273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Podział kanału w kuchni

Witam wszystkich!
Mam problem z wentylacją w kuchni polegający na tym, że developer zrobił tylko jeden kanał wentylacyjny (15cm w przekroju). Z tego co się orientuję, jeśli chcę zainstalować okap, to musi on być połączony z oddzielnym dodatkowym kanałem - nie wolno zajmować jedynego istniejącego. Czy jest to prawda? A jeśli tak, to czy nie dałoby się podzielić ten kanał na 2: dla wentylacji i okapu, np. poprzez wpuszczenie do kanału (fi 150mm) prostokątnej rury 120x60mm na kilkadziesiąt centymetrów powyżej kratki wentylacyjnej? Czy ma to sens? Czy przekrój nowych kanałów nie będzie za mały?

Post jest ode mnie

Juz wiele razy na tym forum był poruszany ten temat. Więc najlepiej poszukaj we wcześniejszych wątkach (np. na temat wentylacji aneksu kuchennego - analogiczny problem). Bez przesady z tymi dwoma kanałami. Rzeczywiście jest to optymalne rozwiązanie ale mające zastosowanie w nowych budynkach, w których projektant pomyślał i przeznaczył po dwa przewody kominowe dla każdej kuchni.
W ralnych warunkach jednak przeważnie kuchnia jest wyposażona w 1 przewód kominowy. I co z tego wynika, że nigdzie nie może przyłączyć okapuu mechanicznego?
Ja osobiście wskazuje na rozwiązanie, które ma największy sens i zagwarantuje względnie prawidłową wymianę powietrza w mieszkaniu tzn. do istniejącego otworu w przewiodzie kominowym należy podłączyć rurę okapu z odpowiednim wyprofilowaniem wejścia w przewód kominowy (najlepiej kolanko 90 stopni aby strumień wywiewanego powietrza odrazu trafiał ku wylotowi a nie jak to przeważnie bywa odbijał się od przeciwległego lica przewodu i powracał na pomieszczenie kuchni). Ponadto można zainstalować zawór zwrotny u ujścia rury okapu do przewodu kominowego ( choć w wielu przypadkach okapy mają systemowo zamontowany taki zawór zwrotny). Ponadto nad podłączeniem rury okapu zależy zainstalować kratkę wentylacyjną (wskazane aby przekrojem takiej kratki nie ograniczać sie do fi 90 mm tylko zainstalować "przyzwoitą" kratkę wentylacyjną w granicach 150 -200 cm2).
Ponadto bezwzględnie należy pamiętać,że przy okresowym korzystaniu z okapu mechanicznego należy zapewnić dostateczny dopływ powietrza do kuchni (najlepiej poprzez uchylenie okna na czas eksploatacji okapu).
Należy jednak zawsze pamiętać, że jakie kolwiek przyłączanie mechanicznych urządzeń wyciągowych można realizowć jednie w mieszkaniach gdzie:
1) nie ma urządzeń grzewczych z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin.
2) wentytlację grawitacyjną w budynku wykonano w oparciu o indywidualne przewody kominowe - jedno pomieszczenie - podłączenie - jeden przewód kominowy.
3) zostanie sprawdzona i pozytywnie oceniona szczelność przewodów tzn. czy przewody kominowe (przewidziene do funkcjonowania w oparciu o wentylację grawitacyjną czyli działanie w niewielkim podciśnieniu) nadają sie - będą w stannie funkcjonować - w okresowym nadciścnieniu, bez szkody dla funkcjonowania pozostałych przewodów kominowych w trzonie kominowym.
Reasumuując proponowane rozwiązanie nie jest oczywiście ideałem a raczej próbą wyjścia z powiedzmy patowej sytuacji (zwłaszcza w odniesieniu do jaśnie panujących nam przepisów prawa) i jest obarczone pewnymi minusami. Nieminiej jednak stanowi jakąś alternatywę.
P.S. Pozostają oczywiście jeszcze sprawdzenie wyprowadzenia wylotu z przewodów ponad dachem itp. ale to są juz sprawy indywidualne dla poszczególnych przypadków.
Z kominiarskim pozdrowieniem.

Pawle Augustynowiczu. Zgodnie z Rozporządzeniem ministra infrastruktury § 140 ust 1 spełniają tylko przewody murowane z cegły ( PN-B-10425)! Natomiast §147 ust.1 przywołuje dane z mojej ulubionej normy PN-B-03430:1983 r. A tam pisze o wydatku dla kuchni 70 m3/h. Nie ma co dzielić włosa ( komina) na 2, lub 4, tylko się zastanowić czy twój spełnia te wymagania. Chyba nie. Od 1983 r o ile wiem w Polsce nie wybudowano żadnego komina zgonie z tą normą. Bo to by był monument! Odrzućmy więc twój komin fi 150 mm jako nielegalny - jako nie z cegły, to z obliczeń wynika jasno, że twój deweloper powinien Ci postawić nowy komin Np. 140x 140 mm( bo to jest zapewne Sknerus) i dla tego monument ma mieć co najmniej 26 metrów wysokości - o ile wszystkie cegły i spoiny będą gładkie! Zaskarż go do ministra infrastruktury gdyby nie chciał! Pawle ja jeszcze nie zdążyłem z moim. Ale na Euro zdążę! Niedługo przygotowuję wystąpienie do Wojewody, który oglądał kiedyś te projekty, też było,że z fi 150 mm i H=3,2 m są nielegalne! Kominiarz w tym roku przyleciał z wiatraczkiem, nawet nie w grudniu, pokazałem mu termometr 25 st na zewnątrz, a 23 wewnątrz. Wcale to go nie speszyło i próbował znaleźć ciąg w kominie. Potem dowiedział się od kogoś, że cudów nie ma. Przestał dalej chodzić. Ale trochę za późno mam nagranie z poszukiwania cudu! Pawle możemy razem wystąpić. Ja w Gdańsku, a ty w ....Nie upieraj się przy podziale, ale przy spełnieniu wymagań ustawy się uprzyj. A potem zdradzę twojemu deweloperowi, że zgodzisz się na inne rozwiązanie zgodne z PN-EN 15 251:2007, gdzie parametrem twojej kuchni będzie CO2 i oszczędność ciepła. A to wyklucza wentylację grawitacyjną całkowicie! Ponad to już ze zgróbnej kalkulacji wynika, że komin dla CO2 jest w innym kierunku! A UE wymaga obliczeń przepływu z CO2. O ile wiem, to nawet w USA nie mają takich programówi dla tego 50% ich wentylacji wykazuje stężenia podobne jak dla obory, gdzie nawet polscy chodowcy owiec nie mogą przekroczyć S CO2 <2500 ppm! No i z tego co wiem, to w tych wierzowcach w USA nad ranem wciąż wyją alarmy nastawione na obowiązujące od 1983 r 1000 ppm!

No i stało się kupujemy moskitiery do polskich łodzi podwodnych: http://www.youtube.com/watch?v=3EL54AovGeY&feature=related

Film o zakupie moskitier do wentylacji polskich łodzi powodnych tak się podobał, że Obama od razu dostał NOBLA! Podobno służby opyliły prototyp moskitiery wywiadowi Rosji i kilka łodzi podwodnych zatonęło. A więc słusznie uznano to za akt walki Obamy o ozbrojenie na Świecie.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.