273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

PRZEDSZKOLE

Witam, mam do zrobienia wentylację w przedszkolu. Szukam po godzinach czegoś na ten temat. Proszę o informacje gdzie coś można znaleźć na ten temat: rozporządzenia, normy jakieś poblikacje, książki.
Z góry dziękuję
nulkaeasy@gazeta.pl

pogadaj z najbardziej zainteresowanymi czyli z dzieciakami. Po robocie można je spotkać na bujawkach, w parku albo na spacerze z rodzicami. Sporo ich kręci sie w centrach handlowych w takich specjalnych miejscach dla dzieciaków. Bywają też w Macdonaldach.

Locaux d’enseignement : classes, salles d’études,laboratoires, (à l’exclusion de ceux à pollution spécifique), écoles maternelles, élémentaires et collèges, Autres établissements,
Ateliers.
Pomieszczenia do nauki: klasy, pomieszczenia do nauki, laboratoria, (za wyjątkiem tych ze specyficznym zanieczyszczeniem), przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponad podstawowe, inne szkoły, Pracownie
15-18 m3/h
To zprzpisów UE... x ileść osób + 20-30% zapasu i masz rekuperator.

melasa - to było naprawdę mocne :/

Panie Tomaszu! A ile dla sekretarza Sądu? W Gdańsku PIP chce zamknąć salę sądu 22 osoby z aktami, to trochę mniej niż w przedszkolu z zabawkami, ale efekt taki sam. Ciasno jak w tuczarni! Tylko tam weterynarz by chyba nie pozwolił, a tak to wszyscy się dziwią wyrokom! Ania jak nie posłuchasz Pana Tomasza to kto będzęie pracował na twoja emeryturę?

