273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

protokół skuteczności wentylacji

może i ja wtrące swoje 3 grosze. pomiary skuteczności wentylacji robię i będę robił. nie mają tak naprawdę one nic wspólnego z prawidłową regulacją układu ani zapewne z żadną normą. robię je wiatraczkiem, który podkładam pod kanał trochę większy od anemostatu czy też kratki z otworem o znanym przekroju. trochę skomplikowane zdanie mi wyszło, ale reasumując mamy anemostat-kanał-otwór-wiatraczek. przeliczam wydatek i wpisuję do tabelki, gdzie mam w jednej kolumnie wartość projektowaną, a w drugiej wartość rzeczywistą. jak mam możliwość, to trochę podreguluję na przepustnicach (jak są, ale częściej nie ma), albo na anemostatach czy cokolwiek mi daje możliwość regulacji. Bywa i tak, że nie ma czym pokręcić. Ale jedno jest ważne - pomiary ZAWSZE wychodzą. I teraz pytanie - po co to robię?? Bo tak chce użytkownik/generalny wykonawca/czy też ktokolwiek, kto ma władzę. Bez takiego świstka (którego i tak nikt nie czyta) nie odbiorą instalacji. Aha, w miarę możliwości unikam podpisywania się. Ciekawe ile osób tak robi i się nie przyznaje?
Wiatraczek i anemostat ... jak to możliwe?? Co Panowie wymyślają?

Coś mi się wydaje, że każdy mówi o czym innym. Pan TB mówi o małych domowych rekuperatorkach a ja z tym zupełnie nie mam doczynienia ale przecież mówimy opomiarach wentylacji. Instlacja z centralą o wydatku paru czy kilkunastu tys. m3/h i dużych sprężach napewno wymaga regulacji i pomiarów. Więc proszę nie patrzeć tylko naczubek własnego nosa (rekuperatorki).
Pozdrawiam

Piszemy o domach.
Napisałem, że konieczne jest stosowanie skrzynek rozdzielczych ( dla zrównoważeniahttp://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/Tomasz_Brzeczkowski/DSC01619.JPG ) napisałem też, że przy skrzynce pomiary są niewykonalne, mało tego, że są też niepotrzebne, skoro "na drugim" końcu działa wyciąg i użytkownik ma regulację.
.

Nikt nie neguje regulacji instalacji przemysłowych.
Należy również w nich pamiętać aby np.przepustnice dawać na kanale odejścia a nie na kratce, że jeżeli na głównym ciągu jest zaraz odejście za centralą to ni chuchu się nie wyreguluje do zadanego wydatku z uwagi na poziom hałasu, o "zakrętasach" na instalacji itd..itd...Jeżeli instalacja zawiera takie błędy nie da się jej wyregulować ze względu na korelację wydatek/prędkość powietrza/hałas.Z doświadczenia wiem też, że wyregulowanie ciągu na którym jest BEZPOŚREDNIO zamocowanych kilkanaście kratek wyłącznie za pomocą ich przepustnic.

Nikt nie neguje regulacji instalacji przemysłowych.
Należy również w nich pamiętać aby np.przepustnice dawać na kanale odejścia a nie na kratce, że jeżeli na głównym ciągu jest zaraz odejście za centralą to ni chuchu się nie wyreguluje do zadanego wydatku z uwagi na poziom hałasu, o "zakrętasach" na instalacji itd..itd...Jeżeli instalacja zawiera takie błędy nie da się jej wyregulować ze względu na korelację wydatek/prędkość powietrza/hałas.Z doświadczenia wiem też, że wyregulowanie ciągu na którym jest BEZPOŚREDNIO zamocowanych kilkanaście kratek wyłącznie za pomocą ich przepustnic.

...graniczy z cudem

Witam czy mogłabym prosić o przesłanie protokołu skuteczności wentylacji, proszę również o informacje kto ma podbić owy protokół

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.