Witam,
mam pewien problem z uwzględnieniem wentylacji przy liczeniu charakterystyki energetycznej budynku produkcyjnego w programie ozc 6.6.
Mam wentylację nawiewną wentylator, nagrzewnica i kanał rozchodzący się do trzech pomieszczeń. Tu moje pytanie czy nagrzewnicę trzeba uwzględnić jak drugie źródło w instalacji ogrzewania, czy może jako urządzenie pomocnicze w wentylacji mechanicznej i gdzie to zrobić w programie.

Drugie pytanie . Na tej samej instalacji nawiewnej zabudowany jest osuszacz adsorpcyjny z pompą ciepła. Proces osuszania wykorzystuje te same kanały co wentylacja. Osuszanie jest wymagane ze względu zapobiegania wykraplania się pary na rurach i urządzeniach technologicznych. Czyli w tym wypadku proces osuszania pomija się w świadectwie - traktuje się jako technologie w budynku produkcyjnym.

Układ kanałów wentylacyjnych instalacji osuszania stanowi jednocześnie układ wentylacji mechanicznej pomieszczeń technologicznych. Instalacja osuszania pracować będzie w trybie osuszania i w trybie wentylacji mech. Po osuszeniu powietrza osuszacz przechodzi w tryb wentylacji mech. W trybie osuszania układ wentylacji jest odstawiony , a powietrze krąży w obiegu zamkniętym. Układ ten zapewnia pełny rozdział osuszania i wentylacji.

I teraz:
- czy proces osuszania mogę pominąć w świadectwie i wtedy mam zwykłą wentylację mechaniczną bez udziału oze
- co zrobić z nagrzewnicą - czy uwzględnić ją w systemie ogrzewania jako drugie źródło czy może jako urządzenie pomocnicze w systemie wentylacji.

Jednostkowy strumień powietrza dla świadectw 2014 - Vve,1,sm3/(h*m2) dla budynku produkcyjnego - jak go dobrać przyjąć na potrzeby świadectwa. Parametr ten uwzględnia się w zakładce wentylacja w programie ozc. Ma to wpływ na EP.

Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.