273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

pompy ciepła PRZESTROGA -do namysłu

Niestety strona www. jest naszym najsłabszym ogniwem , ale mam nadzieję,że w nadchodzącym roku nastąpią ogromne zmiany jeżeli chodzi o stronę jak i o jej zawartość merytoryczną. Jeżeli chodzi wiedzę na temay OZE jak i pomp ciepła to niestety jest duża dezinformacja w tej kwestii a jednocześnie ogromna praca dla nas jako stowarzyszenia.
pozdrawiam Tomasz P.S.P.C.
P.S. Z resztą nie ma co szukać dalego wystarczy przeczytać pseudo wypowiedź p.SŁONIA - bez komentarza .

Mam nadzieję Panie Tomaszu że będziemy mieli okazję się spotkać i pogadać o tych naszych pompach ciepła :).
Życzę powodzenia w przyszłym roku i dobrych pomysłów na działanie stowarzyszenia.
Pozdrawiam

a czarne chmury?

czy ktos ze zorientowanych w temacie praktyków mogłby mi podac orientacyjny koszt kolektora pionowego tzn. odwiertu wraz z jego zabudową - głębokość ok 130m
jaki wskaznik realny Wat/m pryjąć dla takiej głębokości

Odp. dotycząca montażu kolektora pionowego
Przyjmuje się około 45 - 50 W/mb. odwiertu jest to wartość uśredniona dla terytorium Polski.
Literatura podaje wartości wiekszym przedziale od 30 - 100 w/mb. - to tylko literatura a u góry praktyka sprawdzona.
Koszt odwiertu wraz z doprowadzeniem rur do budynku powinien wynosić około : 105 - 120 zł /mb. głębokości.
Pytanie czy dobrze jest okerślona głębokość odwiertu, dlatego żeby nie przepłacać.
Pompę ciepła dobiera się do warotość mocy chłodniczej, która stanowi około (65 - 75%) wartości mocy grzewczej danego urządzenia i jest określana dokładnie przez producenta.
Ważne musi być wykonany projekt hydrogelogiczny odwiertu pionowego wraz ze zgłoszeniem na budowę przez uprawnionego geologa , któy zna się na tego typu odwiertach.B.Ważne.
Pozdrawiam Tomasz

Przepraszam za błędy ale mam uszkodzoną klawiaturę.
Pozdrawiam i składam wszystkich na forum wszystkiego najlepszego w nadchodzącym roku.
Tomasz

Panie Tomaszu
Bardzo dziekuje za rzeczowa odpowiedz, ale prosze o uszczegółowienie czy wskaznik 45-50 W/mb dotyczy mb odwiertu czyli 130m tj. ok 6,5 kW czy mb wprowadzonej
U-rurki czyli 260m tj ok. 13 kW. i jak to sie ma gdy
U-rurka jest dublowana.
Jaki wskażnik jest realny dla takiego odwiertu wykonanego na wybrzeżu w okolicy Gdyni.
Czy mógłby pan polecic jakąś sprawdzoną literaturę fachwą odnosnie projektowania układów pomp ciepła a szczególnie dolnych żódeł. Interesuje mnie szczególnnie przypadek montażu pompy z wymiennikiem gruntowym lub sondą blisko rzeki przy wysokim poziomie wody gruntowej.
Dziekuję za odpowiedż
Wszystkiego najlepszego w nowym roku

40 W dotyczy metra bieżącego odwiertu i nie ma większego znaczenia czy orurwanie jest typu u czy dwu ururek.

Ja przyjmuje 55 W/mb odwiertu.

