czy można wyłączyć rekuperator krzyzowy - tzn mimo przeplywu powietrza przez niego moze nie zachodzic wymiana ciepla? czy trzeba robic jakies obejscie?
czy można wyłączyć rekuperator krzyzowy - tzn mimo przeplywu powietrza przez niego moze nie zachodzic wymiana ciepla? czy trzeba robic jakies obejscie?
Oczywiście że można
NA ścianki w wymienniku nakłada się automatycznie warstwa izolacyjna nieprzepuszczająca ciepła.
Ale ta funkcja dostępna tylko w najdroższych modelach :)
Można wyłączyć. W zależności od marki urządzenia różnie jest to rozwiązane. Czasami jest to by-pass, a czasami wkład letni.
P.S. Gust - warstwę izolacyjną to masz w swojej bańce dlatego nie potrafisz myśleć.
Gust, w tańszych modelach wkłada się styropian pomiędzy lamelki.
ciekaw jestem jak po wyłączeniu wentylatorów powietrze samorzutnie popłynie przez sieć przewodów i wymiennik ciepła.
Najlepiej na okres wyłączenia uchyl sobie skrzydło lub skrzydła okienne na pożądaną szczelinę abyś mieszkanka nie wychłodził i masz obejście
uczen -
a kto napisał ze wyłącza wentylator ?
rekuperator to nie wentylator :)
Ciekawych rzeczy teraz w szkołach uczą:)
ok. dzieki za pomoc :)
dzięki za naukę chłopaki, rozumiem, że wyłączenie rekuperatora oznacza wyjęcie wymiennika ciepła i wstawienie wkładu letniego
Nie drogi uczniu. Wyłączenie rekuperatora to wyjęcie wtyczki z gniazdka:)
P.S. By-pass m.in. powoduje wyłączenie wymiennika.
Nie polecam wyłaczania centrali wentylacyjnej.
Wentylacja powinna działać cały czas.Można regulować sterownikiem przepływ powietrza. Z róznych względów innych zimą i innych latem.Ale to tematy na 15 minut wykładu.
Najkkrótsze uzazadnienie dlaczego -włożna głowę duży worek foliowy.może być nawet bardzo duży.Poczekaj 15 minut i będziesz znał odpowiedz,
Wyłączenie rekuperatora wg mnie sens w przypadku nieobecności domowników, czy też w czasie dnia roboczego czy dłuższego wyjazdu, wówczas okresowe włączenie powinno być wystarczające. Proszę o uzasadnienie dlaczego reku ma, miałby pracować cały czas?
Tematy na forum