290
274
226
Strefa ekspertów HVACR

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Witam.
Jestem w końcowym etapie budowy domu jednorodzinnego według projektu Inwestprojekt W-0150. Jest to budynek podpiwniczony , posiadający poddasze użytkowe. Powierzchnia całkowita bydynku 211 mm, kubatura 647 mmm. Budynek wykonałem w technologii tradycyjnej z materiałów ceramicznych, ściany zewnętrzne trójwarstwowe w środku 10 cm styropianu. Stropy ceramiczne z izolacją. Ściany podpiwniczenia i posadzka posiada izolację styropian 6 cm.
Zainastalowałem system c.o. i przygotowania c.w.u. w oparciu o kocioł gazowy 1-funkcyjny z otwartą komorą spalania i zasobnik 100l. Dodatowym źródłem ciepła ma być kominek w salonie z wkładem 12kW i rozprowadzeniem grawitacyjnym do 2 pomieszczeń na podaszu. Kotłownia jest w wydzielonym pomieszczeniu spełniającym wymogi formalne w podpiwniczeniu. Do zasilania kotła i kominka wykonałem czerpnie zewnętrzne z przysłoną rurą PCV 110. Projektant przewidział dla tego budynku wentylację grawitacyną z dwóch łazienek, kuchni, garażu i kotłowni. W kuchni mam zamiar zainstalować wyciąg mechaniczny z przebiciem za ścianę budynku. Kominy wentylacyjne w ilości 2 szt. są zlokalizowane przy ścianach zewnętrznych i ich wysokość to 9 m i 8 m. Stolarka okienna i drzwiowa jest szczelna. Budynek jest zlokalizowany na dużej działce w terenie otwartym. Nie uruchamiałem jeszcze ogrzewania.
Moje pytania są następujące.
1. Czy opisana wentylacja grawitacyjnea zapewni prawidłową wymianę powietrza w budynku? Mam odebrany obiekt przez uprawnionego kominiarza.
2. Czy na tym etapie i dla tego obiektu jest uzasadniona względami ekonomicznymi lub innymi istotnymi zmiana sposobu wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z odzyskiem ciepła?
3. Czy przy wentlacji wymuszonej n/w można wykorzystać istniejące otwory wentylacji grawitacyjnej z łazienek, kuchni lub garażu.
4. Gdzie można znaleść informację i systemach wentylacji mechanicznej n/w i dobrych rozwiązaniach. Producent, projektant, centrala, ceny urządzeń.
5. Czy istniejący kominek z rozprowadzeniem grawitacyjnym nie będzie przeciwwskazaniem dla wentylacji mechanicznej i czy można część gorącgo powietrza podpiąć do centrali wentylacyjnej?
4. W niedługim czasie zamierzam wykonać ułożenie podłóg drewnianych na legarach na parterze i poddaszu i czy mogę istniejącą nad stropem przestrzeń około 7 cm. wykorzystać do celów zwiazanych z wentylacją mechaniczną ( ułożenie rozprowadzeń lub kabli sterujących).Czy raczej tego się nie robi?
Chce zaznaczyć, że nie jestem z branży budowlanej i wentylacyjnej i pomocy w rozwiązaniu tych kwestii zmuszony jestem szukać u osób z doświadczeniem zawodowym. Niestety projektanci budynków nie chcą przystosować sie do nowych wymagań.
Za pomoc z góry dziękuję.

To ja raz jeszcze. Nie podałem swoich danych.
Mam na imię Józef. jozef.motyka@poczta.onet.pl
Pozdrawiam.
JM

Jeśli dom nie jest jeszcze wykonczony to jest to ostani dzwonek żeby zrobić wentylacje mechaniczną z odzyskiem za rozsądne pieniądze. Potem wiąże sie to z koniecznościa sporego ruinowania domu.
Twój dom to prawie termos. Stolarka i drzwi szczelne jak napisałeś. Niezła izolacja. Skąd zatem weźmiesz swieże powietrze? Wentylacja to proces wymiany zużytego powietrza na swieze ale jak swieze nie ma sie skąd dostać to wystepują ciekawe anomalia. Jedynym sposobem zapewnienia sprawnej wentylacji jest zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno wywiewnej najlepiej z odzyskiem
Kominiarze to delikatnie mówiąć największe gnioty systemu budowlanego. Osobiście wykopałem paru od siebie z budowy.
Jak mozna odebrać budynek pod katem wentylacji skoro z góry wiadomo że nie został zapewniony właściwy przepływ powietrza. Chyba tylko za kase...
Ja mam wykonany system wentylacji mechanicznej u siebie w domu na bazie centrali Elektra Flexit. Typ VG- 400. Chodzi już drugi rok rewelacyjnie. W domu mam zawsze świeze powietrze i nie mam zadnego roszenia okien a u kumpla w domu ktory ma grawitacje (tez odebrana przez kominiarza) co rok wystepuje ten sam problem.
Jak chcesz to zadzwoń do Elektry (22) 843 - 32 - 82 i pogadaj z nimi. Jak jesteś z Warszawy to moge ci dac tez namiar na instalatora ktory mi robił cała instalację.