Ja przyjmuje 55 W/mb odwiertu.
no i można sie przejechać troszkę na tym założeniu. Mnie raz trafił się klient z piaskami bez wody -efekt - uzysk w okolicach 25-30W. Trzeba było zrobić drugie tyle odwiertu

W innym przypadku klient ma niemalże rzekę pod domem - efekt? 5C-7C na sondzie cały rok - wręcz nieprawdopodobne

Przy każdym odwiercie mam opinię geologa najpierw. Jest to potrzebne do zgłoszenia odwiertów przy pozwoleniu na budowę i każdy inwestor powinien to mieć. Wiem już zatem na czym stoję i w 95% przypadków 50-55W/mb zdaje egzamin. Przy wykonywaniu odwiertów mam próbki gleby co 3m więc zawsze mam porównanie z opinią geologa. Jeszcze się nie zdarzyło żebym się pomylił w obliczeniach i generalnie to co podaje producent pomp ciepła (sitebel) się sprawdza w praktyce.

Mam pytanie: ile kosztuje instalacjia pompy ok. 13-16 kW. użytkowej. nie pytam o precyzyjne okreslenie lecz o zakres dla urządzenia dobrego nie idealnego ale takiego które jak się zamontuje to nie będzie problemu że się popsuje lub będzie dzialalo na turbo w postaci grzalek elektrycznych. Chodzi mi o koszt z kolektorem, buforami, automatyką, pompą poza rozprowadzenie ciepla (podlogówka, fankoile...).
pytam bo sobie zrobiem pompe powietrzną agrgat inverter, wymiennik plytowy.... i to mi od dwóch lat dziala (modyfikuje na bieżąco, monitoringi temp).
W zeszlym roku na IKK widzialem aletrme i aquafree i zastanawiam się nad tym czy to nie będzie lepsze i tańsze niż pompy z kolektorami ziemnymi, oczywiście nie wszędzie to będzie mozliwe do zastosowania. poza tym w tym roku z jednym klientem zrobilismy inny eksperyment tj. zamówi sobie zbiornik 500 l i w tym zbiorniku zamontowa weżownicę z miedzi z czynnikem r410a, ciekawe jak to będzie dzialo. na razie mówi, że jest ok. jeszcze nie mieszka, mieszanie ogrzewa podlogówką i fankoilami (aby latem chodzić).
w obu przypadkach koszt urządzeń zamyka się w brutto 25 tys zl, wydajność urządzęń to ok. 15 kW. nie mam w tej kwestii doświadczenia ale może ktoś rzucil by koszta jakiego odpowiadającego urządzenia.
dzięki
pzdr.

Witam p.Robercie
To co pan napisał nie jest nieprawdopodobne tylko tak faktycznie jest. A wynika z analiz naukowych zamieszczonych i szeroko opisanych w literaturze technicznej opisujących dolne źródła , materiały można znaleść w sieci, ale jest to niezmiernie trudny temat i można popełnić duży błąd zakładając wysokie parametry odzysku ciepła z mb. odwiertu. Także optymalnie zakłada się około 40-50 W/mb. odwietu ,ale ważne przy głębokości w granicach 80-150 mb. Krótkie odwierty oferowane na naszym rynku do około 40 mb. muszą mieć to granicę od 25-35 W/mb. oczywiście mówimy o sondach pionowych.
Wynika to z tego,iż strefa do głębokości 15-20 m. ma niestabilny gradient temperatury w zależności od głębokości, czyli można powiedzieć jest to strefa z której nie uzyskamy stabilnych parametrów do magazynowania ciepła.A wyniki widzimy na budowach i w żle działających instalacjach.
Pozdrawiam

z forum "budujemydom" przedstawiciel handlowy FANKO
"Witam serdecznie, odpowiem panu w ten sposób, pompa ciepła opłaca się tylko i wyłącznie wtedy gdy inwestor ma w projekcie czy też w planach zastosowanie klimatyzacji domu, a po za tym ma standardową izolację domu tj. styropian 10cm. Dla takich ludzi jest to idealne rozwięzanie ponieważ zaoszczędzaję miejsce w domu bo niepotrzebują jednostek wewnętrznych oraz wygląd zewnętrzny nieodstrasza jednostkami zewnętrznymi klimatyzacji, do tego uzyskują niskie koszty eksplatacji i nie są zmuszeni wykonywać przeglądów co pół roku które niestety nie są za darmo."

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.