Za wysoka temperatura może doprowadzić do przegrzania się organizmu, złego samopoczucia, a także utraty koncentracji. Dlatego też, klimatyzacja staje się obecnie standardem w większości budynków użyteczności publicznej. Dzieje się tak również w obiektach typu żłobki czy przedszkola. Jak więc w zgodzie z wymogami stworzyć odpowiedni i bezpieczny mikroklimat dla dzieci?

Rodzice coraz częściej decydują się oddać swoje pociechy pod opiekę do żłobków i przedszkoli. Podczas wyboru odpowiedniego miejsca opiekunowie zwracają uwagę na wiele aspektów, w tym na warunki lokalowe. W budynkach, gdzie przebywają dzieci, dużą rolę odgrywa właściwie dobrana i zamontowana instalacja HVAC. Co powinno wyróżniać klimatyzację i wentylację w przedszkolu, by jakość powietrza, zwłaszcza w dobie alarmów antysmogowych, gwarantowała bezpieczny mikroklimat dla najmłodszych?

Wentylacja i klimatyzacja w żłobku i przedszkolu - wymagania

Zasady dotyczące funkcjonowania żłobków i przedszkoli reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej, które opisuje wymagania lokalowe oraz sanitarne. Według rozporządzenia minimalna temperatura, jaka powinna być zapewniona w tego typu obiektach, powinna wynosić 20°C. W przepisach nie jest jednak zastrzeżona maksymalna wartość temperatury. Z kolei Polski Komitet Normalizujący w opublikowanych normach dotyczących wentylacji w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej podaje, że strumień powietrza, które napływa do wnętrza budynku powinien wynosić 15m3/h dla każdego dziecka w żłobku lub przedszkolu. Takie wymagania muszą zostać uwzględnione przez architektów już na etapie projektowania budynku przedszkola.

Jeżeli nieruchomość użytkowana jest już kilkanaście lat oraz przechodziła liczne remonty czy termoizolacje – odpowiednie warunki wentylacyjne mogą nie zostać spełnione. Brak cyrkulacji powietrza to najłatwiejsza droga do zaduchu, co będzie skutkować złym samopoczuciem podopiecznych oraz spadkiem koncentracji. Sprawna wentylacja jest filarem prawidłowego przepływu powietrza. W jej usprawnieniu może pomóc montaż klimatyzacji, ale na pewno nie zastąpi jej całkowicie. 

Przed montażem klimatyzacji w przedszkolu: co jest istotne?

Jedną z ważniejszych kwestii podczas projektowania instalacji HVAC w żłobku lub przedszkolu jest kubatura pomieszczeń, w których instalacja ma być montowana. Należy zwrócić uwagę na dostosowanie odpowiedniej ilości jednostek tak, żeby pomieszczenia były schładzane ekonomicznie, ale i bezpiecznie dla dzieci. Jeżeli żłobek lub przedszkole składa się z kilku sal, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie montaż klimatyzatorów typu multisplit. System ten pozwoli na podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej kilku wewnętrznych. Inteligentna funkcja regulacji zapewni możliwość sterowania jednostkami wewnętrznymi niezależnie od siebie. W ten sposób wprowadzamy różne mikroklimaty w wielu salach jednego budynku. Klimatyzator w sali służącej do zabawy lub aktywności fizycznej powinien być ustawiony na nieco niższą temperaturę niż ten znajdujący się w sali przeznaczonej do leżakowania. Inteligentne systemy nawiewu, w które wyposażone są nowoczesne klimatyzatory, mają kierować przepływ powietrza z dala od osób, które znajdują się w jego sąsiedztwie. W ten sposób dzieci nie będą narażone na bezpośrednie powiewy. Profesjonalny dobór jednostek klimatyzacyjnych oraz ich instalacji warto powierzyć doświadczonym specjalistom, którzy podczas wizji lokalnej zaprojektują cały układ, a przy tym podpowiedzą, jak zoptymalizować koszty użytkowania lokalu lub budynku. 

Klimatyzacja kanałowa – rozwiązanie dla większych żłobków i przedszkoli

W przypadku większych obiektów, warto rozważyć montaż instalacji klimatyzacji kanałowej.

Tego typu połączenie dostarcza czyste i schłodzone powietrze poprzez przewody zakończone anemostatami na ścianie, w suficie lub podłodze. Anemostaty uchodzą tylko do wybranych pomieszczeń. Takie rozwiązanie zapewnia równomierne rozprowadzenie powietrza oraz zapewnia kontrolowanie temperatury z pozycji jednostki centralnej, montowanej najczęściej w pomieszczeniu technicznym. Cały układ umieszcza się pod sufitem oraz zabudowuje w ścianach, dzięki czemu urządzenia nie zaburzają wewnętrznego klimatu panującego w żłobku lub przedszkolu. Odpowiedni montaż systemu zapewni cichą i nieuciążliwą pracę dla przyszłych użytkowników – tłumaczy Jarosław Hrehorowicz z firmy CentroClima.

Funkcja regulacji poziomu wilgotności gwarantuje zachowanie odpowiednich warunków dostosowanych do potrzeb najmłodszych. Należy jednak pamiętać, że zbyt niska wilgotność może doprowadzić do wysuszenia śluzówki, co będzie skutkowało suchym kaszlem, za to zbyt wysoka wartość sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów.

W dobie szczelnych budynków warto przemyśleć formy usprawnienia wentylacji grawitacyjnej. Montaż klimatyzacji może pomóc w usprawnieniu wentylacji, ale nie może zastąpić jej całkowicie. Klimatyzatory oczyszczą powietrze, a prawidłowo serwisowane i konserwowane będą zapobiegać namnażaniu się drobnoustrojów w pomieszczeniach.

Dowiedz się więcej