273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Rekuperacja z pompą ciepła

Dzień dobry, czy mogę gdzieś w Polsce kupić takie cudo ? Tak aby powietrze za wymiennikiem krzyżowym trafiało na wymiennik freonowy, zostało sprężone i oddawało ciepło lub chłód (w zależności od pory roku) na nawiew do pomieszczeń.
Nie spotkałem się jeszcze z taką centralą. Czy są producenci w Polsce w/w urządzeń? Jeśli nie to może wiecie dlaczego ?
Pozdrawmwiam

A jak tym "cudem" będziesz sterował. Ciepłe powietrze powinno być podawane dołem wentylacyjne górą. Ogrzewanie czy klima sterowane są wyłącznie temperaturą a wentylacja nie. Więc i chyba nie spotkasz takiego "cuda" chyba , że ktoś chce Ci zrobić krzywdę.

[e][przepustnica][filtr] _ _ [filtr]
\/
[e][przepustnica][went.][+/- freon] _/\_ [+/- freon][ew. +][went.]

Jest kilka firm które to sprzedają m.in. sprawdź ofertę firmy FRAPOL.

Ja widziałem takowe cudo w katalogu firmy MENERGA

Myślę że możesz znaleźć takie cudo jak zastosujesz odpowiedni nawiewnik(i) z regulowanym kierunkiem nawiewu - pionowo w dół dla grzania, poziomo dla chłodzenia. Osobiście polecam rekuperatory współpracujące z klimatyzatorami Mitsubishi Electric. Bliższe informacje na www.klimatyzacja.mpl.pl

Są więc firmy co lubią robić krzywdę. Przy 3-4 osobach wentylacją gdyby dawała więcej niż 80m3/h spadła by wilgotnośc poniżej 25%. A 100m3 "przeniesie" tyle ciepła , że napewno w domu będzie "ciepełko". Dodaj jeszcze do anemostatów siłowniki z termostatami bo pokoje są od południa, płónocy... ....a jeszcze kominek, masz w salonie gości kominek się pali, chcesz więcej świeżego powietrza a mniej ciepła, i jak to realizować?

Od lat taką centrale robi firma Dantherm.
Oczywiście jak TB powiedział , wszystko można zrobić ale po co.
Należy zastanowić się na centralami (w naszym wymiarze wydajności powietrza np do 1000m3/h),że odzysk ciwepła musi mieć ekonomiczne podłoże. Ilośc włożonej energii elektrycznej do doatkowej freonowej pompy ciepła - NIGDY nie będzie miał ekonomicznego uwarunkowania, pozatym jest to jeszcze jeden DODATKOWY element do konserwacji i ew, zepsucia się.
Skąd wy ludzie macie takie pomysły i pytania !!!
Zadaj sobie Maxio lepiej pytanie - czy moge palić ognisko w domu - to będzie bardziej praktyczne niż pomopa cieplna w małej centrali reku - (przy okazji spalisz niepotrzebne meble).

..Dimplex zamontował sąsiadowi piec akumulacyjny z rekuperatorem pod oknem. jak jest mróz to wilgotnośc dochodzi nawet do 15% przy 21 C, a woda nie chce wyciekać bo zamarza.

Ciekawi mnie temat, ponieważ dostałem ulotki z niemiec, gdzie takie centralki są produkowane na skalę masową i pompa jest połączona w obieg ze zbiornikiem wody bieżącej. A wza wymiennikiem to co wymiennik nie odebrał - pompa spręża i na nawiewie oddaje. Też się zastanawiam czy to ekonomicznie uzasadnione? Znając niemców na pewno! Tylko jak ???

Niemcy lubią bajery i maja forsę na to. Czy jest to uzasadnione, z teoretycznego punktu tak, bo celem jest najwyższy stopień rekuperacji, z praktycznego i finansowego na pewno NIE.

Jest to jak najbardziej normalny układ rekuperatora z klimatyzatorem kanałowym np. Ekozefir Rk-2900KPDKS dla dużych instalacji np.restauracje (www.ekozefir.pl) , ale także można zastosować mniejsze urządzenie klimatyzacyjne zapewniając mu odpowiedni przepływ powietrza dodając część obiegowego - masz w lecie chłód a zimą ciepło a jak zastosujesz klimatyzator inverterowy w połączeniu z wymiennikiem gruntowym to możesz ogrzewać dom przez całą zimę , wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć i za jakie pieniądze , bo jak masz dużo kasy to można jeszcze rozbudować układ o sterowanie dla każdego pokoju oddzielnie

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.