273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

ciąg wsteczny mimo nawiewnika

Pełna zgoda!

Czy mam rozumieć, że nawiewniki higrosterowane EMM Aereco to bzdura?

Tak. Jeżeli już wentylacja higrosterowalna, to wywiewniki higro w kuchni łazience a stałe nawiewniki w oknach, tak jest nie tylko zgodnie z fizyką i zdrowym rozsądkiem, ale przedewwszystkim taniej. Zimą nawiewnik jest znacznie chłodniejszy niż temperatura w pokoju więc wilgotność względna w i obok obudowy jest = lub bliska 100% nawet przy 35% wilgotności w pokoju.

T.Brzęczkowski,
dziękuję za wyjaśnienia.

Wszystko fajnie koledzy.
A co poradzicie mi na to...
Co zrobić, mieszkam na ostatnim piętrze i nam kominy wentylacyjne w kuchni i łazience o różnych wysokościach. Dzięki temu "wynalazkowi" mam różne wartości podciśnień? Wynik? Kanał w kuchni ( ten wyższy) "ssie" sobie ile chce..... ,ale z łazienki ( komin łazienkowy oprócz tego że niższy, jest jeszcze pewnie troszeczke na dachu schowany, dodatkowo jakieś dziwne zawirowania itd). Nadmieniam, iż we wszystkich oknach mam nawietrzaki ( czy działają na 100% poprawnie to sam jeden Bóg wie.)
PS. Sam deweloper nie wiedział w jakiej pozycji nawietrzaki są zamknięte a w jakiej otwarte- dodatkowo zajmuje się on produkcją okien :)
Reasumując: nawiewniki nadokienne są i coś tam przez nie leci. Problem w tym, że kanałowi w kuchni łatwiej jest podbierać powietrze z łazienki niż się "trudzić" i ciągnąć poprzez nawietrzaki.
Pytanie: jak wyrównać wartości podciśnień panujących w kanałach?
Boję się, że jak na komin w łazience nałoży się wywietrzak, to sytuacja się zmieni, czyli będzie Zasysało przez kuchnię. Po poeksperymentowniu z dodatkowym rozszczelnianiem okien, układ troczę się zmienia tj. znacznie większa się ciąg w kuchni, zaś w łazience wywiew "staje"- uff chociaż się nie cofa ;)
Wiem, że jeszcze większe rozszczelnienie okien coś tam pomoże, ale nadmieniam iż przepływy powietrza rzędu 200m3/h w kuchni mnie nie interesują ( w końcu powinno być 50 lub coś koło tego).
Drobna dygresja: Najbardziej lubię jak kominiarze podczas "kontroli" przewodów wentylacyjnych na zarzut, że wentylacja grawitacyjna nie działa, każą na oścież otworzyć okno i zadowoleni mówią: " O widzi pan działa" ( szczegół, że przepływ wynosi pewnie 600m3/h na kanał :) ). Dodatkowo rozumiem, że mam założyć czapkę, rękawiczki i tak "TO" pozostawić.
Powracając do tematu. Jakie macie propozycje wyrównania podciśnień w kominach oraz dodatkowo jak "dopasować" strumień powietrza nawiewanego, w ten sposób aby wartości wywiewane ( w ZIMIE- czyli wtedy gdy ogrzewanie jest najdroższe) było zgodne z PN. ( w lecie mogę sobie otwierać okno do woli).
podrawiam wszystkich i czekam na konkrety.
PS mieszkam w bloku, więc rekuperacja mnie nie intersuje.
Krzysztof

Też mam mieszkanie w bloku i rekuperator. Natomist co do twoich życzeń
-"dopasować" strumień powietrza nawiewanego - wentylacją grawitcyjną się nie da!!!
-było zgodne z PN. - PN wyklucza łączenie wentylacji mechanicznej z grawitacyjną (okapy, wentylatorki łazienkowe)
-Boję się, że jak na komin w łazience nałoży się wywietrzak, to sytuacja się zmieni, czyli będzie Zasysało przez kuchnię.- musi Pan zrobic nawiew z konkretnego miejsca by bilans Panu się zgadzał i nie było cofki z "mokrych" zagrzybionych kanałów.
Reasumując tylko wentylacja nawiewno wywiewna, a robienie je bez odzysku ciepła nie ma sensu.
Lub może w ERZE...

tak czytam te wszystkie wypowiedzi, rozwodzimy się co jest lepsze a co gorsze a czy ktoś z Was kupując nowe okna sprawdzał ich aprobatę techniczną i czy są one zgodne z PN. Pewnie okaże się że nikt tego nie zrobił a jeśli poprosicie producenta o okno zgodne z PN to wytnie wam 20% uszczelki i w tedy nie będzie problemu. Pan B. gdzie tylko się nie pojawi proponuje rekuperator a czy tak naprawdę worto to stosować w mieszkaniu około 60m2 czy ma to jakiś sens? A co z mieszkaniami wyposażonymi w gazowe przepływowe podgrzewacze wody lub w piece dwufunkcyjne z otwartą komorą spalania? Czy będzie spokojnie spał jeżeli zamontuje rekuperator w takim mieszkaniu i co z przepisami zabraniającymi stosowania łącznie wentylacji mechanicznej z grawitacyjną? Może ktoś podpowie jakieś rozsądniejsze rozwiązanie.
A wracając do tematu może trzeba zamontować większą ilość nawiewników u Pana Zbycha bo nie określił ile ich zamontował a jeden nawet o wydajności 40m3 i tak nie dostarczy odpowiedniej ilości powietrza. Nie napisał również czy ma jakieś urządzenie gazowe które zużywa duże ilości powietrza może warto przyjrzeć się normom 1m3 z haczykiem powietrza na 1kw mocy urządzenia.

