265
226
264
Strefa ekspertów HVACR

Jak ustawić piec na ekogroszek?

Doszedłem do pewnego poziomu ustawień sterownika PERFECT pieca na ekogroszek i dalej nie mogę osiągnąć całkowitego spalania się węgla oraz efektu kopczyka. Z węgla pozostają niespalone kawałki oraz lej w podajniku. Komin mam gorący i osadza się dużo sadzy na ścianach pieca. Na dodatek po tygodniu sam się wygasza. To tyle ogółu. Chętnie podam szczegółowe ustawienia sterownika aby ktoś mi pomoże w wybrnięciu z tych problemów.
Nadmieniam, że instalator ustawił mi parametry, które spisał od poprzedniego swojego klienta i zmieniałem gatunki ekogroszku - tylko przy najszybciej się spalającym nie było problemów.

Na początek proszę nie zmieniać nastaw fabrycznych sterownika, które często są dobre i nie ma potrzeby ingerować w ustawienia kotła.
Bardzo ważną sprawą jest doprowadzenie właściwej ilości powietrza do spalania. Powietrza dostarczyć trzeba w ilości minimalnej zapewniającej pełne spalenie węgla.
Wizualnie można to przedstawić tak: Resztki żaru powinny znajdować się na kołnierzu retorty, ale spadać z retorty powinien już tylko popiół. Groszek powinien się palić na retorcie, a nie w jej środku. "Wypalony krater" w retorcie to oznaka zbyt dużego strumienia powietrza. Za duży strumień powietrza wychładza kocioł i powoduje obniżenie sprawności.
Ustawienia przysłony wentylatora lub mocy wentylatora trzeba dopasować do warunków zewnętrznych (temperatury). Wentylator (wlot do wentylatora) powinien być przysłonięty czasami nawet w 80 - 90 %. Im temperatura na zewnątrz niższa tym większy naturalny ciąg kominowy, a w związku z tym bardziej ograniczyć należy nadmuch. Spalaniem sterować musi programator kotla a nie ciąg kominowy.
Kiedy węgiel dobrze się spala to ogień jest koloru żółtego i rozchodzi się nie tylko w górę ale także na boki. Ogień koloru białego oznacza, że dopływ powietrza jest zbyt duży. Czerwony dymiący ogień zaś jest oznaką, że dopływ powietrza jest za mały.
Płomień powinien być stojący. Z retorty nie może buchać jak z palnika. Klasyczny stosunek ustawienia czasu podawania węgla do czasu przedmuchu to 1 do 3.

1. przykład: 10 sekund podawanie węgla/30 sekund przedmuch

2. przykład: 15 sekund podawanie węgla/45 sekund przedmuch

Latem stosunek ten może wynosić 1 do 4. Np. 5 sekund podawanie węgla/20 sekund przedmuch.

Histerezę ustawić najlepiej na 1 stopień (Ewentualnie 2 stopnie jeżeli nie ma takiej możliwości).

Czas, po którym podajnik się włączy pomimo tego, że temperatura nie spadła poniżej zadanej

ustawić na 20 minut.

Parametry pracy kotła zależne są od wielu czynników (jakości opału, instalacji, standardu budynku,...) dlatego często nieodzowny jest doświadczalny, indywidualny dobór parametrów pracy kotła.

przykladowe ustawienia

www.hydro-instal.eu/ustawienia_geco.htm
www.hydro-instal.eu/ustawienia_tech_st.htm

czesc ma problem kupiłem piec na eko groszek ogniwo z sterownikiem st 37, nie moge sobie dac z nim rady,problem polega na tym ze mi wygasa w piecu
jak są zbyt długie przerwy miedzy cyklami pomocy zimno sie robi

witam
może ktoś mi podpowie jak optymalnie ustawić piec 25Kw Żywiec- sterownik Multi Ster (Elektro Miz)
szczerze to juz mnie trafia...ciągłe przestawianie, mam starsznie duże straty węgla (niespala) i węgiel się spieka!
z góry dziękuje za podpowiedzi

Witam w klubie Kolego mam kp 20 z zębca i sterownik perfekt i jedynie co moge ci powiedziec to mam ten sam problem nie mogę do końca dojś to tych ustawień
u mnie jest tak goszek nie spala sie do końca widze żę po prawej stronie retorty jest jego więcej czasami mi"żużluje"tzn robi sie w takie większe skałki i w podajniku mam ścianki mokre ale nie zawsze mówią że to mokry groszek ale jak trzymam go w kotłowni dłuższy czas to chyba jest juz suchy czas podawania mam 4 s i niewiem czy jest możliwpś zmiany tego parametru czas przerwy zmienia sie sam jak przechodzi w nadzór to mam 900 s
i napisz mi jakie masz parametry może coś wspólnie wymyslimy

