273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Pompa ciepła, czy solary

Na temat solarów nie wiele moge powiedziec ale z tą pompą ciepła to przesadzili mówiąc o 4 latach.Opowieści sprzedawców o perpetum mobile należy wsadzić między bajki. Pompa zwróci się najcześniej za jekieś 25 lat pod warunkiem że wcześniej sie nie zepsuje.A dobra sprężarka popracuje z 15 lat.Póki co to zainwestuj w gaz ziemny lub węgiel. No chyba że to ma być instalacja proekologiczna to wtedy solary są ok ale pompa ciepła też pobiera energię wyprodukowaną ze spalania węgla....

Ma to być instalacja ekonomiczna, ekologię zostawię grinpisowi.
Czyli, gaz ziemny. To może za różnicę zrobie sobie rekuperację?
Ile to by kosztowało, czy kiedyś się zwróci?

Kosztować będzie od 12 tyś, co do okresu zwrotu to będzie to co najmniej 20 lat, ale akurat w tym przypadku okres zwrotu nie jest najważniejszy. Ważniejsze jest że będziesz miał dobrą wentylację w domu.

Gaz ziemny? Świetny wybór.
Wentylacja? Równie świetny wybór - apsekt zwrotu ma w tym przypadku mniejsze znaczenie niż fakt że wentylacja mechaniczna będzie funkcjonować w przeciwieństwie do grawitacyjnej.
Kolega "Student" powinien natomiast precyzyjniej wyrażać swoje poglądy. Bo w stosunku do czego pompa ma się zwracać w ciągu 25 lat?. Bo stosunku do gazu ziemnego może będzie to 15 lat ale już w przypadku LPG i oleju nie więcej jak 5.
Kalkulacje są bardzo proste i studentowi nie nastęczą kłopotów. Wystarczy tylko poprosić o oferty aby poznać koszt wykonania źródła ciepła w postaci kotłów i pomp
Druga sprawa to żywotność - jedyny element eksploatacyjny pompy to sprężarka (o obiegowych szkoda nawet wspominać). Dla domu 200m2 będzie miała moc 10 kW - koszt od 1500 zł. Jej wymiana po 15 latach nie nastęcza kłopotów natomiast w przypadku kotłów gazowych czy olejowych po tym czasie...no może po 20 ... trzeba wymienić cały kocioł. Brałeś to pod uwagę?:)
Wysunę dalej idące wnioski - pompy ciepła na oczy nie widziałeś ale się wypowiadasz na ich temat. Podejrzewam również że tyczy się to również kotłów. Niewiele się mylę,co?:)

Jakie dolne żródła ciepła stosuje sie przy pompach ciepła? Zdaje się, że koszt budowy dolnego źródła przewyzsza koszty np. kotła gazowego.

Niekoniecznie, dla takiego domu z zapotrzebowaniem można dobrać pompę ciepła typu powietrze-woda. Jednostka zewnętrzna stoi sobie obok domku. Pompa ciepła o wydajności około 12 kW w temp około 0 C, będzie miał w temp -20 wydajność około 6,5 - 7 kW. Przy niskich temp wspomaganie grzałką elektryczną.

Dla dobrze zaizolowanego budynku o pow 200 m2 obliczenia cieplne przy wentylacji rekuperacyjnej wyjdą na poziomie 8,0 kW.
Pompa z zasobnikiem c.w.u. 25500
montaż źródła ciepła 4000
dolne źródło w postaci sond głębinowych 2x70mx100-110zł/mb=14000-15000
alternatywnie - system otwarty na studniach - 16000 (wyższa sprawność jednakże dochodzi koszt pracy pompy głębinowej-nieciekawe rozwiązanie również ze względu na zapychanie studni zrzutowych)
alternatywnie - kolektor poziomy (nie polecam, niska temperatura pracy) - 7000-8000
Sumarycznie pompa z zasobnikiem na sondach - 44000 netto + vat 7%
Koszt eksploatacji w wawie = (2,1/40)*3800*24=4800kWh*0,38=1800 zł x 1,2 (na c.w.u.)=2,200 zł/rocznie
Ot i wszyco na temat pomp gruntowych
Odnośnie pomp powietrznych: w pierwszej strefie klimatycznej są dobrym rozwiązaniem. Powyżej, dyskusyjnym ze względu fakt że COP przy temperaturze zewnętrznej -5 wynosi poniżej 3,0 - a 2,5 jest już kryterium którego przekroczenie wpływa niekorzystnie na ekonomikę inwestycji.
Pompy powietrzne są niestety w dalszym ciągu zbyt drogie - czego do końca nie rozumiem
Poniżej -10 można równie dobrze grzać tylko prundem

