273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Cieknący rekuperator - prośba o pomoc i sugestie

Witam,

Już drugi sezon zmagam się z cieknącym rekuperatorem. Problem jest taki, że tylko część skroplin zbiera się w wanience wewnątrz rekuperatora. Pozostała część w jakiś bliżej nieokreślony sposób dostaje się do spodniej warstwy ocieplenia rekuperatora i wypływa w sposób niekontrolowany. Model rekuperatora to Onyx Classic 550. Chcę od razu zaznaczyć, że firma Frapol staje na wysokości zadania i odpowiada na każde moje zgłoszenie. Pierwszy rekuperator był naprawiany 3 krotnie bez skutku. Tydzień temu cała jednostka została wymieniona na nową. Jednak problem wystąpił ponownie. Trochę nie chce mi się wierzyć, żebym miał aż takiego pecha i trafił na dwie wadliwe jednostki. W załączniku znajduje się komplet zdjęć i informacji technicznych. Zastanawiam się, czy problem, który objawia się przy jednostce centralnej nie jest może pokłosiem niepoprawnie wykonanej instalacji wentylacyjnej. Może ten problem jest wynikiem występowania dużego podciśnienia lub nadciśnienia w jednostce. Stąd prośba do osób z doświadczeniem, które zaglądają na to forum o jakąś podpowiedź, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.

A więc po kolei. Kilka dni po zainstalowaniu urządzenia tak to zaczęło wyglądać:

- Zdjęcia 1 - 3 - woda leci na całej linii po stronie przyłączy do czerpni i wyrzutni. Wycieka na złączeniu spodniej, stalowej płyty, z białą ścianą boczną.

- Zdjęcie 4 - warunki jakie panują na poddaszu, gdzie stoi rekuperator. Temperatura 12C, wilgotność względna 53%. W ciągu okresów, kiedy nie ma nas w domu, temperatura na poddaszu potrafi spaść do maksymalnie 9C. Wilgotność utrzymuje się na podobnym poziomie.

W pomieszczeniach mieszkalnych temperatura jest w zakresie 18C - 22C. Wilgotność względna utrzymywana jest na poziomie ok. 45% przez 3 nawilżacze Venty.

- Zdjecie 5 - po otwarciu przedniej płyty widać na ścianie bocznej krople wody. To mnie najbardziej zastanawia, bo o ile jeszcze rozumiem krople wody po stronie wanienki ze skroplinami, tak nie rozumiem co one robią po drugiej stronie.

- Zdjęcie 6 - widać jak woda spływa z krawędzi wymiennika do wanienki ze skroplinami. Tu jakby wszystko w porządku.

- Zdjecie 7 - krople wody pojawiają się też na drugiej ściance, przy wlocie wirnika. Nie wiem czy tak powinno być.

- Zdjecie 8 - pierwszy podejrzany - nieszczelna wanienka. Z tym, że bezposrednio nad tym miejscem nie ma wody. Jesli w ogóle coś tamtędy wpada za wanienkę, to nie są to takie ilości, jakie wylatują spodem rekuperatora.

- Zdjecie 9 - symetryczne miejsce po drugiej stronie - sucho.

- Zdjecie 10 - po wyjeciu wymiennika, bezposrednio pod spodem zbiera sie mnostwo wody. I to tu jest chyba najwiekszy problem. Nie mam pojecia jak ta woda się tam przedostaje. Jeden pomysł jaki mam to taki, że jeżeli z jakichś powodów wentylator wdmuchujący powietrze do pomieszczeń pracowałby mocniej od wentylatora wydmuchującego powietrze na zewnętrz, to wówczas woda która skrapla się po stronie wanienki ze skroplinami, mogłaby być "przeciągana" na drugą stronę.

- Zdjecie 11 - na tym zdjeciu co prawda nie widać wody, ale po dotknięciu ręką do tych styropianowych mat izolujących, są one wilgotne i to po obu stronach wymiennika.

