273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Przenoszenie się zapachu między kanałami

Witam,
problem jest następujący:
kiedy sąsiad na górze gotuje, smaży i ma włączony okap to u mnie wydobywa się "zapach" smażonych rzeczy.
Budynek jest świeżo wybudowany. Każdy ma osobny kanał na okap oraz na wentylację grawitacyjną.
Każdy ma dwa kanały w kominie osobno.
Developer ten problem tłumaczy w taki sposób:
Kiedy ja (na dole) mam zamknięte okna i wyłączony okap a sąsiad na górze smaży i ma włączony okap to powietrze wylatując jego kominem jest zasysane przez mój i wylatuje u mnie w domu ... Czy jest w ogóle to możliwe? Moim zdaniem takie zdarzenie nie powinno mieć miejsca niezależnie czy mam włączony okap czy też nie, i tak samo sąsiad na górze.
Pozdrawiam

Klapa zwrotna wystarczy

Może być tak, że jeżeli Ty masz szczelnie pozamykane okna, a sąsiad nieważne czy u góry czy na dole smaży, zapach może przedostawać się do Twojego pomieszczenia. Zapewne macie kanały usytuowane obok siebie i przy samym wylocie ich odległość od siebie to tylko jedna cegła. Z racji tego, że masz pozamykane szczelnie okna, w pomieszczeniu tworzy się podciśnienie i kanał zamiast wyciągać, wtłacza powietrze do środka. Możesz pomyśleć o przedłużeniu komina i zamontowaniu nasady kominowej - sprawdź na tronie mkgdynia.pl nasady kominowe, ale ona i tak nie będzie działać, jeżeli nie będzie obiegu powietrza w pomieszczeniu.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.