273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Wentylacja siłowni i klubu fitness.

Witam!
Planuję otworzenie klubu fitness z siłownią. Jestem zielona w temacie wentylacji, a wiem, że to niezbędny element. Wybieram się w w tym tygodniu do sanepidu, aby dowiedzieć się czegoś więcej apropo wymogów, jednak chciałabym mieć wcześniej jakiekolwiek pojęcie i wiedzieć czy nie startuje z tzw. ,,motyką na słońce". Z tego co czytałam wentylacja siłowni powinna mieć wydajność 100m3/h na osobę, a co do klubu fitness 50m3/h na osobę. Po krótkich obliczeniach potrzebowałabym aby wentylacja miała przepustowość przynajmniej 1000m3/h. Pomieszczenie na fitness/siłownię ma ok.110m2 i ok.4m wysokości. Jest dzielone tylko kolumnami. Także potrzebuję wentylacji tylko tego jednego dużego pomieszczenia. Wiem, że centrala to kosztowne przedsięwzięcie. Czy wystarczyłyby wentylatory ścienne? Jeden nawiewny, drugi wywiewny? Z racji iż chodzi tylko o to jedno pomieszczenie. To zmniejszyłoby koszta. Nie chcę się pakować w inwestowanie dużych pieniędzy gdyż lokal byłby przeze mnie tylko wynajmowany. Jest ktoś kto mógłby mi jakkolwiek pomoc, doradzić? Z góry dziękuje.

Wszystko zależy ile kasy chcemy zainwestować,
odzysk ciepła potrzebujemy powyżej 3000 m3/h,
nalezy jednak pamietac ze w zimie potrzebujemy ogrzac powietrze, bedzie potrzebna nagrzewnica,
w przypadku malego rekuperatora mozna duzo odzyskac z sali fintess,

pozdrawiam,
Dawid

ps. w jakim miescie ta inwestycja?

Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem w/s warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła należy stosować przy instalacjach powyżej 500 m3/h. Oczywiście taka instalacja będzie droższa inwestycyjnie, ale zapewni ci mniejsze koszty eksploatacji ze względu na niższe zużycie energii.

Planuje otwarcie na wsi w 9tysięcznej gminie.
Chcę zrobić to jak najmniejszym kosztem, z uwagi że będę dzierżawić lokal. Gdyby był on moją własnością to wolałabym zrobić raz a dobrze, ale w tej sytuacji chcę to zrobić 'po kosztach'. Czyli wygląda na to, że bez centrali się nie obędzie? Myślałam, że wystarczy jeden wentylator nawiewny i jeden wywiewny z ewentualnym regulatorem obrotów. Najważniejsze żeby sanepid przyjął. Z tego co wyczytałam w internecie to jest określone, że ma być to wentylacja mechaniczna. Nie ma napisana jakiego rodzaju. Te wentylatory podchodzą pod mechaniczną. Z tym, że jak tu ktoś pisał od 500m3 potrzebna jest wentylacja z odzyskiem ciepła. Chyba powinnam się zastanowić bo wygląda na to, że ta wentylacja będzie droższa niż koszty jakie musiałabym ponieść na remont ;) Z tego co wiem taka wentylacja z centralą to koszt nawet koło 20tys. Przy czym koszty remontu nie wyniosą mnie nawet 7tys. Chyba za dużo 'zachodu'. Zastanawia mnie fakt, że korzystałam z takich klubów i nigdy nie widziałam, żeby spełniały wszystkie wymogi. Dziwi mnie ten fakt. Obawiam się jutrzejszej wizyty w sanepidzie :)

Apropo tych norm znalazłam (chyba aktualna):

,,Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, od końca 2002 r. odzysk ciepła z systemów wentylacyjnych został usankcjonowany w Polsce przepisami prawa:
W instalacjach wentylacji mechanicznej ogólnej nawiewno-wywiewnej lub klimatyzacji komfortowej o wydajności 2000 m3/h i więcej należy stosować urządzenia do odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego o skuteczności co najmniej 50% lub recyrkulację, gdy jest to dopuszczalne. W przypadku zastosowania recyrkulacji strumień powietrza zewnętrznego nie może być mniejszy, niż wynika to z wymagań higienicznych, jednak nie mniej niż 10% powietrza nawiewanego. Dla wentylacji technologicznej zastosowanie odzysku ciepła powinno wynikać z uwarunkowań technologicznych i rachunku ekonomicznego. "

