265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

wentylacja hali/magazynu

Witam.
Mam do zrobienia projekt wentylacji nawiewno wywiewnej w hali montażowej - montaż mebli z gotowych elementów. Kubatura hali to 1200m3. Jaką przyjąć ilość wymian?
Druga sprawa klient chce aby zostały zastosowane wentylatory dachowe firmy tywent http://www.tywent.pl/
Jakie nawiewniki i wywiewniki polecicie do hal?
Prosze o radę.

krotność to sprawa wtórna, to powinien zaprojektować projektant

wiem, że krotność jest sprawą wtórną, ale czego się tu trzymać? związków trujących/ niebezpiecznych w powietrzu nie będzie, ilość osób to ok. 6-8

Ciemniaku jak nie wiesz jak masz zrobić projekt to się nie bierz za robotę. W Melbourne na zmywaku zarabiaj.

Jezeli nie ma zwiazków toksycznych to przyjmuj minimum higieniczne badz 1 wymiane ( co wieksze )
Jezeli wyjdzie ci mimo wszystko ilosc powietrza powyzej 2000m3/h to na dzien dzisiejszy projektowanie wentylacji mechanicznej bez odzysku ciepla jest niezgodne z WT.

Ciemniaku jak nie wiesz jak masz zrobić projekt to się nie bierz za robotę. W Melbourne na zmywaku zarabiaj.
no mamy w tym naszym kraju jeszcze inteligentnych "projektantów" nie ma co.
Jak nie umiesz doradzić Panie "projektancie" to ryj w kubeł i nie wypisuj głupot na tym forum.

no to minimum higieniczne dla tych osób to powiedzmy 400m3/h (8 osób*50m3/h), wtenczas mamy 1/3 wymiany na godzinę.
A co gdyby doszedł jakiś proces związany z np. klejeniem? Dodam, że hala jest nieprzedzielona kurtynami/ ścianami i ma wysokość 4m, szer 10 i dł. 28m.
Co sądzicie o zastosowaniu samych wentylatorów nawiewnych i wywiewnych podłączonych do kanałów wentylacji mechanicznej?
Zalecałem zastosowanie cenrali z reku, ale klient coś niepała do wydania całkiem sporej sumy na reku

Do nawiewu daj aparaty grzewczo-wentylacyjne z komorą mieszania. Załatwią problem świeżego powietrza i ogrzewania hali. Do wywiewu zastosuj wentylatory dachowe i po sprawie. Nie daj się namówić na nawiewanie mechaniczne nieogrzewanego powietrza, bo potem będziesz Ty winny a nie klient. Olej ten klej przy klejeniu mebli. Daj 1 w/h i tyle. Pozdrawiam.

Nie,nie! Olej to i daj 2 wymiany. Albo jeszcze lepiej olej to i daj 3 wymiany. Nie no pomyliłem się daj 4 wymiany (a najlepiej to wszystko olej-będzie mokro, a w deszczu lepiej meble się skręca)

Do nawiewu daj aparaty grzewczo-wentylacyjne z komorą mieszania. Załatwią problem świeżego powietrza i ogrzewania hali. Do wywiewu zastosuj wentylatory dachowe i po sprawie. Nie daj się namówić na nawiewanie mechaniczne nieogrzewanego powietrza, bo potem będziesz Ty winny a nie klient. Olej ten klej przy klejeniu mebli. Daj 1 w/h i tyle. Pozdrawiam.
słusznie

Do Melasy i Moniki.
Właśnie przerabiamy podobną sytuację. Hala duża, aparaty grzewczo-wentylacyjne z komorą mieszania i grzejniki, a na dachu wentylatory wywiewne.
Nawiew min 90.000m3/h max 230.000m3/h no i problem.
Ktoś fajnie zaprojektował - brak zaworów przy agw, przepustnice sterowane on/off i teraz do automatyka Zrób do tego automatykę, tak by było cicho, oszczędnie i jeszcze odzyskiwało ciepło w zimie, a w lato chłodziło ...
Moja odpowiedź: PROJEKTANCI weźcie się za MYŚLENIE , a nie powielajcie spier... projektów.

Do Melasy i Moniki.
Właśnie przerabiamy podobną sytuację. Hala duża, aparaty grzewczo-wentylacyjne z komorą mieszania i grzejniki, a na dachu wentylatory wywiewne.
Nawiew min 90.000m3/h max 230.000m3/h no i problem.
Ktoś fajnie zaprojektował - brak zaworów przy agw, przepustnice sterowane on/off i teraz do automatyka Zrób do tego automatykę, tak by było cicho, oszczędnie i jeszcze odzyskiwało ciepło w zimie, a w lato chłodziło ...
Moja odpowiedź: PROJEKTANCI weźcie się za MYŚLENIE , a nie powielajcie spier... projektów.
KGB, przerabiałem identyczną sytuację. Zaprojektowano centrale nawiewno/wywiewne dla 3-ech hal produkcyjnych. Automatyka full wypas. Ogrzewanie - nadmuchowe, nagrzewnice wodne. Wentylacja stoi nie używana. Właściciel nie włącza, bo rachunki za gaz byłyby koszmarne. Zwykły wywiew spod stropu + nawiew ciepłego powietrza, byłby wielokrotnie tańszy i na pewno byłby eksploatowany.

pomysł z agregatami jest w miare ;)
a co do stosowania okreslonych urzadzen i rozwiazan dla prywatnych inwestorow to nieraz jest sie w kropce.bo co poczac z inwestorem, ktory wykonuje projekt i instalacje bo musi, bo takie sa przepisy, a juz podczas projektowania i uzgadniania chce aby calosc byla jak najtansza bo on nie bedzie tego (wentylacji mechanicznej) uzywal. Paranoja poprostu.

trzeba zrobić modelowanie CFD i sprawdzić temperatury w strefie pracy i poziomy stężeń w środowisku pracy dla inspekcji pracy i sanepidu. prosta sprawa.

a. bilans zanieczyszczeń (sprawdzić, bo raczej powinno byc ok)
b. bilans ciepła w lecie (uwzglednić technologie, ilosc osób, oswietlenie bo jakies musi byc, a jak nie musi - to słonce tez daje zyski)
c. goto a.
czyli A B C
pozdrawiam i zapraszam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.