273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Uprawnienia

jak widzę to na tym forum wszyscy sa bez takich uprawnień, o których jest mowa, czy nic się nie dzieje dobrego w tym forum. Myślałem że można się dowiedzieć że:
Szanowny kolego musisz w twoim przypadku iść na studia klimatyzacja i wentylacja, 5Lat lub 3 lata, ponudzić się bo pewnie masz wiedze juz większa niż wykładowca, następnie szybciutko następnego dnia zgłosić się do Izby Inżynierów Budownictwa i dostaniesz zeszycik, łap się na budowy przez 2 lata, zdaj egzamin i już !!
Pytanie to po co sa technicy, czy oni to już nie mają co robić, czy aby na pewno musi to być inżynier ????, czy naprawdę trzeba mieć tytuł. inż. by kanały skręcać ??, montować splity ??? coś mi tu nie pasuje a może czegoś nie rozumiem ??

Marco "doczepie" się trochę bo chyba nie za bardzo zrozumiałeś tematu :-).
Po pierwsze poczytaj dobrze Prawo Budowlane. Niestety aktualnie po nowalizacji uprawnienia bez ograniczeń w projektowaniu i kierowaniu robotami można uzyskać tylko po studiach (czy Ci się to podoba czy nie).
Po drugie "książe praktyk" można już założyć na 2-3 roku będąc na politechnice :-) (przecież na studiach możesz już pracować).
Po trzecie nie odnośnie "techników" to co ma piernik do wiatraka??? Nikogo nie obchodzi kto montuje, wymienia instalację (piekarz, rolnik, górnik) to osoba z uprawnieniami, która kieruje robotami bierze odpowiedzialność za wykonane prace!
Pozdrawiam

no to mam pytanie: mam firme nie mam uprawnień wykonawczych, to znaczy że mogę byc podwyokawca dla innej firmy w zakresie HVAC ?? i moi pracownicy ???, zakładam że tamta firma ma właściwe osoby uprawnione ?
Dzięki za info noi wyjaśnienie, pierwsze jak czytam poważne i z sensem napisane
> MarCz <
Pozdrawiam

Marco to naprawdę zależy od relacji WYKONAWCA-PODWYKONAWCA (a czasmi i INWESTOR, INSPEKTOR, czy nawet kontrola z funduszy proekologicznych jeżeli dają dotację :-))... Aż takiego doświadczenia nie mam ale tak mi się wydaję, że zależy to w praktyce od "wielkości" robót zleconych przez WYKONAWCĘ. Prosty przykład: jako podwykonawca możesz zakładać grzejniki z termostatami w wymienianej instalacji c.o. (bo np: główny wykonawca ma nóż na gardle z terminami więc pojawiasz się Ty jako część brygady). Wtedy nikogo nie obchodzi czy Ty i ew. Twoi pracownicy mają uprawnienia bo jest kierownik robót WYKONAWCY GŁÓWNEGO. Ale w przypadku większych inwestycji jako podwykonawca możesz być odpowiedzialny za klimę hipermarkietu i tu już wszystko zależy od umowy.)
Pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.