273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Problem z wymianą czynnika w instalacji chłodniczej

Witam,
klient kupił od kogoś, kto sprowadzał z Niemiec stare zdemontowane urządzenia chłodnicze, szafę mroźniczą z agregatem zewnętrznym. Sama szafa jest na czynnik R-404a i dołączył do niej agregat Copeland ze sprężarką półhermetyczną, który to agregat jest przystosowany do pracy na czynnik R-502. Zważywszy na fakt, że nie wolno napełniać nowych instalacji czynnikami CFC i HCFC zapytałem się telefonicznie tego sprzedającego jak mam ten problem rozwiązać, a on mi na to, że należy wymienić olej w sprężarce na syntetyczny i napełnić instalację czynnikiem R-404a i tu mam pytanie do szanownych forumowiczów czy można coś takiego zrobić, czy nie uszkodzi się w ten sposób sprężarki?
Pozdrawiam,
Paweł

Należy wypłukać sprężarkę i całą instalację z oleju mineralnego. Napełnić sprężarkę olejem poliestrowym np. Mobil EAL ARCTIC® 22CC. Procedurę opisałem w "Chłodnictwie" nr 7/2005.

Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam
Paweł

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.