Gość: edyta
2006-07-10 00:00
#1
zakaz wymiany kaloryferów;(
Spółdzielnia nie wyraziła zgody na wymianę (chce wymienic m.in. dlatego,ze nie działają regulatory, zupełny ich brak w łazience (dwie rury), tez wygląd) kaloryferów na mój koszt (mam
własnościowe spół. prawo do lokalu). Budynek jest z lat 50-tych,a słyszałam,
że jest przepis w prawie budowlanym, że po 25 latach muszą być wymienione rury
od centralnego i kaloryfery- nie mogę doszukać się tego przepisu. Pomóżcie,
czy słyszeliście o tym i czy spółdzielnia ma prawo odmówić wymiany. Oczywiście
na takie same (o tej samej mocy), na mój koszt i pomijam, że w bloku obok
wymienili wszystkie 2 tyg. temu.
pozdr. edyta
Gość: petra
2006-07-11 00:00
#2
Pewnie masz w łazience grzejnik swiecowy (dwie pionowe rury). Taki grzejnik nie może mieć zaworu termostatycznego, bo zawór odcinał by dopływ wody do łazienek innych lokatorów.
Chcesz wymienić grzejnik nie na taki sam, tylko o tej samej mocy, a to nie to samo. Swieca ma zupełnie inne opory przepływu niż grzejnik płytowy (lub drabinka). Nawet jeśli nowy grzejnik podłaczysz na boczniku to i tak nie ma gwarancji, ze rozpływ wody bedzie odpowiedni (bedzie mozliwość zmniejszenia przepływu na Twoim grzejniku, ale na grzejnikach sąsiadów już nie).
Tak czy siak, wymiana jest mozliwa jedynie gdy wymenione zostaną grzejniki co najmniej we wszystkich łazienkach w Twoim pionie. o tego należy oczywiście zrobić projekt regulacji, i w skrajnym przypadku przejść siępo wszystkich mieszkaniach i skorygować nastawę.
Temat moze ze sobą przynieść tyle problemów spółdzielni, że inspektorzy bedąc tego swiadomymi nie chca sę zgadzać na takie zamiany.
Gość: petra
2006-07-11 00:00
#3
P.S.
Z tego co wiem nie ma przymusu wymiany instalacji po 25 latach.
Gość: Janantoine
2006-12-11 00:00
#4
Nie ma nigdzie przepisów o koniecznosci wymiany grzejników (fachowcy uzywaja nazwy -grzejnik) po 25 latach ani po 50 itd.Wszystko zalezy od stanu grzejników a nie daty.Bardzo dobra odpowiedx dał(a) petra.i świadczy o wysokiej wiedzy zawodowej -gratuluję.
Pozdrawiam
Gość: AWJK
2007-10-10 00:00
#5
Dobry grzejnik żeliwny wytrzyma i 100 lat.
Ja mam stalowe panele z huty "Silesia" już 25 lat i ani jeden mi nie nawalił.
  • 1