273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Rzeka na parapecie

Zamontowałam okna plastikowe w moim m-4. Nie wieje już od okien, ale woda skrapla się na nich tak, że na parapetach mam jeziorka.... Mam już dość porozkładanych ścierek. Na grzejnikach też nie mogę niczego wysuszyć - bo zaraz płyną wodospady. Tak samo jest, gdy zaczynam gotować. U kogo szukać pomocy - czy reklamować okna, czy wołać o pomoc administratora bloku? Co sama mogę zrobić, żeby jakoś rozwiązać problem?

W pierwszej kolejności rozszczelnić okna (klamka w pozycji "mikrowentylacja"). Jeżeli to nie pomoże to należy wezwać administratora budynku do przeprowadzenia kontroli drożności przewodów wentylacji grawitacyjnej.

WIETRZYĆ !!!!!!

Stare nieszczelne okna były elementem systemu wentylacyjnego, musisz wymienić okna na stare albo w nowych porobić otwory, aby wiało jak przedtem.
Możesz też zrobić nadmuch do mieszkania powietrza wentylatorem z( z odzyskiem ciepła lub bez) np. z klatki

moja rada:
1.przewietrz od czasu do czasu mieszkanie
2. ogrzewaj wiecej mieszkanie, szczegolnie podnies temperature w okolicy okna
3. zastanow sie czy eni nabrali cie z oknami (sprawdz jaki maja wspolczynnik przenikania ciepla a jaki byl deklarowany)
skraplanie wody na powierzchni okna swiadczyc moze o tym ze okno jest zlej jakosci, albo o tym za masz chlod w okolicy okna, albo o tym, ze masz duza wilgoc w mieszkaniu
ogolnie zasada jest taka, ze jak powierzchnia szyba ma temperature ponizej punktu rosy to woda sie bedzei wykraplac
punkt rosy zas zalezy od wilgotnosci bezwzglednej powietrza w twoim mieszkaniu

Doradco leonie wentylacja musi!! być ciągła, jezeli uważasz się za fachowca wywal słowo "wietrzyć" ze słownika.
I nie chodzi tylko o wilgoć, jeszcze jest CO2. W 20m2 pokoju po "wywietrzeniu" jak są dwie osoby poziom CO2 ze 100 ppm do 1000 (górna zdrowa granica) przyrasta w 25 min.

czesc
kurde nei wiedzialem, ze sa takie surowe granice- chcesz powiedzeic ze jeden promil co2 w powietrzu to gorna granica?
cos mi sie wydaje, ze cie pogielo, ale moge sie mylic ;)
z tego co wiem, to c02 nie jest trujace
ja wiem ze wam wentylatorowcom, to sie marzy aby kazdy w domu mial jeden pokoj wydzielony na maszynownie wentylacyjna, ale tak naprawde to ludzie wietrza raz na dzien albo i wcale w okresie zimowym i wszyscy zyja (ba- nawet nic im nei dolega ;))

zreszta czekaj sprawdze jakie sa aktualne poziom co2 w zabrzu w "czystym " powietrzu i pogadamy.....

"Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce" Co roku PW dr. Jerzy Sowa się tym zajmuje. Fakt CO2 trujący nie jest, ale mózg słabiej pracuje przy 1000 i więcej ppm a to niektórym przeszkadza.

Wydaje mi się, że w ten sposób uprawnień drogi leonie nie zdobędziesz. Przy okazji czy 1000 cząsteczek CO2 na milion cząsteczek (powietrza ogólnie) to to samo co 1 promil (mierzony objętościowo)? Masz chyba coś wspólnego z chemią - wypowiedz się.

1000 pppm to jeden promil
a jesli chodzi o stosunek wagowy to 1 promil objetosciowo co2 w powietrzu odpowiada okolo 1,5 grama co2 na kilogram powietrza
zawsze chetnie sluze pomoca ;)

a wracajac do problemu
ja bym chyba jednak stawial na okna i podejrzewam ze w meiszkaniu oszczedza sie na ogrzewaniu- wtedy to daje wlasnie taki efekt
acha w poprzednij odpowiedzi napisalem pppm- chodzilo mi oczywiscie o ppm czyli o part per milion czyli czesci na milon co jest jedna tysieczna promila czyli czesci na tysiac
pisze to bo pewnei za chwile znowu men ktos za slowo zlapie jak bylo z kaloryferem ;)

Leon is the best. Marnujesz sie gosciu na tej uczelni jako administrator sieci. Jak zawsze swietne i celne uwagi. Chce sie zapisac na jakis wyklad lub cwiczenia gdzie prowadzisz zajecia. Gdzie?
Twoj wierny czytelnik

nie marnuje sie
robie doktorat z suszenia
a potem mozliwe, ze dolacze do WAS
- fachowcow ;)

Chyba z zawilgocenia, albo suszenia inaczej. Suszyć ciepłem, no no no, ciekawe, wilgoć nie zniknie a grzybki w cieple... może nawet boczniak.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.