Dom ma być zaprojektowany i wykonany tak aby nie zagrażał zdrowiu i życiu użytkowników. Brak działającej wentylacji w twoim domu stwarza takie zagrożenie. Jeśli dom jest wykonany zgodnie z projektem to odpowiada za to architekt, który go zaprojektował. Możesz od niego żądać poprawienia projektu i zwrotu kosztów z tymi poprawkami związanymi. Inwestorzy zacznijcie w końcu wymagać od architektów projektowania domów, które się nadają do zamieszkania. Połowa tematów na tym forum to problemy związane z brakiem wentylacji. I dopóki architekci nie dostaną po kieszeni to takie buble bedą tworzyć.
PS. Kominiarz nie ma prawa odbierania obiektów, Ma tylko prawo czyścić kominy spalinowe i wentylacyjne.

Dziekuję za przesłane uwagi. Zastanawiałem sie nad zastosowaniem nawiewników okiennych higrosetowanych w pomieszczeniach: salon, kuchnia, sypialnie i kratki wywiewne higrosterowane w łazienkach i kuchni. W kuchni mam zainstalować dodatkowo wyciąg na zewnątrz z okapu kuchenki gazowej. Nie wiem czy takie rozwiązanie nie spowoduje zbyt dużych strat ciepła.
W przypadku mojej decyzji o zmianie wentylacji na mechaniczną n/w z odzyskiem czy mogę zastosować kominek z wkładem i niewielkim rozprowadzeniem ciepłego powietrza na poddasze użytkowe. Kocioł gzaowy z otwartą komorą spalania ma własne pomieszczenie w kotłowni w piwnicy , własną wentylację i nawiew powierza z czerpni.
Proszę o orientacyjną choćby informację o łącznych kosztach jakie nogę ponieść w przypadku zastostowania wentylacji wskazanego producenta. Lokalizacja mojej inwestycji jest daleko od W-wy,podkarpacie - Tarnobrzeg
Pozdrawiam
JM

Nie ma czegoś takiego jak nawiewnik higrosterowalny. Jego "higrosterowalność" konczy sie przy 0 stponi na dworze. Wykrolpnona na nawiewniku woda wtedy zamarza i po całej sztuczce. Jak już nie chcesz robić mechanicznej to zrób zwyczajne dziuy na kratki z zaluzjami i daj sobie spokoj z "higrosterowalnymi" bo jescze bedziesz musiał je suszarką rozmrażac taki bedziesz mial z nich pożytek

Panie Jotem, kosztem energii gorącej wody dostarczonej do grzejników i zysków ciepła od ludzi, urządzeń elektrycznych, promieniowania słonecznego - powietrze w mieszkaniu się ogrzewa i rozszerza wypierając najlżejsze warstwy do góry, tam gdzie panuje niższe ciśnienie, a to z kolei powoduje spadek ciśnienia w pomieszczeniach z kanałami grawitacyjnymi, co powoduje ściąganie i napór powietrza z pozostałych pomieszczeń. Krótko mówiąc, na każdej kondygnacji panuje podciśnienia względem ciśnienia powietrza za oknami danej kondygnacji, więc robienie otworu w bocznej przegrodzie mija się z celem, chyba, że zastosujemy zawór zwrotny. Wyciąg mechaniczny powietrza z jednego pomieszczenia powoduje także wyciąg powietrza z innych pomieszczeń, a więc jeżeli nie zkompensujesz mechanicznego odpływu powietrza przez uchylenie okna, to drugim kanałem grawitacyjnym napłynie powietrze od góry, a może być ono zaniczyszczone spalinami wydobywającymi się z kanału spalinowego lub dymowego. O doborze ilości nawieników powietrza dla danej kondygnacji przeczytasz w artykule "Listwy wentylacyjne" inż. E. Nowakowskiego w miesięczniku "Rynek Instalacyjny" 1/2 2005r. Warunkiem prawidłowo działającej grawitacji jest dobrze dobrana wydajność centralnego ogrzewania do izolacji budynku i do jakości wykonania kanałów grawitacyjnych. Dobrze wykonane kanały grawitacyjne to takie, które wykonane są za pomocą szablonu, bez wyciśnietej zaprawy, które "trzymają" ciśnienie i są ocieplone w miejscach nie ogrzewanych, aby w zimie nie ulegały wychłodzeniu i "odprężeniu" ciśnienia. Wadą wentylacji grawitacyjnej jest brak możliwości dokładnego oczyszczenia powietrza zewnętrznego oraz wpadające powietrze jest zimne a wyrzucane jest ciepłe - ogrzane kosztem energii gorącej wody, którą ogrzewasz kosztem energii paliwa za które płacisz.

Ja wyłożyłem łacznie coś ponad 12 tys z centrala i z presostatem (czujnik zabrudzenia filtra) . Ale chodzi super. Zadzwoń do Elektry..może mają jakiegoś dystrybutora w Tarnobrzegu.

