273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

rekuperator

"... zgrabnie się tego nie połączy." Połączy się, połączy! Już to zresztą zrobiono - zobacz wypowiedź Sashy i wiele innych na tym forum. Przecież z technicznego punktu widzenia to jest banalne zadanie: Dwie wielkości regulowane i dwie wartości zadane.

Czekam dalej na Pana odpowiedź. Czyżby miał Pan trudności z opisem zalet izolacji wewnętrznej?

Wentylek, a słyszałeś o nawilżaniu lub osuszaniu powietrza? Podczas minionego lata panowala ciągle duża wilgotność. PO schłodzeniu powietrza w pomieszczeniu otrzymywało się ~70% RH. Czy dalej twierdzisz, że klimatyzacja to tylko schładzanie? Rozumiem, że dla ciebie klima =split (uwaga o temperaturowym sterowaniu grzanie/chłodzenie) Sorry, ale twoja wypowiedź wskazuje, że albo wiedzy Ci brakuje, albo że rżeniesz głupa, tak, dla podtrzymania dyskusji.
Odnośnie układów sterowania - mikroprocesorowe sterowniki pozwalają spokojnie sterować wydatkiem i parametrami jakościowymi powietrza w zaleznosci od kilku parametrów: CO2, RH, temperatura itd. I wcale nie są takie drogie.

Trudno mi się wypowiedać naukowo o klimatyzacji, od 10 lat nie zbudowałem obiektu w którym klima miałaby zastosowanie, dlatego się tym przestałem zajmowa i, zajmować już się nie będę, poprostu skutecznie izoluje i wentyluje. Klima to poprostu zabytek, tak jak np lampy elektrnowe. I nie zmienią tego żadne gniewy, czy naukowe kolaboraty. Zdaję sobie jednak sprawę, że dalej będą ludzie, którym chodzi tylko o kasę. Tak jak w USA gdzie od lat było wiadomo o szkodliwości płynów, w układzie, ale czekano z nowymi przepisami do nasycenia rynku, i kolejne miliardy spływają za wymianę płynów lub urządzeń. Bardzo się mylę?

Trochę z lenistwa prosiłem o telefon, bo nie mam weny do pisania, ale proszę przeczytać tekst np. w technologiech z 8 marca 2001. Przepraszam, że wolę gadać niż pisać. Był też cykl art. w MAGAZYNIE INSTALATORA. Poszukam to podam strony i nr-y

Szanowny Wentylku. Nie dąsam się, tylko czasem mnie odrobine ponosi, jak ludzie skądinąd wyglądający na zorientowanych piszą takie rzeczy.
Mówisz, że izolujesz i cześć. A ja ciągle o niebie, a ty o chlebie. Powiedz mi, jak kształtuje się wilgotnośc powietrza zimą w zaizolowanym domku (~40 kWh/m2)?
Obywa się bez nawilżania bo musi? A moze zyski wilgoci wystarczają? Napisz, szalenie jestem ciekaw.

Nie stosuje się do wg. mnie kretyńskich norm na wymianę powietrza na kubaturę, tylko na iliśc osób, w praktyce 15 do 20 m3 /h na osobę utrzymuje mi w. w. 35-50% i CO2 300-700ppm.
W najnowszych unijnych normach dotyczących reglamentacji ciepła RT2000
wentylacje liczy się :30 m3 jeden pokój 45 m3 dwa, 60 m3 3 i tak po 15 m3 na każdy następny, ale też to mnie nie zadawala, wolę ilośc osób. Dodam jeszcze, że ponieaż ścieny nie chłoną wilgoci (folia pod tynkiem) mam problem tylko z odprowadzaniem wody co załatwia mi precyzyjny rekuperatorek.

I oto chodzi !! REKUPERATOREK !!!!
Mamy wreszcie płente tej dyskusji.
Kto nie ma Rekuperatora !- tego doścignie zmora (grzyb, etc..)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.