Czy gdzieś można zapoznać się z treścią całej opinii oraz poznać rok napisania ?
od półtora roku walczę z deweloperem
w mieszkaniu jest zbiorcza wentylacja mechaniczna (wg mnie hybrydowa - wspólne kanały oddzielnie dla wszystkich kuchni i wszystkich łazienek z nasadą VBP) + oddzielny wspólny przewód wentylacji zbiorczej (!) kaskadowo - do połowy bloku jeden przewód grawitacyjny zbiorczy, od połowy drugi
problem jest - sąsiad z dołu włącza okap - u mnie śmierdzi nawiewa mi kanałem zbiorczym okapowym plus dodatkowo szumi tak jakbym włączyła swój okap
[quote]Szanowny kolego, przytoczyć fragment opinii technicznej sporządzonej dla developera, którego interesowała ilość niezleżnych kanałów wentylacyjnych w przypadku gdy mamy aneks kuchenny z kuchenką elektryczną. Opinia jest sprzed paru laty a jej celem było odpowiedzenie na pytanie: czy można zaoszczędzić na ilości kanałów wentylacyjnych. Może się przyda:
W związku z Pana zapytaniem przedstawiam sposób rozwiązania wentylacji mechanicznej kuchni z aneksem jadalnym w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.
Podstawa opracowania:
Merytoryczna podstawę opracowania stanowią:
1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz.690).
2. Polska Norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej - wymagania.
3. Zmiana Az3 do powyższej PN.
Cel opracowania:
Celem opracowania jest udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób należy rozwiązywać wentylację kuchni z aneksem jadalnym w budynkach mieszkalnych o wysokości do 25 m w sytuacji gdy kuchnia wyposażona jest w kuchenkę elektryczną i wentylację mechaniczną z okapem.
Analiza przepisów i aktów normatywnych:
Rozporządzenie [1] par.147. ust.1. :
"Wentylacja i klimatyzacja powinny zapewniać odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego, w tym wielkość wymiany powietrza, jego czystość, temperaturę, wilgotność względną, prędkość ruchu w pomieszczeniu, przy zachowaniu przepisów odrębnych i wymagań Polskich Norm dotyczących wentylacji (...)".
Rozporządzenie [1] par.148. ust. 2. :
" W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna (...) nie można stosować wentylacji grawitacyjnej".
Rozporządzenie [1] par. 93. ust.3. :
"W mieszkaniu wielopokojowym kuchnia może stanowić część pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny, pod warunkiem zastosowania w tym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z podłączeniem do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym, a także z zapewnieniem odprowadzenia powietrza z pomieszczenia dodatkowym otworem wywiewnym, usytuowanym nie więcej niż 0,15 m poniżej płaszczyzny sufitu."
PN [2] pkt.2.1.4.:
"Dopuszcza się projektowanie wentylacji mechanicznej zdecentralizowanej, działającej niezależnie w każdym mieszkaniu (lub jego poszczególnych pomieszczeniach) i uruchamianej okresowo przez użytkownika mieszkania pod warunkiem skutecznego zabezpieczenia przed możliwością dotarcia usuwanego powietrza do innych mieszkań".
Zmiana Az3 [3] pkt.8
"Nie dopuszcza się równoczesnego stosowania w pomieszczeniach wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. W pomieszczeniach, w których występują źródła szkodliwych dla zdrowia substancji i/lub pary wodnej należy w okresie przerw w użytkowaniu zapewnić co najmniej półkrotną wymianę powietrza w ciągu godziny".
Zmiana Az3 [3] pkt.10
"Powietrze z pomieszczeń należy odprowadzać za pomocą przewodów indywidualnych, wyprowadzonych nad dach budynku".
Zakaz równoczesnego stosowania wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej jest wynikiem dążenia do ograniczenia negatywnego wpływu czynników zewnętrznych na działanie wentylacji grawitacyjnej w budynkach (patrz przedmowa do zmiany Az3). Porównując wyżej przedstawione zapisy ze sobą oraz analizując zjawiska termodynamiczne związane z użytkowaniem kuchni można wysnuć następujące wnioski:
1. W celu zapewnienia właściwych parametrów powietrza w pomieszczeniu kuchni z aneksem można stosować:
- pochłaniacze zapachów i tłustego kurzu (okapy nie usuwające powietrza z pomieszczenia wyposażone w filtr z węglem aktywnym) - nie zapewnia właściwego usuwania wilgoci z pomieszczeń,
- okapy usuwające powietrze znad kuchni do kanału wentylacyjnego zbiorczego obsługującego cały pion wentylacyjny, wyposażone w jeden wspólny wentylator funkcjonujące w sposób ciągły (24 h/ dobę) - rozwiązanie kłopotliwe ze względu na zagadnienia akustyczne oraz na możliwość łatwego zakłócenia pracy urządzeń przez poszczególnych użytkowników,
- okapy usuwające powietrze znad kuchni do indywidualnych kanałów wentylacyjnych wyprowadzonych ponad dach z jednoczesnym zapewnieniem wentylacji naturalnej wywiewnej funkcjonującej w trakcie przerw w użytkowaniu wentylacji mechanicznej. Kanał wentylacji naturalnej powinien być wyprowadzony ponad dach jako indywidualny dla każdego z mieszkań. Jego wlot powinien znajdować się nie więcej niż 15 cm poniżej płaszczyzny sufitu. Kanał ten nie może być drożny w trakcie pracy wentylacji mechanicznej.
2. W sytuacji, gdyby indywidualny kanał wentylacji mechanicznej od okapu kuchennego wykorzystać jako kanał wentylacji naturalnej spełniający powyższe warunki uniknąć można wykonywania podwójnej ilości kanałów wentylacyjnych z kosztownymi urządzeniami odcinającymi.
3. W celu realizacji tego rozwiązania okap należy przyłączyć do pojedynczego kanału wentylacyjnego za pomocą złączki wyposażonej w klapkę, która w czasie, gdy w kształtce panuje podciśnienie wywołane grawitacyjnym działaniem komina - jest otwarta, a w momencie zadziałania wentylatora okapu jest zamykana przez nadciśnienie.
Wniosek ostateczny:
Wentylację kuchni z aneksem jadalnym w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych o wysokości do 25 m wyposażonych w kuchenki elektryczne zaleca się projektować i wykonywać z wykorzystaniem jednego indywidualnego dla każdego z mieszkań kanału wentylacyjnego, okapu wentylacyjnego wyposażonego w wentylator sterowany przez użytkownika. Okap należy podłączyć do kanału wykorzystując klapkę umożliwiającą pracę wentylacji grawitacyjnej w czasie, gdy wentylator nie działa. Otwór wywiewny wentylacji grawitacyjnej należy zlokalizować nie więcej niż 15 cm poniżej płaszczyzny sufitu
[/quote]