Mimo wielu niewątpliwych zalet systemu wentylacji z rekuperatorem nie mam przekonania czy da sie to zastosować dla mojego budynku ponieważ:
1. Nie zamierzam zrezygnować z dodatkowego żródła ciepła jakim jest kominek z wkładem kominkowym.
2. Przy zasotoswaniu rekuperatora , przypadku braku zasilania w energie elektryczną nie mam żadnego żródła ciepła - brak działania pompy obiegowej c.o. i nie mam też prawidłowo działającej wentylacji. Jak długo można wytrzymać w takiej sytuacji co co sie stanie z instalacjami?
3. Poniesione już nakłady na wybudowanie odpowiednich kominów wentykacyjnych ( 8m i 9 m z kształtek ceramicznych przeznaczonych do wentylacji, zaizolowane) sa niepotrzebne?
4. Dodatkowe nakłady inwestycyjne na rekuperację to 12-15 tyś zł zwróca się w odległym czasie.
Skłonny jestem zachować istniejący stan rzeczy poprawiając jedynie system wentylacji grawitacyjnej poprzez zastosowanie nawiewników regulowanych ręcznie w pomieszczeniach: salon, kuchnia, sypialnie. Zastosować kratki wywiewne higro w łazienkach i kuchni. Okap kuchenny z wentylacją meczniczną wyprowadzić przez ścianę na zewnątrz przy użyciu zaworu zwrotnego.
Proszę o pdpowiedź na tak postawione ptyanie.

Rekuperator wspomaga spalanie w kominku, wentylacja grawitacyjna jako pociśnieniowa może utrudniać spalanie.
Ponieważ czerpnia jest na dole wyrzutnia w kominie, podczas zaniku napięcia wentylacja taka pracuje jak grawitacyjna (czyli jak pogoda pozwoli), wentylatory nie tłumią przepływu.
A co do zwrotu...? zdrowie się trudno przelicza!! Dla zdrowia zabroniono używać w takim domu jak twój okapu kuchennego, bo jego wł. skutkuje cofką powietrza z zarodnikami grzybów strzępkowych z łazienki

Witam.
Dziekuję Panie T. Brzęczkowski za przesłane stanowisko . Tak jak już powiedziałem nie jestem przeciwnikiem wentylacji z rekuperacją. Mam tylko podjąć właściwą decyzję kiedy ja zastosować. W obecnej chwili skłonny byłbym ten problem przesunąć w czasie z powodów finansowych. Ale po wykonaniu podłóg nad stropem parteru już będzie kłopot w umiejscowieniem nawiewników w pomieszczeniach parteru. Czy nad stropem parteru w posadzce poddasza można zmieścić kanały ( wysokość wolnej przestrzeni 7 cm). I czy istniejące przewody wentylacyjne wyciagające powietrze z łazienek da się zaadaptować do wentylacji z rekuperacją? Proszę o wskazówkę jaka centrala byłaby odpowiednia dla mojego budynku?
Pozdrawiam
JM

95% wentylacji zakładamy w zamieszkałych domach. Dopiero wtedy ludzie się przekonują, że bez wentylacji się nie da. A zwłaszcza jak dom jest jak Pan to określił "tradycyjny". Grube mury nie zaizolowane folią od wewnątrz dobre były gdy nie było na nich styropianu, gdy były piece kaflowe, i okna z centymetrową szparą, wsparte kratką w każdym pokoju. Bezkarnie zmienić części "tradycji" nie można. Wilgoć w ścianach, cofka z zagrzybionym powietrzem z kanału w kuchni czy łazience, CO2 na poziomie znacznie przekraczającym 1000ppm...

Nie ma czegoś takiego jak nawiewnik higrosterowalny. Jego higrosterowalność konczy sie przy 0 stponi na dworze. Wykrolpnona na nawiewniku woda wtedy zamarza i po całej sztuczce. Jak już nie chcesz robić mechanicznej to zrób zwyczajne dziuy na kratki z zaluzjami i daj sobie spokoj z higrosterowalnymi bo jescze bedziesz musiał je suszarką rozmrażac taki bedziesz mial z nich pożytek
Witam serdecznie.
Mam pytanie co za nawiewniki Krystyna posiadasz i jakiej firmy.Ja mam higrosterowane i przy ostatnich mrozach jakie były umnie zaden nie zamarzł.Być może masz żle zamontowane i w tym jest problem.
pozdrawiam.

Krystyna nie pisała o zamarzaniu tylko o pomyśle, idei higrosterowalności nawiewnikami, zupełnie nietrafionej. Higrosterowalne mogą byc tylko wywiewniki. "gościu" woda zamarza poniżej zera na tomiast nawiewnik mając nawet +8 st. C otworzy się maksymalnie gdy w pokoju jest dolna "komfortowa" wilgotność 35% przy 22 st. C.

Zdecydowanie mechaniczna, dużo o tym czytałem, zdałem się tez przy wyborze i montażu na opinię fachowców z Ecocomfort http://www.ecocomfort.pl/

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.