Co za kretynizmy. Jak jest reku mie ma nie ma grawitacji.
A co do pieca wentylacja grawitacyjna to wentylacja podciśnieniowa, więc może tylko przeszkadzać w spalaniu , a reku to nadciśnienie więc tylko pomoże.!!

Jeżeli nadciśnieniowa oznacza, że wyższe ciśnienie ma nawiew niż wywiew, to naturalna wentylacja grawitacyjna z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin z otwartej komory spalania jest nadciśnieniowa, bo ma nawiew o wyższym ciśnieniu niż wywiew, czyli ciśnienie przed kratką czy przed otwartą komorą spalania jest wyższe niż w kanale kominowym i ponad dachem. Naturalna wentylacja grawitacyjna kanałami wentylacyjnymi nie jest wstanie zakłócić spalania paliwa w otwartej komorze spalania, bo temperatura spalania i temperatura słupa mieszaniny powietrzno-spalinowej w kanale spalinowym jest dużo wyższa niż temperatura powietrza w mieszkaniu i słupa powietrza w kanałach wentylacyjnych. Tzw. odwrotny ciąg kominowy powstaje w kanale spalinowym czy kanale dymowym, gdy pełnią one role kanałów wentylacyjnych zapewniając tym samym stały przepływ powietrza przez otwartą komorę spalania i gdy siła wyporu w mieszkaniu jest za mała, aby podnieść ciężar słupów powietrza we wszystkich kanałach kominowych danego mieszkania i którymś kanałem musi opaść powietrze i jeżeli kanałem najzimniejszym, bo jest zawilgocony lub przewymiarowany okaże się kanał spalinowy czy dymowy to nim do dołu popłynie najcięższy słup zimnego powietrza, który nawet po zapaleniu się gazu w komorze spalania nie zostanie odwrócony na powrót do góry, lecz spaliny pod wpływem opadającego zimnego powietrza popłyną do doły przez przerywacz ciągu do pomieszczenia. Należy koniecznie sprawdzać co jakiś czas czy przerywacz ciągu w gazowym ogrzewaczu wody działa i czy przpływ spalin przez wymiennik ciepła w gazowym ogrzewczu wody nie jest ograniczony przez pył i sadzę oraz zawsze minimalnie szerzej uchylić rozszczelnione skrzydło okienne przed poborem ciepłej wody z gazowego ogrzewacza wody, aby odwrócić ewentualny odwrotny ciąg zimnego powietrza w kanle spalinowym i przewietrzyć łazienkę. .

Działanie wentylacji w naszych warunkach klimatycznych wymaga sprawnego ogrzewania. Rozłączanie działania wentylacji od prawidłowego działania ogrzewania, czyli prawidłowego zbilansowania strat ciepła jest podstawowym błędem przy projektowaniu wentylacji. Nawet wentylacja nawiewno wywiewna z odzyskiem ciepła zacznie szwankować, gdy ogrzewanie c.o. nie bilansuje strat ciepła, bo coraz więcej energii zużyjemy na dogrzewanie nawiewu, co zwiększy koszty, a to w końcu zakończy się jak we wszystkich typach wentylacji, czyli ograniczeniem nawiewu a tym samym i wywiewu i w dalszej kolejności wzrostem wilgotności i wzrostem stężeń szkodliwych związków chemicznych, które są produktem wydychania, spalania i wydzielania z wyposażenia mieszkania. Brak bilansu strat ciepła bardzo często spowodowany jest złym wykonaniem izolacji, przez co większa ilość ciepła "ucieka" z mieszkania (domku) niż to zakładano w projekcie. Zanim zaczniesz montować szczelinowe nawiewniki powietrza to sprawdź czy ogrzewanie mieszkania jest wstanie ogrzać mieszkanie po kontrolowanym rozszczelnieniu okien. Intensywność wymiany powietrza, czyli naszej wentylacji jest ograniczona ogrzewaniem i stratami ciepła wyniku niekontrolowanej "ucieczki" do chłodniejszego otoczenia przez zewnętrzne przegrody mieszkania (domku), czyli przez fundament do gruntu, przez ściany i stropy i ściany kominowe lub nie ocieplone przewody instalacji mechanicznej do chłodniejszego powietrza.

Czy nawiewnik i kratka sa zamontowane w jednym pomieszczeniu?? Nic nie wiadomo.

Firma montująca junkersy gdy nie ma ciągu, wlewa benzyne do przewodu kominoweo , zapala i potem jest cią. Czy aby nie uszkadza kominy ?

Ulegliśmy poważnemu zaczadzeniu, mimo zamontowania 6 nawiewników mamy teraz wszędzie 0 w kominie i wentylacji .Co może być tego przyczyną

A ja mam mimo nawiewników 0

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.