273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

wentylacja hali/magazynu

melasa, delikatnie mówiąc brak ci świadomości a wprost: bredzisz. AGW to badziew nad badziewiami a na dodatek potrzebuje nietaniej automatyki jak ma pracować na powietrzu zewnętrznym. To już lepiej nawiać powietrze nieogrzane ale tak aby mogło się wymieszać zanim dotrze do strefy przebywania ludzi.
W obecnie produkowanych AGW, które rozpowszechniły się na rynku bo są tanie a zaczęła je produkować chyba VBW wiele lat temu jest zamontowany wentylator osiowy o sprężu max 150Pa. Na nagrzewnicę przypada 50, na komorę mieszania 20 na kierownice 10Pa i zostaje 70Pa na filtr. Jak jest czysty to działa. Jak się zabrudzi to powietrza zewnętrznego masz 0,001% bo filtr jest zamontowany w czerpni. Jak zmontujesz filtr za komora mieszania to wydatek z czasem zaniknie.
Oczywiście w karcie doborowej można napisać wszystko, papier wszystko zniesie ale projektanci powinni wykazywać się dociekliwością a nie tylko mówić, że producent tak podał więc projektant jest zwolniony z myślenia.

ciemny, widzę że potrzebujesz wsparcia duchowego. Inwestorzy są różni ale niezależnie od inwestora projekt robisz zgodnie z przepisami i przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Jak ma być odzysk to robisz odzysk. Jak ma być filtracja to a robisz a co zrobi inwestor to jego sprawa. Jak zaprojektujesz marny odzysk albo układ bez możliwości regulacji intensywności wentylacji to jest duże prawdopodobieństwo że klient tego nie włączy. Ale jak już kupi centralę z dużym odzyskiem to jest duże prawdopodobieństwo że będzie ją używał. Inwestorzy chcą tanie wentylacje nie dlatego że nie będą ich potem włączać tylko dlatego że nie chcą ich w ogóle kupować. Ale tym to ja się nie przejmuję. W razie jakichkolwiek kłopotów z PIPEM, Sanepidem a nawet prokuraturą (np. śmiertelne zejście pracownika) odpowiedzialność spoczywa tylko na projektancie jeśli nie było odpowiedniego projektu.

ciemny, widzę że potrzebujesz wsparcia duchowego. Inwestorzy są różni ale niezależnie od inwestora projekt robisz zgodnie z przepisami i przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Jak ma być odzysk to robisz odzysk. Jak ma być filtracja to a robisz a co zrobi inwestor to jego sprawa. Jak zaprojektujesz marny odzysk albo układ bez możliwości regulacji intensywności wentylacji to jest duże prawdopodobieństwo że klient tego nie włączy. Ale jak już kupi centralę z dużym odzyskiem to jest duże prawdopodobieństwo że będzie ją używał. Inwestorzy chcą tanie wentylacje nie dlatego że nie będą ich potem włączać tylko dlatego że nie chcą ich w ogóle kupować. Ale tym to ja się nie przejmuję. W razie jakichkolwiek kłopotów z PIPEM, Sanepidem a nawet prokuraturą (np. śmiertelne zejście pracownika) odpowiedzialność spoczywa tylko na projektancie jeśli nie było odpowiedniego projektu.
gnom, skąd bierzesz swoje rewelacje na temat odpowiedzialności projektantów? Jak pracuje NIGDY nie pociągnięto żadnego pojektanta do odpowiedzialności, choć robili niesłychane babole. Jeden z nich zaprojektował mi sieć przez istniejącą szkołe. Jeśli uważasz, że tak strasznie ryzykujesz projektując nawiewy i wywiewy to mnie koleś nie rozśmieszaj. Może jakieś małolaty w to wierzą, może jeszcze ty, ale nikt kto pracuje w branży. Co do twoich wywodów na temat AGW to daj sobie na luz. Wiesz swoje, ja wiem swoje. Opisałem instalacje hali przemysłowej. Facet wywalił kupe forsy, nawet jej nie włącza bo jest droga i spieprzona. Jak sie chce projektować to trzeba mieć zdrowy rozsądek, same programy komputerowe i autocad nie wystarczą. Generalnie radziłbym projektantom by nauke zawodu zaczynali od budowy. Może ich poziom byłby wtedy wyższy. Nie mówie o zwykłych pomyłkach, ale o poważnych, konepcyjnych i technologicznych bykach. Nawet nie mają pojęcia, że je robią.

No właśnie, melasa, wyluzuj i nie proponuj badziewia. Rozumiem twoje zdenerwowanie, zanegowałem skutecznie Twoją koncepcję. Wiesz, klasę poznaje się po tym, że umiemy przyznać się do błędu. Napisz lepiej tak: fakt, nie sprawdzałem charakterystyki wentylatora w AGW, jeśli to prawda co pisze Gnom to faktycznie AGW to badziewie. Będzie to uczciwe i wzbudzi szacunek forumowiczów do Ciebie. Samemu zdarzyło mi się odszczekiwać swoje wypowiedzi na tym forum.
A co do odpowiedzialności projektanta to prawda, że zwykle za błędy nie odpowiada. Ale też osobiście doświadczyłem sytuacji, że obiekt spalił się, całkowicie. Lepiej w takiej sytuacji być pewnym, że wentylacja spełniała wszystkie wymagania. W innym wypadku spadł sufit, z nadmiaru wilgoci i nie pomogły tłumaczenia projektanta, że tak chciał inwestor. Czasami jednak pod wozem.

przypominasz mi gnom jednego projektanta. Też mówił o sobie w trzeciej osobie. Czy to może choroba zawodowa? On nie był do końca normalny.

Lżej Ci , gdy mnie oplułeś ? Jeśli tak, to jestem zadowolony, że ulżyłem człowiekowi. Pomyśl, to tylko praca, nie jesteśmy geniuszami, mylimy się. Przekonaj że AGW działa a nie staraj się mnie obrazić. Jak mnie przekonasz, że działa to będę odszekiwał na forum Hau, hau.

Ze strony http://heatex.pl/index.php?page=program-doboru możesz ściągnąć program doboru wymienników do odzysku ciepła możesz też ściągnąć program Klingerburga http://www.klingenburg.pl/download.html, jak zastosujesz dobry odzysk to klient będzie włączał wentylację.

Wentylacja to podstawa. Sluchaj, nie znam tej firmy, ale ja do siebie zamawiałem wentylatory z firmy Dacpol i jestem zadowolony. Jak szukasz czegos pewnego, to możesz sprawdzić.

W tej sprawie sparwdzi się dacpol.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.