265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Wentylacja, klimatyzacja auli

Witam, mam problem z projektem. Mamy z kolegą za cel zmodernizować aulę wykładową.
Obecnie wygląda to mniej więcej tak:
http://www.icpnet.pl/~rudnicki/aula.jpg
Sa 2 szyby wentylacyjne, z każdego 2 otwory które powinny przesyłać powietrze. Aula przeznaczona na ok 150 osób, pierwsze piętro, brak większych ograniczeń - to tylko projekt na zaliczenie przedmiotu. Jeszcze nie wiadomo czy będzie dostęp do okien z sali.
Czy są przesłanki do założenia klimatyzacji? Jeśli tak to jakiej mniej więcej? (typ, nazwa). Czy może sama wentylacja, tyle że działająca.
Prosiłbym o pomoc, z góry dziękuję
Pozdrawiam

Fajna uwaga! Kolega bardzo słusznie zauważył , że jest wentylacja i "wentylacja, tyle że działająca" ta druga u nas w mniejszości. Zdecydowanie wentylacja DZIAŁAJĄCA jest koniecznością w sali wykładowej. Klimatyzacja .... to zależy od warunków panyjących w auli przy skutecznej wentylacji.

Z pewnością jest w mniejszości choćby ze względu na Pana obecność na rynku :)

Panie TB znów Pan swoje "teorie wentylacyjne" chesz forsować?? znów Pan uważasz ze skutecznie można utrzymać parametry komfortu zmieniając tylko ilość nawiewanego powietrza zewnętrznego bez żadnej obróbki, do pomieszczenia??...
Ciekawe ile w tym przypadku Pan zaproponuje powietrza świeżego na osobe :D:D

Panie TB znów Pan swoje teorie wentylacyjne chesz forsować?? znów Pan uważasz ze skutecznie można utrzymać parametry komfortu zmieniając tylko ilość nawiewanego powietrza zewnętrznego bez żadnej obróbki, do pomieszczenia??...
Ciekawe ile w tym przypadku Pan zaproponuje powietrza świeżego na osobe :D:D
No jak to ile? Mowisz tak jakbys pana TB nie znal... Oczywiscie, ze 15m3/h bo inaczej sala sie "przesuszy" hahaha. Czy jest potrzebna klimatyzacja? Wiesz klimatyzacja to taki troche luksus czystsze powietrze, chlodne w lato... Pewnie jakbysmy zyli w stanach to mowilbym "smialo wal klime" ale poniewaz zyjemy w polsce hmm no wlasnie. Jesli chodzi o wentylacje w salach wykladowych to z tego co wiem (niestety nigdy czegos takiego nie robilem) to jednym ze sposobow jest umieszczenie pustej podlogi w ktorej powietrze sie rozprowadza do nawiewnikow umieszczonych np pod siedzeniami. Gdzies czytalem o tym artykul (na jakies stronie wentylacyjnej) i znalazlem znaczy, ze jak pogrzebiesz to tez znajdziesz :P Niestety wiecej nie moge pomoc ale poradzisz sobie to pewne :).

Zaraz wroc. Troche nierozwaznie napisalem. A jakie zmiany w tej "modernizacji" sa dopuszczalne? Mozna wszystko robic czy np tylko gore ruszac albo tylko dol ?? To jest tez dosyc istotne.

Sprawa wygląda tak, iż szyby wentylacyjne znajdują się na górze auli... Pomysł z puszczeniem nawiewów pod siedzeniami jest ciekawy ale niestety odpada - ławki mamy skokowo i nie chcemy na dole już nic robić.
W sumie klima jest przekonująca, aczkolwiek wentylacji nie przekreślam. Czy orientuja się Państwo, gdzie można orientacyjne dowiedzieć się o cenę takiej inwestycji bądź o nazwę urządzenia klimatyzującego, które sprostałoby naszym wymaganiom... Może być pi razy oko - w sumie skupiliśmy się głównie na aspektach ergonomicznych o których mamy pojęcie;)
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za dotychczasowe wypowiedzi...
I zapraszam do kolejnych

