Hotele, biura, restauracje czy obiekty sportowe – w każdym z tych miejsc zarządcy muszą zadbać o komfort swoich gości i klientów. Wychodząc im naprzeciw, producenci instalacji HVAC proponują innowacyjne i bezpieczne rozwiązania. Jeden z katowickich oddziałów Smart Gym to realizacja, w której w pełni wykorzystano ich nowoczesne funkcjonalności.

Obiekty komercyjne to inwestycje, które mają spełniać wiele funkcji jednocześnie, dlatego często generują wysokie koszty eksploatacyjne. Przy tym wymagają przemyślanych rozwiązań HVAC, które za pomocą jednego systemu umożliwią sprawne zarządzanie klimatem w całym budynku. Producenci urządzeń klimatyzacyjnych, świadomi tych potrzeb, wprowadzają technologie najnowszej generacji, które dzięki zaawansowanym komponentom, intuicyjnym sterownikom i wysokim wydajnościom jednostek zastępują pracę kilku oddzielnych układów do ogrzewania i chłodzenia. 

Jaki system wybrać?
Inteligentne technologie filtracji i dostarczania świeżego powietrza zapewniają całoroczny komfort cieplny, jak i chłodniczy w budynku. W obiektach komercyjnych dobrze sprawdzą się systemy klimatyzacji typu VRF, które oferowane są w różnych propozycjach modułowych, w zależności od preferencji i wymagań technicznych. Elastyczna i szeroka oferta urządzeń to połączenie najwyższej jakości z optymalną ceną użytkowania, a systemowe rozwiązania skierowane do różnych grup docelowych dają możliwość właściwego doboru technologii i zapewniają elastyczne podejście do realizowanych projektów. Systemy VRF (ang. Variable Refrigerant Flow) – pracujące w oparciu o ciągłą zmianę ilości czynnika chłodniczego w układzie – rewolucjonizują branżę HVAC już od lat 90. To ponad 30 lat doświadczenia kilku pokoleń certyfikowanych inżynierów. Projektanci i instalatorzy cenią sobie systemy oparte na technologii inwerterowej, głównie za możliwości projektowania rozległych systemów klimatyzacyjnych, a także szeroki wybór różnego rodzaju jednostek wewnętrznych, w tym m.in. ściennych, kasetonowych, kanałowych czy przypodłogowo-sufitowych. To znaczące ułatwienie, gdy obiekt posiada pomieszczenia wymagające utrzymywania szczególnych warunków ze względu na swoje przeznaczenie, jak np. sale do treningu w klubach fitness, serwerownie w biurowcach, zaplecza kuchenne w lokalach gastronomicznych lub pokoje hotelowe z indywidualnie sterowaną klimatyzacją, w których liczy się również estetyczne dopasowanie do wystroju wnętrza. Dzięki wykorzystaniu intuicyjnych modułów komunikacji AHU-KIT, które obsługują chłodnice i nagrzewnice freonowe, możliwe jest połączenie wymiennika freonowego w centrali wentylacyjnej z agregatami zewnętrznymi systemów VRF, które działają jako źródło chłodu lub ciepła. W zastawie AHU-KIT znajdują się dwa urządzenia – elektroniczny zawór rozprężny oraz skrzynka sterowania, które mogą być kontrolowane przy użyciu dedykowanego sterownika standardowego lub zintegrowane z inteligentnym systemem zarządzania budynkiem BMS. 

Wydajna instalacja VRF w klubie fitness w praktyce 
Zapewnienie jak najwyższego komfortu w nowo powstałym obiekcie Smart Gym w Katowicach przy ulicy Wodospady 4, a przy tym zachowanie pełnej dowolności w sterowaniu parametrami w różnych strefach klubu, było prawdziwym wyzwaniem dla projektantów instalacji klimatyzacyjnej i wentylacyjnej. Budynek o powierzchni ponad 2500m² oddano do użytku w pierwszym kwartale 2018 roku, oferując wiele udogodnień dla przyszłych członków – wydzielono m.in. strefę cardio, wolnych ciężarów, maszyn izotonicznych, maszyn półwolnych, a także sale fitness i personal training, suchą saunę czy strefę street workout. Podczas wysiłku fizycznego na małych przestrzeniach szczególnie istotne jest, aby system filtracji powietrza wydajnie usuwał wilgoć, nieprzyjemne zapachy i nadmiar dwutlenku węgla, dopasowując tym samym mikroklimat do wymogów sanitarnych. Odpowiednia instalacja jest tutaj kluczowa, gdyż poza efektywnością energetyczną, nowoczesnym designem jednostek wewnętrznych i ich funkcjonalnością, ważna jest także ich elastyczność i mnogość zastosowań.
W katowickim oddziale Smart Gym wykorzystano flagowe rozwiązanie TOSOT dla obiektów komercyjnych – inteligentny system TMV 5. Osiągnięcie wysokiej wydajności i możliwość zaprojektowania modułowej kombinacji agregatów to jeden z wyróżników TMV 5 – maksymalna moc chłodnicza pojedynczej jednostki zewnętrznej to aż 22 HP, przy bardzo szerokim zakresie wydajności chłodniczej (od 22,4 do 61,5 kW) i grzewczej (od 25 do 69 kW). Charakterystyczna dla tego systemu nieograniczona możliwość w zakresie projektowania, umożliwiła zainstalowanie ponad 40 wewnętrznych jednostek kasetonowych – ich optymalna, 4-stronna budowa, zapewnia równomierny nawiew, cyrkulację i rozkład powietrza oraz temperatury na terenie całego klubu fitness. Na dachu budynku zamontowano 7 agregatów modułowych, w tym 3 jako agregaty chłodnicze do chłodnic freonowych, których kompaktowa konstrukcja znacząco zmniejszyła wymaganą powierzchnię montażową i przewidywane obciążenie dachu. Operacja nie wymagała dodatkowego sprzętu w postaci dźwigu, co wpłynęło na końcowe koszty realizacji. Podczas planowania tak rozległych inwestycji, pamiętajmy o wcześniejszym sprawdzeniu stanu technicznego konstrukcji budowlanej, tak, aby nic nie zaskoczyło nas w trakcie prac – mówi Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Polska.
Rozwiązanie chińskiego producenta oparte jest na ekologicznym czynniku chłodniczym R410A, którego nadmiar magazynowany jest w przewodach rurowych, co nieweluje jego ilości do niezbędnego minimum i zapewnia większą precyzję w zakresie regulacji. 

Dobór urządzeń do rozległych projektów instalacji komfortu wymaga odpowiedniego przygotowania ze strony inwestora, jak i wykonawcy. Rozpoczęcie prac warto przeprowadzić po dokładnej analizie przeznaczenia budynku i sposobu użytkowania pomieszczeń – określa się m. in. planowaną ilość osób w pomieszczeniu, intensywność treningów w strefach fitness, wysokość i kubaturę konstrukcji, a także nasłonecznienie i ustawienie konstrukcji względem strony świata – inwestycje pokryte nowoczesnymi przeszkleniami, a przy tym umiejscowione od południa, będą wymagały elastycznego podejścia do instalacji i innych rozwiązań niz te, ukryte w cieniu, by zapewnić jak najwyższy standard i wydajność systemów klimatyzacyjnych dla wszystkich klientów obiektów sportowych. 

 

Dowiedz się więcej