281
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Budynek pasywny - materiały, prace, słowem wszystko

Wude ..a jaki masz problem z takową analizą.
Izolację oraz przeszklenie (orientacja, wielkosć) musisz tak zaprojektować aby nie występowała konieczność instalowania jakiegokolwiek systemu grzewczego. Oczywiście założenia określonych zysków ciepła jest więcej niż konieczna ( dojdziesz zresztą do ciekawych wyników).
Możesz równie dobrze treść pracy ograniczyć do montażu grzejników elektrycznych przewymiarowanych 1000-krotnie zogdnie z założeniami t.b. uzyskując budynek "pasywny" ups ...przepraszam "izolowany"

Robert sam mi doradziłeś bym budował u TB, jak chcę mieć izolowany. Patrząc na koszty i postep prac i rozmawiając z inżynierami od Brzęczkowskiego jestem bardzo zadowolony.
Pasywny nie się schowa!

Maj gaad.....Zaraz się znowu zacznie znana wszystkim śpiewka.
A nie mówiłem.

Maj gaad.....Zaraz się znowu zacznie znana wszystkim śpiewka.
A nie mówiłem.

Maj gaad.....Zaraz się znowu zacznie znana wszystkim śpiewka.
A nie mówiłem.

Robert sam mi doradziłeś bym budował u TB, jak chcę mieć izolowany. Patrząc na koszty i postep prac i rozmawiając z inżynierami od Brzęczkowskiego jestem bardzo zadowolony.
Pasywny nie się schowa!
? :) buduj buduj Wacławie :)

Robert sam mi doradziłeś bym budował u TB, jak chcę mieć izolowany. Patrząc na koszty i postep prac i rozmawiając z inżynierami od Brzęczkowskiego jestem bardzo zadowolony.
Pasywny nie się schowa!
Faktycznie trzeba wiecej niz jednego "inżyniera" żeby rekuperatorek wielkości pudełka od butów wstawić. Co najmniej 5 a może nawet 7. Do tego 2 na krany, ze 4 na grzejniczki przewymiarowane o 1000% i robi się niezła ekipa :))))

Dom pasywny w Polsce jest do wybudowania - na papierze. Bo w porownaniu kosztow to moglbys zbudowac dwa domy w cenie jednego, a oszczednosci ci sie nigdy nie zwroca
Ale skoro to jest temat pracy...
1. Na poczatek zapraszam na www.passiv.de Niemiecki na pewno znasz, w koncu studiujesz. (Jest tez polska strona ale nie ma na niej wszystkich informacji).
2. Budujesz dom z zupelnie inncyh materialow. Okna pasywne (certyfikowane), styropian w kropki 30 cm wszedzie, wykluczasz mostki termiczne. Duze przeszklenia od strony poludniowej. Zwarta bryla budynku (najlepiej szescian). Koniecznie rekuperator (certyfikowany) z GWC Rehau (certyfikat).
Nastepnie to wrzucasz do programu z ktorego korzystaja inzynierowie z NASA (w necie takich nie znajdziesz - szukalem) bo OZC sie nie nadaje.
Jak zuzycie energi nie wychodzi jak powinno to zaczynasz kombinowac: zamiast kotla kondensacyjnego dajesz pompe ciepla. CWU oczywiscie z solarow, najlepiej skojarzone z CO + duuuzy zbiornik buforowy (powiedzmy 1500L). Prad z wiatraczkow i ogniw fotowoltanicznych.
Na koncu po wybudowaniu robisz audyt energetyczny, sprawdzasz cisnieniowo i otrzymujesz certyfikat.
Proste i piekne ale nie do zrobienia z uwagi na koszty.
Pozdrawiam

jak mi Robert doradził (dzieki ) skorzystałem z TB i jaż buduję. Mam 40 cm styropian w podłodze , 40 cm wełna w ścianie i, na zewnątrz cegła z elementami drewna i kamieni( dekoraja), 50 cm wełna w dachu. .Dom 110 m2 Maty grzewcze w podłodze (salon , łazienka i wc, grzejniki promiennikowe a automatyką ASIC koszt całości 5000zł. Prysznic , umywalka , umywalka w wc i zlewozmywak już kupione (bezdotykowe)w oras ( elektra) 9600zł Rekuperator (slim 200xl) z instalacją z GWC 9700 zł za całość.
Mam z firmami podpisane umowy z terminami i nieprzekraczalną ceną. Gołym okiem widać, że dom będzie tańszy niż z pompą ciepła czy piecem kondensacyjnym i cyrkulacją . A rachunki przy przenikaniu 0.09 czy 0.08 W/m2 xC... I mam gdzieś cetryfikat!

"oras ( elektra) 9600zł Rekuperator (slim 200xl) z instalacją z GWC 9700 zł"
No spoko 9600+9700=19300 zł aby zaoszczędzić 1-2 kW na godzinę
Pozdrawiam

Wacław ... nie dziękuj tylko przelicz.
Pamiętaj o jednej zasadniczej sprawie. Na ten 85 metrowy ..powiedzmy "dom" wydałeś niewiele mniej niż na 150-200 metrowy z pompą ciepła.
Nie jestem w 100% wrogiem rozwiązań stosowanych przez t.b. - nadają się one do tej wielkości obiektów .. im mniejszy tym lepiej bo można podgrzać żelazkiem, kubkiem kawy lub telewizorem lampowym. A jak Twoje życie rodzinne przeniesie się do "salonu" - powiedzmy 20-25 metrowego :) - to nawet to żelazko nie będzie potrzebne - ogrzejesz je samym oddechem.
Jednak gdy "dyletant" sugeruje że grzejniczki elektryczne mają sens w domach to przepraszam ale muszę sobie z niego pokpić bo gość nie ma pojęcia o czym mówi - co też nie dziwi - wkońcu to "dyletant".
Życzę więc powodzenia i do usłyszyska po najbliższej zimie.

Waclaw - klon TB przeciez to widac golym okiem. Widac tysiace zadowolonych uzytkownikow pana TB nie jest wystarczajaco zadowolonych aby pisac w superlatywach o panu TB wiec pan TB musi sie podpierac klonami. Smutne? Ale prawdziwe.

poprostu klient.

Jasne :)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.