Witam.

Mam problem z wentylacją grawitacyjną (rura PVC 110 zakończona kominkiem dachówkowym).
Mianowicie w odróżnieniu od tradycyjnego komina, gdy wiatr wieje prostopadle do połaci dachowej, to wytwarza się podwyższone ciśnienie które powoduje wtłaczanie powietrza z zewnątrz do domu (przy zawierusze śnieżnej bywało że razem ze śniegiem).

Chciałbym poradzić sobie z tym problemem na 3 sposoby w zależności od miejsca:

- Łazienki - mam dostęp na strychu do rury dlatego chciałem założyć na nią jakiś wentylator kanałowy (uruchamiany czujką alarmu z centrali) + zawór zwrotny i klasyczny anemostat. Zależy mi na tym żeby wentylator był możliwie cichy a zawór zwrotny nie klekotał

- Kuchnia - wywiew na ścianie - mam dostęp tylko do wywiewu zatem chciałbym jakiś aktywny anemostat (jeśli takowe istnieją, zeby zezwalał na przepływ tylko w jednum kierunku) ewentualnie kratka z wentylatorem uruchamianym gdy jest podwyższona wilgotność ale również z zaworem zwrotnym. Zależy mi na tym żeby wentylator był możliwie cichy a zawór zwrotny nie klekotał

- Garderoba - wywiew na suficie - mam dostęp tylko do wywiewu zatem chciałbym jakąś kratkę z wentylatorem uruchamianą czujką ruchu ale również z zaworem zwrotnym. Zależy mi na tym żeby wentylator był możliwie cichy a zawór zwrotny nie klekotał

Jeśli są jakieś inne lepsze rozwiązania to proszę o pomoc 🙂