Gość: DF
2019-08-12 12:19
#1
Smrod na korytarzu
Oznaczenia do zalacznika:
M1 -mieszkanie moje
M2 -mieszkanie sasiada
K - korytarz (9m3) bez okien z drzwiami na klatke schodowa (w drzwiach krata transferowa MCR Isotrans)
KS - klatka schodwa z wentylacja grawitacyjna

Problem:
Na korytarzu (K) smierdzi papierosami z mieszkania (M2) i zaduch nie wymienianego powietrza.
W mieszkaniach M1 i M2 wentylacja mechaniczna wyregulowana.
Na korytarzu (K) nie ma instalacji dostarczajacej swieze powietrze i wyciagu powietrza.
Korytarz mozna wywietrzyc jedynie po otwarciu drzwi na klatke schodowa, co zajmuje 1-2 dni.
Drzwi nie mozna jednak otwierac na stale, poniewaz to drzwi przeciwpozarowe.

Deweloper uwaza ze wszystko jest wykonane zgodnie z projektem przyjal wymiane 0,5-1 wymianę w ciagu godziny. Powietrze wg niego wyciagane jest przez krate transferowa na klatke schodowa (KS) na ktorej znajduje sie juz wentylacja grawitacyjna. Nie ma jednak pomiarow, bo wg niego nie trzeba ich robic dla wentylacji grawitacyjnej.

Gdy otworzylem w mieszkaniu szeroko okna wyraznie dało się odczuć, jak powietrze wciągane jest do korytarza z mojego mieszkania.

Pytania:
Czy do korytarza (K) nie trzeba dostarczac swiezego powietrza i wyciagac zuzytego powietrza bezposrednia instalacja wentylacyjna?
Czy mozna zaciagac powietrze 'swieze' z mieszkan M1 lub M2?
Czy mozliwe jest jednoczesne uswanie powietrza krata transferowa na klatke schodowa i ta sama krata wprowadzanie swiezego powietrza?

Prosze o podpowiedzi jak ugryzc ten problem.
Gość: DF
2019-08-12 14:20
#2
Dodaję załącznik, bo brakuje.

Zdjęcia

Załączniki

Gość: Inżynier HVAC
2019-12-06 15:23
#3
W opisanym przypadku walczą ze sobą instalacja mechaniczna w mieszkaniach kontra grawitacyjna na klatce . Grawitacja nigdy nie dziala dobrze 100% - i nigdy nie usunie zanieczyszczen z korytarza ponieważ nie ma skad uzupelniać naplywu powietrza - dlatego podbiera z mieszkania poprzez infiltracje drzwi wejściowych, Dym w mieszkaniu M2 gdy pojawi sie w strefach martwych - nie łapie go wentylacja w lazience ani w kuchni - przedostaje się na korytarz. Oddymianie grawitacyjne na klatce pewnie ma napływ powietrza z drzwi klatki na dole . Sytuacja mogla by sie poprawic gdyby usunieto drzwi miedzy korytarzem a klatką ,ale wtedy musieli by wprowadzic sciany pożarowe w obrebie korytarza- pewnie to drożej wyszło i wprowadzili drzwi z kratka transferową .Ilość czasu oszczszczenia korytarza zmniejszysz otwierając u siebie na chacie okno drzwi wejściowe do koryt i drzwi na klatke. Swoją drogą ten sąsiad musi palić bardzo dużo papierosów i krótkim odstępie czasu .
  • 1