Niestety już nie aktualna. Rozporządzenie z 13 sierpnia 2013r.
w § 151 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W instalacjach wentylacji mechanicznej ogólnej nawiewno-wywiewnej lub klimatyzacji komfortowej o wydajności 500 m3/h i więcej należy stosować urządzenia do odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego o sprawności
temperaturowej co najmniej 50% lub recyrkulację, gdy jest to dopuszczalne. W przypadku zastosowania recyrkulacji strumień powietrza zewnętrznego nie może być mniejszy niż wynika to z wymagań higienicznych. Dla wentylacji
technologicznej zastosowanie odzysku ciepła powinno wynikać z uwarunkowań technologicznych i rachunku ekonomicznego.”;

Kolego to rozporządzenie o 500m3/h wchodzi w życie 01-01-2014.
Czyli jeszcze przez trzy miesiące obowiązuje przepis do 2500 m3/h bez odzysku.

A kolega do który chcę otworzyć siłownię.
Sanepid interesuje czy spełnione są wymagania higieniczno-sanitarne - czyli:
- ilość powietrza świeżego na osobę
- ilość umywalek, wc , ect
- wielkość pomieszczeń (szatnie, natryski ect)
Urząd gminy interesuje, czy pomieszczenie spełnia wymagania przepisów budowlanych.
Reasumując.
Rozmawiaj z człowiekiem który Ci powie w sanepidzie co musisz spełnić z ich punktu widzenia.
Jeżeli ta adaptacja wiąże się z jakąś zasadniczą przebudową pomieszczeń to zleć projekt projektantowi architektury i niech go zgłosi do urzędu gminy (takie roboty podlegają ew. zgłoszeniu a nie pozwoleniu na budowę).
Jeżeli adoptujesz bez zasadniczych zmian budowlanych to się nie przejmuj urzędem gminy i niczego nie zgłaszaj.
Rób wentylację tak jak piszesz (bez jakiś central wentylacyjnych).
A i jeszcze odwiedź zaprzyjaźnionego strażaka, niech Ci podpowie co z przepisami p.poż. w tym temacie. Jak znam życie to wystarczy zakup kilku gaśnic.
Oczywiście takim sposobem sporo zaoszczędzisz.
Możesz także pójść drogą formalną, z pozwoleniami, uzgodnieniami ect. ale wtedy niepotrzebnie stracisz czas i pieniądze.

Byłam właśnie dzisiaj w sanepidzie, z ta wentylacja to chyba wystarczy aby spełniała te wymogi sanepidowskie, a jaka będzie to nie ważne, aby była mechaniczna i żebym miała na to papier. Przekształceń jakiś wielkich nie będę robić w tym lokalu, ewentualnie jakieś tam ściany działowe/regipsy żeby wydzielić miejsce na szatnię. Tak reszta bez zmian. W urzędzie gminy też byłam i Panowie z działu nieruchomości nie widzą problemu i myślę, że raczej nie będą robić bo ten lokal jest własnością gminy. Muszę zrobić rysunek techniczny budynku i jeszcze raz odwiedzić sanepid, lepiej się z nimi dogadywać przed niż w trakcie... bo jak wiadomo wiecznie stwarzają problemy. Możecie doradzić jeszcze coś apropo wentylatorów o takiej przepustowości? Obawiam się, że nie dam rady otworzyć działalności do nowego roku, a po nowym roku będą mnie obowiązywały nowe przepisy jak widzę.

Wentylacja szatni wymaga 4 wymian powietrza na godzine. Możesz wstawić sam wentylator wywiewny, ale do czesci ogólnej (sali fitness) powinno być nawiewane więcej, aby nie było podciśnienia w całości pomieszczenia (zostawiając kratki transferowe w przegrodach szatni, aby powietrze mogło swobodnie dotrzeć). W umywalni, jeśli dobrze pamiętam, trzeba zapewnić 5-krotna wymianę powietrza.

I jak sprawa wentylacji,zdecydowałeś się już na jakiś system? Jeżeli tak to koniecznie daj znać na forum co ostatecznie postanowiliście,czekamy na Waszą odpowiedź.


www.spednet.pl – pompy ciepła

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.