Gość: Korol
2010-10-18 21:37
#1
Kominiarze a wentylacja mechaniczna
Ostatnio wpadł mi w ręce "Protokół z okresowej kontroli wentylacji mechanicznej", w którym to mistrz kominiarski z uprawnieniami nr ..... sprawdza działanie wentylacji mechanicznej w budynku mieszkalnym. Ciekawe, że powołuje sie na ustawią z dnia 7 lipca 1994 roku "Prawo budowlane" dz. u. 89 poz 414, art 62, z ciekawości zajzałem w rzeczoną ustawe i z przykrością stwierdzam, że art 62 pkt 4 mówi jasno i wyraźnie, że do kontroli kontrole powinny być wykonywane przez osoby posiadające uprawnienia z danej specjalności z zastrzeżeniem ust 5 i 6, które dotyczą przewodów kominowych i wentylacyjnych.
Jeżeli chodzi o wentylacje grawitacyjną - tutaj specjalistą jest oczywiście "Mistrz Kominiarski", jednak jeżeli chodzi o wentylację mechaniczną, to tutaj moim zdaniem uprawnienia kominiarskie się kończą.
No chyba ze nie, to wtedy jednoznacznie na bazie tej samej ustawy, "Mistrz kominiarski" ma także uprawnienia do nadzoru i odbioru instalacji wentylacji mechanicznej (a może mój tok myslenia jest błędny). Co na to osoby, które przez kilka lat studiowały a później zdawały egzamin na uprawnienia sanitarne ?
Dla wyjaśnienia, wentylacja w rzeczonym budynku jest oparta na systemie ELS ( w każdym pomieszczeniu kuchni, łazienki, WC, czy garderoby znajduje się wentylator HELIOS, usuwający powietrze z pomieszczeń).
Czy może ktoś zna inna podstawe prawną, na bazie której kominiarze mogą oceniać sprawność działania wentylacji mechanicznej?
Gość: sanitarny
2010-10-29 12:49
#2
Koiniarz ma prawo czyścić kominy. Czyli przewody kominowe dymowe, spalinowe i wentylacyjne. Może je także kontrolować. I to wszystko. Było to już na tym forum poruszane. Jest to też w przepisach dokładnie określone. Jak znajdę to podam.
Gość: Kominiarz
2012-07-21 00:21
#3
Mistrz kominiarski ma prawo do szkolenia uzupelniajacego po którym zdobywa uprawnienia na went mechaniczna.
Gość: inst
2012-07-22 14:09
#4
polecam akty prawne: prawo budowlane, warunki techniczne 75-tka i 100 innych.
http://www.instalacyjna.com.pl/index.php/artykuly-kategorie/przepisy-prawne
Gość: mmm
2015-03-14 02:19
#5
Kominiarz nie ma prawa kontrolować wentylacji mechanicznej, tylko osoba posiadająca uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń ... wentylacyjnych ....
Kominiarz będący Mistrzem w zawodzie może grawitacyjne, spalinowe itp. żaden kurs nie uprawni go do wentylacji mechanicznej poza praktyką i zdanymi egzaminami na uprawnienia budowlane.
Gość: dtroy
2015-05-23 15:46
#6
i tu sprostowanie ot wszystkie zakłady zrzeszone w korporacji kominiarzy polskich oddział kraków(i jak my posiadamy to i pewno inne oddziały też) posiadają uprawnienia do dozoru i obsługi wentylacji mechanicznej natomiast nie do odbioru nowo powstałej instalacji
Gość: dtroy1
2015-05-23 15:47
#7
mylisz się kolego a jak nie jesteś pewien nie wypowiadaj się
Gość: bez znaczenia
2017-11-11 17:50
#8
czytam i nie wirzę kto ci lepiej sprawdzi wentylację niż kominiarz i powie ci prawdę co do jej wydatku . zastanów sie kominiarz z praktyką czy inżynier z teorią
Gość: wentylacja mechaniczna
2017-11-11 18:01
#9
wiesz że idzie zima a ty w swoim mieszkaniu zakleiłeś nawiewniki okienne, powiesz mi co ci powie inżynier a co uprawniony kominiarz zastanów się mat tyn kto jest bardziej kompetentny udzielić ci odpowiedzi.