Do kolegi Roberta.
Jeśli chodzi o porównanie kosztów to brałem pod uwagę kocioł kondensacyjny i zwykły kocioł węglowy oraz pompę ciepła.
Koszty eksploatacji pompy ciepła obliczyłem na podstawie badań pompy ciepła firmy OCHSNER w warunkach zimowych w laboratorium pomp ciepła na AGH w Krakowie.Na podstawie tych badań i kosztów elektryczności w Polsce wykalkulowałem że pompa ciepła zwróci się po 25 latach. Jeżeli chodzi o koszt sprężarki to jest on wielokrotnie większy niż 1500 pln zakładając że ma być to dobry sprzęt.
Pompy ciepła widziałem pare razy na oczy i nawet zaprojektowałem instalację z takim urządzeniem.
Jeśli chodzi o moje opinie to wysuwam je na podstawie kalkulacji a nie są z palca wyssane.
Pozatym jeśli chodzi o temat przewodni jakim jest pytanie Endriu to juz odpowiedziałem: w polskich realiach przy obecnych cenach elektryczność jest najdroższym źródłem energii i inwestycje takie jak pompy ciepła będą się zwracać bardzo długo.
Osobiście uważam że przed zakupem urządzeń grzewczych należy dobrze przemyśleć i przekalkulować wszystkie możliwości i nie dać się zwieść krzykaczom i pseudo specom co myślą tylko jak opchnąć komuś swój towar.
Pozdrawiam Forumowiczów

Dobrze więc że masz troszkę praktyki.
Jednakże przeczytaj uważnie to co pisałem wyżej.
Nikogo bowiem nie namawiam do zakładania pomp przy obecności gazu ziemnego - choć mam i takich klientów. Pompy będą tańsze w eksploatacji około 40% jednaże biorąc pod uwagę i tak niskie koszty gazu, nie jest to inwestycja której okres zwrotu byłby rozsądny.
Kolejny raz się zgodzę, że koszty węgla i drewna są najniższe. Tylko proszę namów pracującą rodzinę na kotłownie węglową - może być to bardzo trudne, a w XXI wieku jest wręcz nonsensowne.
A teraz moja propozycja. Przelicz koszty eksploatacji i inwestycji dla LPG i oleju opałowego. Wówczas zrozumiesz skąd sens stosowania pomp.
Odnośnie kosztów ogrzewania elektrycznego to propnuję podyskutować z brzęczkowskim który wciska je swoim klientom - patrząc prosto w oczy zapewnia że to najtasze rozwiązanie bo stosuje termostaty :) (dla Ciebie ta nonsensowność będzie doskonale zrozumiała)
Jednakże stosowanie pomp którego dolne źródło zpewnia jej COP powyżej 3,5 ( choć niejedna moja realizacja funkconuje z COPem powyżej 4) jest bezdsykusyjną alterantywą dla LPG i oleju. O czym proponuję Ci się przekonać wykonując konieczne kalkulacje.
Swoją drogą jeśli podasz maila to prześlę Ci takowe w arkuszu.

ile kosztuje średnio roczne ogrzanie + cwu domku jednorodzinnego?

witam,
przy okazji tematu, czy ktoś ma jakie kolwiek doświadczenia z Althermą Daikina?
pzdr.

Ogrzewanie solarne jest bardzo korzystne w naszym kraju dla producentów tego typu urządzeń. W Instalatorze Polskim (1999 r) podawano zwrot instalacji solarnej na 13-15 lat (dziś wpadł mi w ręce artykuł). Teraz może 10 (te systemy tanieją). O 5 jeszcze za dużo. Kiedyś podawano, że zwrot do 6 lat ma sens.
Jeśli ktoś lubi się kąpać, jak ma ciepłą wodę ze Słoneczka, a nie wtedy, gdy jest brudny, lub ogrzewać dom w słoneczne dni gdy jest ciepło, to oczywiście polecam baterie słoneczne - ładują kasę producentom aż miło!

Jeśli ktoś lubi się kąpać, jak ma ciepłą wodę ze Słoneczka, a nie wtedy, gdy jest brudny, lub ogrzewać dom w słoneczne dni gdy jest ciepło, to oczywiście polecam baterie słoneczne - ładują kasę producentom aż miło!
Solary do ogrzewania to oczywiście totalna lipa i nieporozumienie !!!!!! Ale do wody uzytkowej jak najbardziej. Pierwsze solary zamontowałem na swojej chałupie i do dnia dzisiejszego mi to działa bezproblemowo. Oczywiście zasobnik 500l i dodatkowo zimą "awarujne" ładowanie z kotła co. Ale raczej wystarczaja same solary.

baju ..baju :)

baju ..baju :)
Nooo !!!!.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.