273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

protokół skuteczności wentylacji

Dospel odpiszcie proszę, bo kominiarz był 13.11. 2008, a mnie już od oczekiwania na obliczenia kominów pierniczą się daty. Wiosna w grudniu była w poprzednim roku! Wtedy kominiarz uciekł przed Policją. Ale i tak wyłudził forsę!

Prawdopodobnie żaden akt prawny nie określa wzoru takiego protokółu. Widzę, że każdy ma jakiś tam wzór na własny użytek. Łatwo to stworzyć. Wypisuję nazwę i lokalizację obiektu, potem metodę pomiaru, potem typ i nr przrządu pomiarowego i robię tabelę dla pomieszczenia lub instalacji. W kolumnach podaję np. nr pomieszczenia, nr elementu (np.kratki), wymiary powieszchni pomiarowej, wynik pomiaru (prędkość, wydajność wyliczoną, projektowaną, % wydajności projektowanej. Po wyszczególnienu kratek robię podsumowanie np. nawiewu dla pomieszczenia a na końcu tabeli podsumowanie dla całej instalacji.
Pozdrawiam

Ale na kuchenkę mikrofalową powinien być protokół? Może założymy Muzeum Prawa Newtona. Mam eksponat wart >1000 zł! Kto jeszcze pamięta o tym prawie? Niech młodzież się uczy.

Bardzo prosze o przeslanie wzoru protokolu rowniez na moj adres: gogolewski@life.pl Dziekuje.

Bardzo prosze o przeslanie wzoru protokolu rowniez na moj adres: gogolewski@life.pl. Dziekuje.

Proponuję zapoznanie się z treścią normy PN-EN 12599 "Wentylacja budynków. Procedury badań i metody pomiarowe dotyczące odbioru wykonanych instalacji wentylacji i klimatyzacji". Wzoru protokołu tam nie znajdziecie, ale dowiecie się jak wykonywać pomiary i w jaki sposób je dokumentować. Pozdrawiam.

Co tu chciec? Znajomy poprosił mnie bym popatrzył na jego instalację domową ( rekuperator) przychodze (nie przedstawiam sie) a tu ekipa z aparatura KIMO podstawia "trąbki" na nawiewie i twierdzą, że robią pomiar . Myślałem, że mnie skreci. Pytam sie debila, jak on może tego typu wentylację mierzyć? A ten pacan, żeby powiedział, że tak pod klienta , czy tam coś, a on normalnie był święcie przekonany, że taki pomiar można robic. Ale mało tego to nie zaden brzeczkowski tylko inzynier z papierami!

Muszę stwierdzić, że wiele osób nie ma fiołkowego pojęcia o pomiarach i regulacji. Norma, którą wyżej przytaczam ma niestety w znacznej mierze charakter opracowania naukowego. Pozwala jednak na zapoznanie się z ogromem problemów związanych z tym zagadnieniem. Niestety, bardzo często przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania wentylacji i klimatyzacji iest brak należytej regulacji oraz rzetelnych pomiarów.

Możecie się Panowie naśmiewać .. montuję i buduję rekuperatory już 20 lat ( nikt w domach przede mną tego nie robił) dlatego bardzo ciekawi mnie jak Pan by zrobił rzetelny pomiar domowego reku. Czy nawet sam projekt? W Norwegi tylko piszą pod projektem domu, że posiada reku, twierdząc, że projektu się nie zrobi, a pomiary są niewykonalne.

Pieprzysz, kolego, jak zwykle.Przed dwudziestu laty nie tylko ty stosowałeś odzysk ciepła w budynkach jednorodzinnych. Tak się składa, że ja również a wiem z całą pewnością, że zajmowało się tą problematyką całkiem poważnie kilkadziesiąt osób w Kraju. Swoimi doświadczeniami wymienialiśmy się na różnorakich seminariach, sympozjach, konferencjach oraz warsztatach projektantów. Jeśli wierzysz w to, że byłeś pierwszy i jedyny - toś megaloman. Uczyć cię nie będę jak się wykonuje pomiary i w jaki sposób przeprowadza się regulację zładów wentylacyjnych, gdyż takie nauki przeprowadzam podczas kursów przygotowujących do egzaminu na potwierdzenie dodatkowych kwalifikacji wynikających z ustawy Prawo Energetyczne. Troszkę więcej pokory, kolego i chęci do nauki zalecam Tobie.

Kłamie Pan. Nikogo do tej pory nie znalazłem. Ma Pan jaką instalację , jaką centralę?
Co do pomiarów! Jeżeli Pan je robi to nie może się Pan znać na wentylacji. Tego nikomu się nie udało (przyrządy pomiarowe to 50 Pa więc przy skrzynce rozdzielczej jak mierzyć???)i nie ma takiej potrzeby, system ma regulację i jest zbilansowany.
A skrzynek rozdzielczych nie ma w bibliotekach programów do projektowania!

http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/Tomasz_Brzeczkowski/DSC01937.JPG
http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/Tomasz_Brzeczkowski/DSC01938.JPG

centrale Ventex, pierwsze centrale Vitroservice Clima,w okresie późniejszym centrale GOLD. Podczas regulacji przede wszystkim mierzy się prędkość przepływu powietrza - nie wiesz, człowieku o czym piszesz - nie pierwszy raz. I, czy myślisz, że inżynier nie potrafi stworzyć własnej biblioteki,że projektanci nie tworzą własnych programów? Baran jesteś i tyle.

Vitroservice Clima, w roku 1990 , troszkę cię pogieło.
Jak już wcześniej pisałem trzeba barana by"regulacji przede wszystkim mierzy się prędkość przepływu powietrza "
przy takiej wentylacji.

Nie pogięło, wyobraź sobie, że Vitroservice Clima powstała w 1988 roku (jako ciekawostkę mogę przypomnieć , że dystrybuowała pod własną nazwa producencką kotły wodne typu WGV oraz piece nadmuchowe PGV). A mierzcie sobie jak chcecie - to w końcu wyłącznie wasza sprawa niedouki żałosne.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.