Gość: wentylacja mechaniczna
2017-11-11 18:09
#10
przepisy przepisami a życie to życie dla mnie jest proste albo robi to kominiarz oczywiście z dodatkowymi uprawnieniami albo inżynier. uzasanienie jest proste kominiarz pracuje od 7 do 21 inżynier od 7 do 15 kto dotrze do twojego mieszkania jak wracasz o 19 inżynier jak tak myślisz to się mylisz.
Gość: wenyylacja
2017-11-11 18:17
#11
wiesz na pewno w twoim mieszkaniu ta wentylacja nie działa ze względu na to że ty maszcz płacić za jej używanie więc sądzę że wogóle nie jest wlączana wieć proponuję ci zamów do siebie inżybiera z uprawnieniami i ci wytłumaczy co masz robić lub wogóle ją usuń przecież masz okna a okna to też wentylacja
Gość: wentylacja mechaniczna
2017-11-11 18:31
#12
wiesz powiem tak jak nie wiesz to nie pisz masz prawo zasięgnąć opini inżyniera i kominiarz a wtedy się wypowiesz kto ci lepiej doradził wyjaśnił. narazie póki co to borykaj się ze swoimi problemami i zaklej nawiewniki bo zamarzniesz idzie zima sam fakt zaprojektowania ci nawiewu w oknie sypialni przez inżyniera swiadczy o inżynierze co ci więcej mogę powiedzieć sam się zastanów jaki ci problrm stworzył a potem odnieść się do kominiarza bo kominiarz na to by nie pozwolił żebyś marzł podcas snu i twoje dzieci .
Gość: Michał
2018-03-10 16:24
#13
Rozwiązanie kwestii poruszanej przez Państwa nie jest w gestii kominiarza ani inżyniera, ale prawnika, który da odpowiedź jak należy interpretować przepis art. 62 ust. 6 pkt. 1 ustawy Prawo budowlane, brzmiący:
"osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych". Bowiem jeśli uznamy, że spójnik "oraz" odnosi się zarówno do słowa "spalinowych" jak i do słowa "wentylacyjnych", to wówczas mistrz w rzemiośle kominiarskim może kontrolować tylko grawitacyjne przewody wentylacyjne. Natomiast jeżeli przyjmiemy, że spójnik "oraz" odnosi się tylko do słowa "spalinowych", to wówczas słowo "wentylacyjnych" nie jest związane z określeniem "grawitacyjnych" co by oznaczało, że kominiarz może kontrolować wszystkie przewody wentylacyjne, zarówno grawitacyjne jak i wentylacje mechaniczną. Nota bene taką kiedyś dostałem interpretację od lokalnego PINB'u.
Gość: Damian
2018-03-13 08:07
#14
Kominiarze chętnie położyliby swoją łapę na wentylacji mechanicznej. Całe szczęście nie mają do tego, ani uprawnień, ani wiedzy. Spalinowe, grawitacyjne tak, cała reszta nie.
Gość: Michał
2018-03-22 11:02
#15
Szanowni Państwo!
Ustaliłem z prawnikami zajmującymi się legislacją jak należy czytać art. 62 ust. 6 pkt. 1) ustawy Prawo budowlane. Przepis ten brzmi następująco:
"Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, o której mowa
w ust. 1 pkt 1 lit. c, powinny przeprowadzać:
1) osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim –
w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów
spalinowych i wentylacyjnych;"
Zgodnie z zasadami przyjętymi w legislacji łącznik "oraz" jest silniejszy niż łącznik "i", zatem końcówkę zdania w pkt. 1) należy czytać następująco: "oraz grawitacyjnych przewodów (spalinowych i wentylacyjnych).
Reasumując mistrz w rzemiośle kominiarskim może wykonywać kontrole stanu technicznego przewodów kominowych:
- dymowych (paleniska opalane paliwem stałym),
- grawitacyjnych spalinowych (paleniska opalane paliwem ciekłym lub gazowym),
- grawitacyjnych wentylacyjnych (odprowadzających zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń).
Takie stanowisko potwierdzili mi również pracownicy nadzoru budowlanego.