Witam
Zacznę może od mojej sytuacji i problemu. Prowadzę gastronomię i od dawien dawna mam problem z wentylacją w kuchni. Jest za słaba, głównie spowodowane jest to za małymi kanałami wentylacyjnymi. By dołożyć dodatkowy komin walczę, ale to jeszcze potrwa, a szukam jakiegoś doraźnego rozwiązania. Tyle tytułem wstępu
Czy kształt okapu ma znaczenie - w sensie czy któreś zbierają lepiej dym. Widzę na necie całkiem sporo rodzajów i kształtów i zastanawiam się czy któryś jest lepszy od drugiego.
Czy marka okapu ma znaczenie, czy raczej to proste urządzenie i nie ma co patrzeć na firmę?
Czy okap okap indukcyjno-kompensacyjny będzie lepiej działał, niż zwykły wywiewny?
Rozmiar wiem że ma znaczenie, ale do jakiej wielkości to ma sens.
Mam kuchenkę 150 x 80, gdzie jest 5 palników, w tym 3 mocne (powyżej 10Kw). Palniki są w dwóch rzędach. Jaki rozmiar okapu powinien być by dac maksymalny efekt?
Mam pomysł (tymczasowy), by dorzucić coś pod sufitem - jakieś dodatkowe kratki wywiewne, gdyż dużo dymu zaraz po wrzuceniu jedzenie na patelnie, ucieka z okapu w górę (sufit z 4m) poza okap. Myślę, by tam coś dołożyć gdyż ten dym mógłbym wyrzucić dodatkowym kanałem na zewnątrz (po przefiltrowaniu). Ten co idzie od razu w okap, jest zbyt śmierdzący i zawiera za dużo tłuszczu. Ktoś jakiś pomysł?