273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Poprawa wentylacji w pokoju

Witam,
mam u siebie w domu wentylację grawitacyjną. Jednak mam pokój od strony południowej, czyli cały czas jest w nim gorąco. Przy 25 stopniach na dworzu w pokoju jest 30 stopni o godzinie 23.
Zastanawiam się nad dołożeniem wentylatora tylko nie wiem czy lepiej będzie nawiewny do pokoju czy wywiewny z pokoju do kanału wentylacyjnego?
A może jest jakiś inny patent na poprawę komfortu snu i życia.
Ubiegając pytania, moskitiera w oknie jest i okno otwarte 24/7, a na klimę chwilowo mnie nie stać.

Przyjacielu każdy z tych patentów będzie tylko mieszaniem ciepłego powietrza. Chcąc rozwiązać problem polecam klimatyzator typu split. Zważywszy na to, że w ostatnich latach klimatyzacja mocno staniała jest to jedyne rozsądne rozwiązanie Twojego problemu. Wszystko inne będzie wydawaniem kasy na półśrodki, które i tak końcowo zamienisz na klimatyzator...

Jeżeli chodzi tylko o poprawę komforu w nocy to wystarczy wentylator pokojowy , np. kolumnowy -gdzie większa wydajność / i niższa moc akustyczna. Wentylator ustawiasz tak aby zasysał powietrze z otwartego okna gdzie temp jak napisaleś 25stC , wtedy (wydajność wentylatora okolo 500m3/h z delta T 5K )jestes w stanie zmniejszyć temp w pomieszczeniu - czyli da się zastosować wentylator nawiewny (bez splitu) , generalnie pomiesczenia południowe mają najwyższa temp wieczorem , gdy zadzaila akumulacja - sprawdzałem w praktyce

Panie Projektancie HVAC rozumiem, że proponujesz koledze mieszanie ciepłego powietrza? A właściwie nie mieszanie tylko jeden wielki ciepły przeciąg. Prosto licząc kubatura przeciętnego pokoju 15m2 x 2,6m = 39m3. Proponujesz wentylator o wydajności 500 m3/h co daje około 12 wymian na godzinę. Przy takim przeciągu gość musi się zapiąć linką do jakiegoś stałego punktu, bo go zwieje.
PS. Panie Projektancie HVAC jak to się ma do przepisów w/s prędkości przepływu powietrza w strefie przebywania ludzi?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.