyć okap kuchenny do istniejącej kratki wyciągowej, jeśli wymieniona zostanie kratka na podwójną gdzie pozostaje kratka wyciągowa + otwór na rurę z okapu?
Nadmieniam, że mieszkam na trzecim piętrze w tym bloku.
Jezeli ma pan w kuchni gaz to administracja budynku sie na to nie zgodzi. Poza tym, jak Pan wepnie swoj okap do wyciagu grawitacyjnego to sasiad powyzej bedzie codziennie wiedzial co pan gotuje na obiad bo wszystko poleci do niego (powietrze poleci po najmnijeszje drodze oporu czyli do sasiada).

Z jednej strony rozumiem, jak się włączy wentylator okapu w kuchni to np w łazience wystąpi cofka
Ale właśnie kupiłem nowe mieszkanie, w łazience i w wc są zamontowane wentylatory wyciagowe, w kuchni są dwie kratki wentylacyjne, ale nie można montować okapu (tak jest zapisane w umowie) no i co powiecie (developer leci w kulki?)

Powtórzę: ważniejsze jest skąd się bierze świeże powietrze a nie gdzie wyrzuca. oto wyniki badań skażeniem zarodnikami grzybów strzępokowych w rocznym mieszkaniu, 40 jtk/m3 wychodowane na porzywce (100jtk/m3 PN) po wł. okapu w kuchni (okna zamknięte) 600jtk/m3 a po wł wentylatora łazienkowego 1500jtk/m3.

No właśnie a w moim przypadku nie ma dodatkowych urządzeń dostarczających powietrze

Współpraca wyciągu mechanicznego powietrza przez osiowy wentylatorek ścienny lub pochłaniacz przyłączony do kanału wentylacyjnego z naturalnym ciągiem kominowym w drugim kanale wentylacyjnym w obrębie jednego mieszkania jest możliwa, jeżeli praca wentylatorka odbywa się przy niepełnym domknięciu skrzydeł uchylno-rozwieranych, co pozwoli na napływ powietrza z zewnątrz do mieszkania kompensujący wyciąg mechaniczny i naturalny ciąg kominowy. Pamiętajmy, że przy zamkniętych oknach nie potrzeba "pracy" wentylatorka osiowego, aby doszło do samorzutnego odwrócenia się ciągu w jednym z kanałów wentylacyjnych szczelnego mieszkania, bo jak wiemy bilans musi wyjść na zero. Oczywiście należy z całą surowością przestrzegać par. 141 i zabraniać stosowania indywidualnych wentylatorów wyciągowych w mieszkaniach gdzie jest grawitacyjne odprowadzenie spalin, bo jeżeli domownik przed włączeniem wentylatorka czy pochłaniacza zapomni rozszczelnić okien w mieszkaniu z samą wentylacją grawitacyjną to najwyżej przytrafi mu się mokra cofka, a w mieszkaniu z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin mogą cofnąć mu się spaliny i nieszczęście gotowe. Należy pamiętać, aby zapoznać użytkowników mieszkań o głównej zasadzie, że powietrze zewnętrzne powinno napływać przez rozszczelnione lub uchylone okna w pokoju lub w pokojach czy w sypialni aby wydychane CO2 kierowało się do pomieszczeń kuchennych, higieniczno-sanitarnych, gdzie są kanały wentylacyjne i powinno panować niższe ciśnienie. Są specjalne kratki z rozetą z wylotem ukierunkowującym strumień powietrza do góry aby strumień powietrza nie odbijał się od przeciwległej ścianki kanału i nie wracał kratką wywiewną na pomieszczenie. Jeżeli chcemy w kuchni zamontować wyciąg kuchenny a w ubikacji czy w łazience ścienne wentylatorki to należy zastosować taką kratkę z rozetą ukierunkowującą strumień powietrza do góry.

co do aspektów prawnych, to w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji tj.: PN-89/B-03430/Az3:2000 w punkcie 2.1.3. zaleca się projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększenie strumienia objętości powietrza usuwanego z kuchni w czasie jej użytkowania, do co najmniej 120m3/h. i nadal obowiązuje zapis w p. 2.1.4., że w ramach jednego mieszkania nie dopuszcza się stosowania równolegle wentylacji wywiewnej mechanicznej o działaniu ciągłym i wentylacji grawitacyjnej. Słowo "ciągłym" daje do zrozumienia, że okap z wentylatorkiem lub pochłaniacz pracujący okresowo może być przyłączony do kanału wentylacyjnego w sposób jak wyżej został opisany, aby po wyłączeniu wentylatorka lub pochłaniacza najcieplejsze powietrze w mieszkaniu mogło dostać się do kanału wentylacyjnego, co tym samym powoduje powstanie w mieszkaniu naturalnego podcisnienia względem panującego za oknami mieszkania.