Zgodnie z moją zapowiedzią zamieszczam moje ustawienie parametrów sterownika PERFEKT-R:
.
1 Korekcja nocna -3 C
2 Korekcja ekonomiczna -4 C
.
5 Moc kotła 100%
6 Ilość powietrza 78%
7 Tryb pracy zimowy
8 Temperatura cwu 46 C
9 Temp.załącz.pompy c.o. 35 C
10 Zakres regulacji 3 C
11 Czas całkowania 92s
12 Współczynnik pogodowy 70%
13 Obroty min.dmuchawy 25%
14 Obroty max.dmuchawy 45%
15 Czas ruchupodajnika 9s
16 Max.przerwa pracy 225s
17 Min.przerwa pracy 30s
18 Przerwa nadzoru 15min
19 Czas nadmuchu nadzoru 20s
20 Moc nadmuchu nadzoru 0%
21 Min.temp.zadana 45 C
22 Czas wygaszania 15min
23 Priorytet cwu aktywny
24 Histereza cwu 5 C

Wentylator przesłoniety jest w 80% i nadal nie mogę osiągnąć całkowitego spalania się węgla. Wina leży prawdopodobnie po stronie jakości węgla.

WITAM
ZMNIEJSZ ILOSĆ POWIETRZA NA 40% ZAKRES REGULACJI USTAW NA 10% MINIMALNY CZAS PODAWANIA 20 SEK.

Zakupiłem piec DTO 25 KW ze sterownikeim Argon -2. Układ otwarty ogrzewa budynek poprzez podłogówkę oraz kaloryfery. Jedynym parametrem jaki zmieniłem jest temperatura. Obniżyłem ją na 35 stopni. Takie ustawienie pozwala osiągnąć temperaturę komfortowa w budynku przy temperaturze powietrza około 8-10 stopni. Zasobnik wystarcza na 4 dni. Czy to aby nie za szybko dla powierzchni 200 m2. Czy prawdą jest, że temperatura powinna byc ustawiona na około 60 stopni? Jednak przy takiej temperaturze należałoby zakręcić grzejniki i sekcje podłogówki ze względu na wysoką temperaturę w budynku.Proszę o radę.

Zakupiłem piec DTO 25 KW ze sterownikeim Argon -2. Układ otwarty ogrzewa budynek poprzez podłogówkę oraz kaloryfery. Jedynym parametrem jaki zmieniłem jest temperatura. Obniżyłem ją na 35 stopni. Takie ustawienie pozwala osiągnąć temperaturę komfortowa w budynku przy temperaturze powietrza około 8-10 stopni. Zasobnik wystarcza na 4 dni. Czy to aby nie za szybko dla powierzchni 200 m2. Czy prawdą jest, że temperatura powinna byc ustawiona na około 60 stopni? Jednak przy takiej temperaturze należałoby zakręcić grzejniki i sekcje podłogówki ze względu na wysoką temperaturę w budynku.Proszę o radę.
teperature na piecu powinno sie trzymac ok 60 stopni za pobiega to powstawaniu punktu rosy, a co za tym idzie piec dluzej bedzie sluzyl, teperature na mieszkanie powinno sie regulowac zaworem 4-drogowym.

Witam wszystkich
Mam od niedawna piec z podajnikiem tłokowym i sterownikiem Perfekt.
Ponieważ w każdym domu właściwie ustawienie parametrów powinno zostać dobrane indywidualnie, to możecie mi powiedzieć, lub poratować odpowiednim linkiem, jak należy ustawiać parametry w zależności od zaobserwowanych objawów?

Bo zaobserwować możemy różne skutki spalania, np.:
-nie można dojść do właściwej temperatury,
-niespalony węgiel w popielniku
-żużlowanie
-brud (sadza?) w kominie
-zbyt szybkie brudzenie się komina i pieca
-gorący komin
-inne (jakie jeszcze?)
Teraz pytanie - czy jest możliwość wytlumacznie mniej więcej uniwersalnego, jak należy korygować wartości parametrów sterownika, aby eliminować poszczególne przyczyny?