Z góry dziękuję za wszystkie uwagi.

A masz zaizolowany przewód od czerpni do centrali ?.?

Tak, oczywiście. Wszystko jest zaizolowane. Dodatkowo ściągnąłem też obie rury od wyrzutni i czerpni. W środku zero wilgoci.

Ale tak sobie myślę, że nawet gdyby rura od czerpni nie była zaizolowana, to skropliny by się raczej pojawiły na zewnątrz rury - wychłodzona rura zeszłaby poniżej punktu rosy powietrza na poddaszu.

Witaj,
moim skromnym zdaniem część prodlemu pochodzi od instaalcji skroplin- nie mogę tego potwierdzić, bo nie załączyłeś żadnego zdjęcia z tym związanego. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być zbyt niski syfon o ile wogóle jest- w czasie pracy wentylatorów gdy jest zbyt krótki słup wody w syfonie to nie dochodzi do odpływu z tacy, bo rurką jest zasysane powietrze do rekuperatora i pojawia sie zjawisko przelewana przez tace w urządzeniu- sprawdź ten element proszę .

Syfon jest od producenta, o ile poprawnie zamontowany, działa dobrze.
Frapol ostatnio miał kilka takich problemów, również z centralą Dream.
Myślę, że ich flagowiec dostał ostatnio po dupie i zamiast ratować sytuacje to troche olewaja sprawę.
Dlatego jako monter pozostaję przy zaufanym sprzęcie i nie montuje nowych wynalazków typu frapol, thesslagreen, bo pozniej wyłażą takie kwiatki.
Jeśli ktoś ma problem z wyborem to polecam 3 marki, które sam montuję i nie otrzymuję informacji o problemach z użytkowaniem. Zajmuję się również serwisem, więc wiedziałbym o każdym problemie.
-Comair
-Vasco
-Paul (do domów pasywnych)
Jeśli planujesz wentylację mechaniczną zapraszam do kontaktu: nowacki.m74@gmail.com

Dajcie spokój, ja miałem to samo, po 3 tygodniach i już reklamację składałem, w dodatku bardzo się wtedy z monterem pokłóciłem, bo okazało się, że to ich wina. Koniec końców odzyskałem pieniądze, kazałem im zabrać to wszystko i iść w diabły. Teraz szukam dobrej, solidnej ekipy, bo rekuperator już mam upatrzony.

Damian, a jaki masz upatrzony? Bo ja też poszukuję, a wolałbym coś z polecenia, niż wybierać na chybił trafił :P

Najpierw miałem Aircycle 1.2, no ale tak jak mówię, wynikła nieciekawa sytuacja... teraz mi zamontowali HRU-MinistAir-W-450. Jest o tyle fajny, że ma oszczędny wentylator. W sumie te rekuperatory są podobne wszystkie do siebie, różnią się jedynie błahostkami (nie wliczając wyglądu), ale jednak ważne jest to jak są wykonane, bo wygląd wyglądem, al mają też posłużyć...

Damian, a jak Ci ten HRU-MinistAir-W-450 służy? I gdzie masz zamontowany?

Montaż w takiej komórce, jakby małym pokoju, tylko nieużywanym. Świeże powietrze nocą, be konieczności otwierania okien (mieszkam przy ulicy). Duży komfort,. Działa bez względu na pogodę i okoliczności, dla mnie bomba.

A jaka to firma i skąd go wziąłeś? Osobiście kupowałeś, online czy jeszcze inaczej?

Wszystkie są podobne do siebie i różnią się błahostkami? To może w wolnym czasie zajrzyj do swojego urządzenia. Jeśli znasz chiński to wiele się dowiesz.

A jaką nagrzewnicę wstępną zmontowałeś na czerpni do tej Alnor'owskiej centrali?

Chcesz kupić centralę z odzyskiem ciepła, aby ładować nagrzewnicą wstępną elektryczną? Jeszcze pewnie ON/OFF.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.