Gość: Michał
2004-12-08 00:00
#1
czy korytarz powinien byc wentylowany?
Zwracam się do Państwa z jednym pytaniem, które nurtuje mnie oraz mieszkańców nowowybudowanego Osiedla Samarytanki. Nie wiem do kogo zwrócić się z takim problemem, to forum wydaje się najodpowiedniesze.
Czy korytarz, miejsce między mieszkaniami, a klatką schodową powinno być wentylowane? Wg.
projektanta - "korytarz nie jest miejscem do "przebywania"..." w związku z
czym nie ma takiego wymogu. Czy są na to jakieś przepisy? Gdzie ew. mógłbym zasięgnąć dokładniejszej informacji. Rozkład pomieszczeń przedstawia się nastepująco:
mieszkania>korytarz (brak jakiejkolwiek wentylacji)>(oddzielone drzwiamy ppoż) klatka schodowa + windy (świetlik na ostatnim piętrze, szczelne luksfery jako "okna")
Z góry dziękuję za pomoc, Michał.
Gość: gość
2004-12-09 00:00
#2
Moze przedstawie (pewnie bedzie dyskusja) jak to sie ma np w Ameryce. Korytarz jest jak najbardziej wentylowany, tzw make-up air unit, 100% swiezego powietrza. Jest chlodzone w lato i grzane w zime.
Mieszkania maja wyciagi mechaniczne (nikt sie nie bawi w grawitacje, kazdy wie jak to (nie) dziala) - nad kuchnia, w lazienkach, od suszarki do ciuchow. Po krotkich obliczeniach wiadomo ile na pietro potrzeba.
Zaleta tego - korytarz zawsze jest napompowany (czyli +), w zwiazku z tym nie ma transferu zadnych zapachow, a nie jeden gotuje flaczki i kapuste. Pewnie w pl tez pali sie papierosy w mieszkaniach (tu nie).
Jest to niesamowicie proste i stosowane od dziesiatek lat. Po pierwsze - zdrowy rozsadek, po drugie, wymagane prawnie. Nawet jezeli jest to miejsce w ktorym sie nie przebywa, to prawo nakazuje jakas minimalna wentylacje.
Ale to tu, w Ameryce.
  • 1