Moja rada:
Na dachu tej auli wstaw mala centrale wentylacyjna - filtr, wentylator, (ewentualnie nagrzewnice wodna jesli masz dostep do kotla) rozdziel strumien na oba kanaly, przyjmij minimlan ilosc powietrza na osobe 20m3/h. Zaloz najbardziej niekozystne warunki - pelna aula (np egzamin) plus kilku profesorkow. W kazy z kanalow wstaw dodatkowo po jednym klimatyzatorze kanalowym. Ich moc dobierz na zyski od ludzi + naslonecznienia. W ten sposob bedziesz mial i wentylacje i klimatyzacje i ew. ogrzewanie zima jesli nie ma tam c.o. Nie wiem jaka jest szerokosc tej auli ale zakladam, ze spora wiec jako nawiewniki dysze dalekiego zasiegu. Jak chcesz zaszalec to dorzuc jeszcze do nich silniczki i sterowanie tak zeby latem nawiewac pod strop a zima skierowac srumien bardziej do dolu.

Wojtek dobrze ci radzi. Ja bym dorzucił jeszcze 2 destratyfikatory w najwyższe części auli, 1 osobny klimatyzator dla profesora (wiadomo, lubią komfort). Profesorowi dla lepszego komfortu kup nawilżacz, może być z Castoramy, wiadomo, nawilża i dodatkowo schładza powietrze. I ważna rzecz, do podwieszania kanałałów najlepiej użyć linki nylonowej bo nie rdzewieje jak drut a jest mocniesza od sznurka.
Pozdrawiam

dobrze mówią... Wojtek opisał w skrócie to co powinno być zrobione. Założona ilość powietrza ze względów higienicznych w takich obiektach wystarcza do zapewnienia również w lato komfortu cieplnego (chłodzenie - bo o klimie to raczej proponuję zapomnieć bo nie jestem przekonany aby utrzymywanie również wilgotności było tu konienicze)
Instalacja na powietrzu zewnętrznym z centralą z falownikami sterowanymi np czujnikiem CO2 - obniży koszty ekploatacji tak w lato jak i w zimie.
Z nawiewu pod siedzeniami ja bym zrezygnował - nie chciałbym oddychać powietrzem zabarwionym różnymi zapachami.
Czyli system góra-dół. Oczywiście dołem wyciąg.
Nawiew dyszami to dobry pomysł - najlepiej gdyby nawiew odbywał się z obu przeciwległych stron auli.
Dobór dysz proponuję wykonać w programie Troxa

dobrze mówią... Wojtek opisał w skrócie to co powinno być zrobione. Założona ilość powietrza ze względów higienicznych w takich obiektach wystarcza do zapewnienia również w lato komfortu cieplnego (chłodzenie - bo o klimie to raczej proponuję zapomnieć bo nie jestem przekonany aby utrzymywanie również wilgotności było tu konienicze)
Instalacja na powietrzu zewnętrznym z centralą z falownikami sterowanymi np czujnikiem CO2 - obniży koszty ekploatacji tak w lato jak i w zimie.
Z nawiewu pod siedzeniami ja bym zrezygnował - nie chciałbym oddychać powietrzem zabarwionym różnymi zapachami.
Czyli system góra-dół. Oczywiście dołem wyciąg.
Nawiew dyszami to dobry pomysł - najlepiej gdyby nawiew odbywał się z obu przeciwległych stron auli.
Dobór dysz proponuję wykonać w programie Troxa
Podpisałbym się pod tymi rozwiązaniami, ale gdzieś pogubiła mi się krzywa duszności. Warto o tym pomyśleć!!
Co do nawiewu pod siedzeniami - wbrew pozorom przy prędkości 0,2m/s masz cicho skutecznie i bez zapachów. Poszukaj nawiewników Sompolińskiego

a co jak się bączek wyrwie przy systamie dół-góra? Zapaszem do góry nie poleci?:)

a co jak się bączek wyrwie przy systamie dół-góra? Zapaszem do góry nie poleci?:)

trudno to będzie tylko twój bączek,
przy konwekcyjnym ruchu powietrza inni nie poczują

i dla tego wybrałbym góra-dół żeby go jednak nie poczuć ani tego od sąsiada. No i różnica w kosztach inwestycyjnych gigantyczna :)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.