Sorry Kominiarczyku, ale tak było w PN-89/B-03430 a nie w noweli Az2000 tam słowa "o działaniu ciągłym " wypadły!! punkt 4.2 wybór rodzaju wentylacji.

Proszę przeczytać p. 2.1.3. i 2.1.4. które dotyczą budynków mieszkalnych. Punkt 4.2 dotyczy budynków użyteczności publicznej. W mieszkaniu łatwo skompensować wywiew mechaniczny wentylatorka pracującego kilka minut np. w łazience z ciągiem kominowym w kuchni i na odwrót ale potrzeba do tego trochę dobrej woli domownika i dobrze wykonanych kanałów wentylacyjnych z ich wysokim wyprowadzeniem ponad dach budynku. Ja obserwując nasze budownictwo to mam takie wrażenie że kominy buduje się dla ozdoby, wmawiając przyszłym uzytkownikom że mają wentylacje a tak wogóle to są nowoczesniejsze sposoby wymiany powietrza w mieszkaniach i domkach jednorodzinnych włącznie z budynkami użyteczności publicznej.
Pozdrawiam.

Teoretycznie odciagu miejscowego nie mozna podlaczac do wentylacji grawitacyjnej - okap moze zaburzyc cyrkulacje powietrza w kominie wentylacyjnym moze np. powodowac,ze zaciagane opary beda znow wpadac do pomieszczenia przez kratke wentylacyjna - szczegolnie przy niskim cisnieniu (okap wytwarza wewnatrz podcisnienie)
Dobrze zrozumialam?
I w budynku wielorodzinnym (moj blok ma 4 pietra ja mieszkam na 2gim) nie mozna stosowac okapu ktory jest wyciagowy tak? Mozna tylko te z pochlaniaczem (tym filtrem weglowym) tak?
Jak to jest - mozna czy nie mozna ( w RM nie moge sie doczytac).
Pozdrawiam
Patrycja

To ja "odgrzeję troszkę kotleta" coby nie zakładać kolejnego tematu. PYTANIE do fachowców i "przepisowców".
Opis sytuacji:
Blok wielorodzinny, niegdyś w kuchni była terma gazowa która odprowadzała spaliny do otworu kominowego. Zaznaczę iż przewody kominowe są cztery w pionie dla każdego mieszkania osobny. "Bojlery" zostały zlikwidowane w całym bloku i pozostały dziury po przewodach. Podłączyłem do tegoż komina który kiedyś odprowadzał spaliny rurę od okapu. Wentylację mam obok komina do spalin (oczywiście osobną kratkę, osobny kanał wentylacyjny) czy się można do tego przyłącza przyczepić wentylacja zasuwa swoją drogą a wywiew z okapu swoją drogą.

wszystko zależy czy ten kanał grawitacyjny i pozostałe otwarte w twoim mieszkaniu kanały grawitacyjne spełniają wymogi techniczne, ale przez internet tego się nie sprawdzi
www.kkp.pop.pl

Problem mam podobny, więc podłączę się pod wątek:
dostałem od kominiarza pouczenie:
"W związku z przeprowadzoną kontrolą kominiarską w Państwa mieszkaniu, stwierdzono zamontowanie mechanicznych urządzeń do przewodu wentylacyjnego; wentylator w kuchni.
Zobowiązujemy Państwa do zdemontowania w/w urządzeń w ciągu 30 dni i przywrócenia wentylacji do stanu pierwotnego, zgodnie z dokumentacją techniczą budynku.
Podstawa prawna: Dziennik Ustaw Nr 10 z dn. 8.02.1995r. Dział IV rozdział 5 $ 141:
Stosowanie indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w kórych znajdują się wloty do przewodów spaliowych lub zbiorczych przewodów wentylacji grawitacyjnej z przykanalikami jest zabronione.
Montowanie takich urządzeń stwarza zagrozenie dla innych mieszkańców budynku.
Kontrola w/w zaleceń zostanie przeprowadzona przez uprawnione służby"
I teraz moje pytanie: czy jeśli mam możliwość wyłączenia tego wentylatora (przełącznikiem) to czy muszę go demontować?
pozdrawiam

musisz, bo ma być zgodnie z projektem

z tego wniosek że każdy sobie interpretuje prawo jak chce ale to wina prawa.Jeśli w bloku 10-cio piętrowym są same ślepe kuchnie (bez okien )to taki okap bez silnika nic niedaje tylko zbiere brud.W łazience musi być wyciąg z wiatraczkiem bo jak się jeden z domowników załati to następny się udusi-przepisy są nie dla ludzi,

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.