273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

jak wentylowac fitness ?

Nawet żołnierz nie musi wykonywać rozkazu debila! Np we Francji dla sal gimnastycznych jest 22m3/osobę.(www.atlantic-vetilation.com)
To jedno, drugie nie istnieje w Polsce sala gim. w której by pracowało 50 a już nie wspomnę 100m3/osobę. Więc po co truć o mądrzejszych. Skoro głupsi (jak tu czytałem) porobili pomiary i nie mam podstaw im nie wierzyć.
Życzę dużo dobrego i powodzenia przy uzgadnianiu projektu z BHP. No chyba że tego rozkazu też nie trzeba wykonywać ;)
Co do sal: może i taka jeszcze nie istnieje, ale w tych nowych powinno być zgodnie z przepisami.
A pomiary, myślenie nad problemem jest wskazane, może ktoś kiedyś znowelizuje przepis... do tego czasu polecam stosowanie się.

Dalej swoje, czy argument, że tego się zrobić nie da to zły arument?. Czy argument, że przy wetylacji powyżej 40m3/h /osobę nikt nie wytrzyma (zbyt suche powietrze)? Czy kolego widział cenralę 3000m3/h

zastosuj regulator obrotów-masz max.wg.przepisów i wydajność po regulacji dla ilosći osób przebywających na sali-przepis jest przepisem po co dalej bić pianę...jak przepis jest do bani trzeba się zastanowić jak go zmienić-to jest temat.

Nie masz w 100% racji, to że jest źle wiem ale tak zrobię, żeby przyjeli. Dla mnie to nie jest profesjonalne.
Podam przykład, obok mnie jest knajpka, sanepit wpisał do warunków 15 wymian/h. Gościu wywalił dwie dziury w ścianie wstawił chyba Tywenta dwa ROTO45 (4500m3) i zatkał otwór styropianem i wentylacji nie ma a pieczątka jest. Czy oto chodzi? A kto ma to zmienić jak nie my.

Mam takie pytanie do Panów Prawnika i spostrzegawdczego, jeżeli tak są za przepisami.W Polsce nie dopuszcza się łączenia wentylacji grawitacyjnej i elementów wentylacji mechanicznej(PN-83/B-03430/Az:2000 punkt 4.2) to jakim prawem i na podstawie czego wentylatorki np. Dospela, czy Niewiadowa mają znak bezpiczeństwa? To jakim prawem dopuszczone do handlu są okapy z wentylatorem kanałowym? A idąc od tyłu skoro nie da się wyegzekwować aby nikt nie robił sobie w bloku czy domu tego typu ustrojstw to czemu projektuje się jeszcze i wykonuje wentylacje grawitacyjną?

Bo pitoli sie o tym na forum zamiast pod patronatem portalu wentylacja z podpisami firm instalatorskich złożyć wniosek o zmianę przepisów wraz z uzasadnieniem.Podobno Stowarzyszenie Polska Wentylacja ma swojego przedstawiciela w takiej komisji.Nic nie dają wasze wpisy na forum poza umieszczaniem namiarów na wasze firmy i powtarzaniem tych samych tekstów w każdym wątku-rekuperator,izolacja,durne przepisy,Wpis zaczyna sie pytaniem a kończy się ogólnonarodową dyskusją jak obecnie jest źle...regulator obrotów...kończę.

He he, w SWP rządzi Aereco a ponieważ trudno wymyślić coś głupszego od wentylacji sterowanej wilgotnością względną, to domniemam, że normalne przepisy nie są w interesie Aereco a co za tym idzie i SWP (choć jest to wbrew statutowi stowarzyszenia)Ten partner przy wprowadzaniu zdrowej wentylacji odpada!

Nie zdążyłem. Ale będzie OK.

Co trzeba zrobić abyśmy założyli własne stowarzyszenie ?Pod patronatem www.wentylacja.pl

A moze zamiast tych "papierowych" stowarzyszeń, które uważam za instytucje do prania lub wyrywania kasy, założyć coś nieformalnego. Np pytasz klienta czy wentylacja ma być dla Pana czy do "odbioru" i pod projektem lub po wykonaniu zostawić naklejoną wiadomość, że wentylacje wykonano niezgodnie ze sztuką, ale zgodnie z przepisami i urządzenie będzie wyłączone lub będzie pracować na ćwierć gwizdka. Wszelkie pretensje kierować do utawodawcy....! Gdyby ktoś potrzebował dobrą zdrową wentylację to przszę zastosować ........ urządzenie i zamontować go w ..... sposób.