Pozdrowionka.
Krzysiek

Witam,
od 1,5miesiąca "walczę" ze sterownikiem. I oto moje przemyślenia i ustawienia.Piec GALMET 25 KW,powierzchnia 190m2+ CWU( na razie tylko wygrzewam CO-nie używam podłogówki i wody ciepłej,gdyż osuszam budynek po tynkach i posadzkach-nie mieszkam,ale spędziłem ładnych parę godzin przy tym cacku).Po pierwsze zmieniłem ekogroszek na drobniejszy-spalanie poprawiło się radykalnie-mam popiół+odrobinkę żużla-popielnik wyrzucam co 3 dni,zasobnik wystarcza na 6 dni,temp w domu ok.23 st.
budynek -beton komórkowy +12 styropian,poddasze wata 20cm.

ustawienia:
-kor. nocna 3
-kor.ekonom. 3
-moc kotła 100%
-ilość powietrza 33%
-temp cwu 45-nie grzeję jeszcze wody
-temp zał.pompy co 30
-zakres reg. 5
-całkowanie 80
-wsp pog.60
-min obr dmuch-22
-max obr dmuch -45
-czas ruch podajnika-11( mam przełożenie 1:1250)
-max przerwa 225
-min przerwa 45
-przerwa nadzoru 15min
-czas nadmuchu nadz-6 sek
-moc nadm. nadz. 0%
-min temp zad.45
-czas wygasz. 90
cwu nie używam- mam nastawioną histerezę na 5 st.

Wydaje mi się,że masz za krótki czas podawania węgla, napewno za dużo powietrza 78%, oraz za długi okres nadmuchu nadzoru-20sek,
te trzy czynniki powodują obniżanie się "kopczyka"
Radzę zmniejszyć ilość powietrza do 30% i zwiększyć czas podawania do np.14 sek. i stopniowo zmniejszać o 1sek co 2-3godz.-jak będzie niedopalony węgiel.
Ja zacząłem od 20 sek,ale na poczatku miałem gruby groszek-zszedłem do 14sek przez 3 dni.
Jak zmieniłem groszek na drobniejszy,to przez 2 dni doszedłem do obecnych ustawień .
powodzenia.

witam, jestem posiadaczem kotła Żywiec 20kW + sterownik St37
budynek grzeje dopiero 2 tygodnie i probuje ustawic wszystko najbardziej ekonomicznie (ogrzewam ok.140m2)
niestety teraz w pokojach nie mam jeszcze drzwi i troszkę to powietrze sobie hula.
Mam takie pytanie - wszędzie pisze że najlepiej żeby czas podawania był ok.1/3 czasu przerwy.
Przy takich parametrach mam tzw. "niecałkowicie" spalone kawałki - ustawiłem parametry na 8sek podawania i 48 przerwy i jest ciut lepiej. Jak to można jeszcze poprawić?
Może dmuchawą?- mam ustawione na 50%
Jak macie ustawione histerezy i histereze CWU?
Pozdrawiam

Witam
Jeżeli czas podawania ustawiony jest na 8 s. to czas przerwy ustaw na 52 s. Zamknij cykl w minucie i dopiero zaopserwuj jakie jest spalanie. Jeżeli za szybkie zmniejszaj prędkość dmuchawy .Temperaturę na piecu ustaw 70 st.
I NAJWAŻNIEJSZE!!!! - Przed przystąpieniem do ustawień parametrów w automatyce , ustaw przesłonę z tyłu pieca w czopuchu na otwartą do 25 % !!! W piecu powinno tworzyć się małe podciśnienie. Zobaczysz że twój piec będzie łatwiejszy w ustawieniu, no i sprawość znacznie się podniesie. Jeżeli nie masz przesłony tylnej nie zastanawiaj się tylko zakładaj!!!. Po tych wskazówkach podziel się z innymi bo jestem przekonany że to pomoże. Pozdro. Jakieś pytania?

Witam
Może coś ci doradzę na poniższe problemy:
-nie można dojść do właściwej temperatury,(przedewszystkim przesłona z tyłu pieca w czopuchu na wylocie spalin nie przymknięta, powinna być uchylona do 25 %!!!)
-niespalony węgiel w popielniku (zmniejsz dozowanie węgla, cykl zamknij w ok.1 minucie :10sek węgiel/50sek przerwy)
-żużlowanie (zmień węgiel na drobniejszy lub dostawcę)
-brud (sadza?) w kominie (za niska temp.na piecu-ustaw na 70st.)
-zbyt szybkie brudzenie się komina i pieca ( za niska temp. na piecu i mokry węgiel)
-gorący komin (jak już pisałem wyżej przydław przepustnicę z tyłu w czopuchu bo całe ciepło ucieka ci w komin!!!)
Pozdrawiam :)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.