265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Wentylacja w przychodni zdrowia

Witam
Projektuje wentylację w przychodni zdrowia. Dokładnie jest to modernizacja przychodni . W gabinetach lekarskich zastosowałem według wytycznych wentylacje higrosterowalną z wentylatorami zbiorczymi aereco. Powietrze na korytarze nawiewam i wywiewam centralą wentylacyjną. Część tego powietrza jest transportowana do toalet i pomieszczeń pomocniczych np magazyny. Wyciągi z toalet i pomieszczen pomocniczych zaprojektowałem na wentylatorkach osiowych tzw łazienkowych. Teraz kilka pytań:
1. Czy centrala wentylacyjna musi działać 24 h na dobę ze stałą wydajnością czy może powinna obiżyź swoją wydajność o połowę w godzinach gdy przychodnia jest zamknięta?
2. Czy wentylatorki w sanitariatach i pom. pomocniczych magazynach itp. do których transportowane jest powietrze z korytarzy gdzie nawiewa centrala muszą działać ciągle tak jak centrala czy mogą być włączane np razem ze światłem lub włącznikiem ściennym np z funkcją opóźnienia wyłączania lub z czujnikiem ruchu. Czy jest to zgodne z przepisami? Nie wiem czy takie wentylatorki osiowe są na tyle ciche i wytrzymałe żeby działały 24 h na dobę przez kilkanaście lat...

Witam.
1. Jak najbardziej można dać obniżenie nocne. Program taki jest pewnie na sterowniku centrali wentylacyjnej.
2. Jeżeli o mnie chodzi to byłbym skłonny założyć że wyciąg ma chodzić cały czas. Problem z przykrym zapachem z WC. Nie robił bym tego na wentylatorach osiowych tylko na zbiorczym wentylatorze kanałowym/dachowym. Co do wentylatorków osiowych to podstawowe pytanie ile wyciągasz z WC-tów. bo jak mało to od poł biedy można je dać jako załączane od światła z zegarem czasowym :).

Dzięki za odpowiedź. Pracuje od niedawna jako asystent więc nie mam dużej wiedzy w zakresie wentylacji. Miałbym jeszcze kilka pytań:
1. Na jakie prędkości powinno się dobierać kanały. W literaturze jest że np. kanały rozprowadzające np po wyjściu z szachtu dobierać na 3-5 m/s . Jednak nie wiem jak to jest w praktyce. Czy dobierając wszystkie kanały na poziomie 3 m/s jest prawidłowe?
2. Czy przy wyjściu kanału wyrzutowego przez otwór w stropie żalbetowym dachu trzeba zastosować jakąś podstawe dachową ? Czy może powinien być wymurowany kominek . ?

Spoko.
1. Jak będziesz trzymał się 3 m/s to będzie super. Max 5 m/s ale to przy centrali.
2. Kominek by się przydał bo czerpnia/wyrzutnia musi się znajdować 40 cm nad dachem. Wydaj podstawę dachową. A w wytycznych branżowych w branży budowlanej napisz żeby budowlańcy ci zrobili cokolik :) i załatwione....

uważam jak moi przedmówcy...

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.