"Mam takie pytanie do Panów Prawnika i spostrzegawdczego, jeżeli tak są za przepisami.W Polsce nie dopuszcza się łączenia wentylacji grawitacyjnej i elementów wentylacji mechanicznej(PN-83/B-03430/Az:2000 punkt 4.2) to jakim prawem i na podstawie czego wentylatorki np. Dospela, czy Niewiadowa mają znak bezpiczeństwa?" ....
HELIOS, VENTURE, DANFOSS, KANALFLAKT i inni
he he he
A co to ma ze soba wspolnego???
Czy gdzieś ktoś jest zmuszany do łamania przepisów???
Mają bo spełniają wymogi bezpieczeństwa dla urządzeń elektrycznych, a to gdzie zostaną zamontowane .... ;-)

Zupełnie nie masz racji, skoro robią wiele złego to je zabroniono stosować. Nikt nie powiedział, że certyfikat bezpieczeństwa to wyłącznie elektryka! Tonący kapok też jest bezpieczny elektrycznie, a "B" nie dostanie! Tak do sprawy podchodząc, to i broń, narktyki, itp powinny być w kiosku ruchu, same leżace nie są groźne.
Problem i wada podstawowa systemu to to, że ubiegający się o certyfikaty w Polsce płacą za nie z własnych pieniedzy i z tego utrzymują się ci co "B" nadają. Gdyby to była budżetowa, hermetyczna jednostka jakie są za granica, nie mająca kontaktu z producentem, takie szkodliwe rzeczy nie znalazłyby się na rynku!!!! A jezeli juz to tak jak fajki powinny mieć na 1/3 powierzchni napis "Użewanie zapewni alergię, i może białaczkę"

Ale te wentylatory sa produkowane,montowane i certyfikowane za granicą - Helios,S@P...Co ma piernik do wentylatora.Na pudełku powinna być uwaga o niestosowaniu tych urzedzeń wtedy gdy... i przepis.To powinno wystarczyć albo przynamniej dać do myślenia kupującemu.

Panowie popieram znowelizowanie przepisów do wartości optymalnych. I dlatego nalezy zrobic to poprzez grupę formalną jeśli stowarzyszenie wentylacja jest złe to przecież prezes nie jest wybierany na 100 lat.
Teraz o stosowaniu tego co w przepisach. Jeśli chcecie płacić odszkodowania albo robic za darmoche wentylacje to róbcie te 12 czy 15m3/ osobę. Dlaczego - krótki przegląd filmu życia:
- klient zleca wentylację/instalator robi 12m3/osobę i oddaje ją klientowi/ klient teraz musi wyłożyć kase ale jakoś nie chcę zapłacić wszystkiego bo jest zgred ( tacy się zdarzają) i każe wykonac dokumentacje po wykonawcza z certyfikatami i innymi duperelami/ instalator przynosi certyfikaty urzadzeń ale klinet żąda spełnienia warunków przewidzianych w przepisach i tu zaczynają się schody instalatora/ kasa włożona a klient nie zapłaci bo instalacja nie spełnia warunków zawartych w obowiązujących przepisach.
Morał Instalaorze jak chcesz zarabiac rób zgodnie z przepisami.
Jeśli T.B nie spotkał takiego inwestora to ma dużo szczęścia, albo kasy.

Panie Piotrze źle Pan czyta post. TB nie jest za robieniem 12m3/h/osobę z tego co czytam od dawna montuje rekuperatory, a one mają regulację. Tylko, że u nas montuje się centrale, które są za duze, lub ich automatyka nie pozwala na ustawienie optymalnej wentylacji gdy np przez prawie cały czas są w domu 3 osoby niepalęce i nic ciekawego poza oglądaniem telewizji , pisaniem postów, i spaniem się nie dzieje. Mam ten problem wilgotność spada mi do 25% centralka ma 300m3 chodzi na 100m3 i nie pamiętam kiedy działała szybciej. Może Pan zna centrale gdzie można ustawic 40-60m3/h? Pomijam sterowanie tyrystorowe (jeżeli ktoś steruje tyrystorem to juz nie jest firma!)) w grę wchodzi falownik lub transformator

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.