265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Gdzie montować zawór różnicowy?

Proszę o rade , gdzie zamontować w/w zawór na zasilaniu czy na powrocie ? Piec co na węgiel ( Tezam brun-20)
Jeżeli na powrocie to mam pytanie czy zamontowana tam pompka będzie stanowiła problem? Bo taki układ właśnie mam z pompka zamontowaną na powrocie.
Dziekuje za uwagę i ewentualne sugestie.
Pozdrawiam!!!

na powrocie powinno sie zamontowac przy pompie
tak jak na zdjeciu http://www.ecopower.neostrada.pl/zwr_sch.jpg

pozdrawiam

ZWR - zawór wodny różnicowy typu ZWR25, ZWR32, ZWR40, lub ZWR50
PCO - piec centralnego ogrzewania (węglowy, gazowy, olejowy itp.)
PO - pompa obiegowa CO jednofazowa

Dziękuję za poradę!! Hydro - instal

z tego co mi wiadomo to zaw. różnicowy zostaje otwarty poprzez grawitacyjny przepływ i zdecydowanie montowany jest w pionie z tego wynika że na powrocie będzie on niedrożny. poz.

badzie dziala na powrocie jezeli zamontowany bedzie w pionie, bedzie dziala tak jak na zasileniu tylko musi byc dobrze ukierunkowany, wtedy grawitacja go otworzy tak jak to widac na zaloczonym rysunku chyba logiczne ze powracajaca woda przy wylaczonej pompie podniesie "pilke" do gory i zawor bedzie otwarty,

pozdro

Brawo Marek! Oczywiście, że na zasilaniu!

jezeli pompe ma zamontowana na powrocie to zawor tez na powrocie.

jezu ludzie jesli ma dzialac takze grawitacyjnie to na zasilaniu zawor nalezy zamontowac

Nie wiem skąd niektórzy mają takie rewelacje i przyklaskują niewiedzy i głupocie. Przede wszystkim zawór różnicowy działa wtedy kiedy jest odpowiednio zamontowany w stosunku do pompy obiegowej (jako jej bypass), która powoduje, że zawór się zamyka podczas pracy pompy. W sytuacji gdy pompa nie pracuje zawór jest otwarty i nie ma znaczenia gdzie jest zamontowany, układ pracuje grawitacyjnie (tu znaczenie ma średnica i ułożenie rur - ale to już inny temat). Proszę nie krytykować, tylko zapoznać się np. z instrukcją producenta etc.
Pozdrawiam, Michał Pawłowski

pewnie ze nie ma roznic, ale w kotle na paliwo stale lepiej jest montowac pompe na powrocie dla jej bezpieczenstwa. gdy woda sie zagotuje to pierwsze uderzenie goraca idzie na pompe.

zawór montowac na powrocie w instalacji co na paliwo stałe to przeciez oczywiste.

gdzie montować zawór różnicowy

prosze porade jak zainstalowac zawur roznicowy na powrocie

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.