Aniu dobrze że pytasz! To bardzo, a bardzo dobrze, bo Ty Aniu masz sumienie! Albo jesteś redaktorką porad dla mam, które skazują swoje pociechy od przedszkola na tortury!
Wybaczcie mi kochani czytelnicy tego Forum, ale ja mam pytania do Ani i do Pana TB!
Do Ciebie pytanie, to: 1.Kto dał Ci , albo temu co zaprojektował to przedszkole, uprawnienia do projektowania wentylacji ( jesteś architektem, czy inż. saniatarnym)?
2. Jakie gabaryty mają sale i ile dzieci w nich ma przebywać, gdzie masz zaprojektować wentylację dla tych co jak dożyją to będą Ci dawać emeryturę, albo ich będziesz leczyć jako inwalidów!
a) czy jest to nowoprojektowany budynek czy stary?
b) czy są jakieś kanały wentylacyjne?
c) Kto odebrał lub odbierze wentylację sal? Jak kominiarz to współczuję dzieciom!
Do Pana TB mam pytanie: Proszę wszystkim czytelnikom po polsku podać numer normy PN- EN lub ustawy (Dyrektywy UE). Pan zna francuski?! A ja nie, ale biernie można się domyślić, ale nie tego skąd Pan czerpie te wiadomości! A najlepiej podać to z szerokim tłumaczeniem tych przepisów unijnych dla każdej grupy społecznej zanim ci od klimatyzatorów wykończą całą gospodarkę. Już nam brakuje energii, a przecież efekt cieplarniany się nie skończył! To dopiero początek! Kiedyś brakowało prądu w zimie, a teraz z uwagi na wielkie gabinety prezesów brakuje latem! Niech więc Pan ma sumienie i poda te przepisy dla ministra zdrowia, który zwykle zapomina dostosować Polski do przepisów unijnych! Jak pisałem, taki PPIS który opiniuje projekty budynków sam marzy o sprawnej wentylacji. Bo budynek był zabytkowy i kiedyś pracowało w nim 50 urzędników, a teraz z 500! Mają więc obligatoryjną kwasicę mózgów, co łatwo udowodnić analiza pism. Celowo nie wspominam o ty problemie i o ministrach budownictwa (infrastruktury), bo od "Magiki de Czar" jest to bezcelowe. Kwasica mózgu nie boli! Sejm najpierw musiał by ustalić czy Prawo Newtona dotyczy budownictwa czy nie! Ja liczę, że niedługo pozyskam stanowisko sądu w sprawie ustalenia kierunku grawitacji w Polsce, bo już dawno zwracałem uwagę GIS na niejakiego Pettenkofera, który na nos określił granicę dopuszczalnego smrodu na 1000 ppm. Kiedyś były krzywe okna i nie było z tym problemu, a teraz słusznie pytają o wentylację nawiewową. Tak więc teraz wszyscy czytelnicy tego Forum liczą na Pana TB.
Aby jednak Ania nie błądziła w tym temacie, to proszę jej napisać dla porównania jaki powinien być komin dla tej Sali gdyby miała liczyć tylko na wentylację grawitacyjną.
Wiem też, że Pan radzi wentylację z rekuperatorem, ale z uwagi na uprawnienia Ania może nie wiedzieć o co chodzi. Bo to w Polsce wynika z tradycji ustawowej! Z uwagi na wizyty kominiarzy, którzy i jej wmawiają, aby nad kuchenką zlikwidowała okap i że grawitacja jest pojęciem ustawowym, która działa, lub nie działa. Powyżej 12 st jest jeszcze za zimno i polecane wspomaganie grawitacji otwieranie drzwi i okien kończy się przeziębieniem dzieci. O ile znam życie to tradycyjna kontrola wentylacji odbywa się przed Bożym Narodzeniem i wiem ,że wtedy też potrzebne jest wspomaganie grawitacji, bo nikt nie umie policzyć ciągu w kominie . Ale u mnie był wyjątek: Budynek był w budowie, było to 20 VII 1996 r. i nawet nie było chyba okien, nie położono tynków po którym trudno było kanały "wentylacyjne" odszukać! A kominiarz już powołał spółdzielnię mieszkaniową na właściciela osiedla, gdzie ja kupiłem lokal na własność od dewelopera! Tak wiec to wydarzenie - czyli korupcja o której PINB w Gdańsku pięknie pisze o "prawie materialnym" i "pranych interesach" wywodzi się od kwasicy mózgów z uwagi na ucisk w głowie (400ppm CO2). Teraz już nawet nie mogę się powołać na PN- EN 132 o składzie powietrza do oddychania, bo coś takiego nie ma w przyrodzie. I tu liczę na Pana TB, że poda nam jawnie zalecenia nowe unijne PN-EN….., lub Dyrektywę! Tak więc pozostając w nadziei, że ujawni nam swą tajemnicę cały czas żyjąc bez rekuperatora, chcę zobaczyć cud jak działa wentylacja grawitacyjna 20 VII. Chyba zaproszę Pana Premiera na pokaz. Bo zgodnie z PN wtedy obowiązkową w kuchni z gazem wymagania były srogie 70 m3/h. Ale obliczeniowo ( T = +12 st C) komin dla fi = 150 mm powinien mieć H>20 m, a ma tylko 2,5 m! Aniu o ile ja się znam na grawitacji, to 20 VII można liczyć tylko na cud, nawet w przedszkolu! Taki cud w przedszkolu z udziałem ministra budownictwa ( infrastruktury) i Komisji Sejmowej badające okoliczności śmierci Magiki de Czar warto wykonać. Tak z cieklawości Aniu zdraź czytelnikom jeśli masz uprawnienia, to powiedz jaką uczelnię skończyłaś. Bo jak Pan TB poda EN lub ustawę, to wystąpię do UE aby, tak jak Wydział Architektury PG zamknąć ją profilaktycznie do czasu ustalenia kierunku grawitacji w Polsce.

Do Pana Tomasza!
Panie Tomaszu dopraszam się przytoczenia tych norm UE. Kupiłem "Ładny Dom" gdzie podano 68 wymienników ( str. 160-167) z uwagą dla kupujących uważać z naciągaczami: Tani: głośny i drogi w eksploatacji. Ale z drogim może być to samo. Trudno samemu robić badania rynkowe! Bo w dodatku: "Buduj z PBS" (str 36) jest ciekawa tabela krotności wymian powietrza na godzinę Np: sala szkolna 4-5, toaleta publiczna 10-15, ale kuchnia 5-10, ubikacja 4-5, Panie Tomaszu kuchnie, Wc i sale przedszkola są różnej wielkości. Jak to zastosować u Ani. Aniu jak te wyliczenia wypadną dla przedszkola? Panie Tomaszu aby dobrze radzić, to ktoś wreszcie jawnie powinien przywołać te "Locaux d’enseignement". Błagam niech Pan poda te zalecenia, bo i ja chcę wyremontować Salę 1 tutejszej siedziby...( Sąd się nie poczuwa do pomyłki!). Więc chcę sobie wstawić jakiś rekuperator tylko dla mnie w ramach pożyczki zanim wszyscy "właściciele mojego lokalu" i Pan kominiarz obudzą się u psychiatry, lub z pozwem do Strasburga. Niestety to jest trudne do zrozumienia przez PINB w Gdańsku z uwagi na grawitację poziomą.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.