265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Domy bez kominów - Gdynia

Mam pytanie do forumowiczów - Czy ktoś zna sposób rozwiązania wentylacji na osiedlu pięciu wzgórz w Gdyni.
Patrzcie foto http://www.ekolan.pl/i.php?i=140# . Ciekawe jak to jest zrobione bez widocznych kominów. A może ktoś wie kto to projektował?? Bo wygląda pięknie pod względem architektonicznym. Pozdrawiam wszystkich.

napisali, że ma być wentylacyjna - mechaniczna wywiewna w aneksie kuchennym i łazience, oddzielny pion do podłączenia okapu kuchennego ( grawitacyjne)- cud myśli architektonicznej. Realizacja nawiewu ma być we własnym zakresie.

Cud techniki tak jak f-16, niby już doleciały (do islandii)

Rzeczywiście na załączonych zdjęciach nie widać wyrzutni wentylacji mechanicznej. Może zlokalizowane sa z innej strony. Jedno jest pewne - muszą gdzieś być.
Co do wentylacji okapu kuchennego, to od lat kilku projektuje się piony "grawitacyjne", wynika to z faktu, że każdy obecnie produkowany okap posiada własny wentylator i zastosowanie na wyrzucie jakiegokolwiek wentylatora mze spowodować zakłucenia wylotu nieprzyjemnych zapachów. Jednocześnie każde mieszkanie na zakończeniu króćca wentylacji okapowej powinno mieć klapę p.poż (przy budynkach wysokich) oraz obowiązkowo zawór zwrotny. Należy zwrócić uwagę jedynie na to ile ze sciany wystaje klapa + zawór. Spotkałem się już z zainstalowanymi klapami f-my MERCOR, które ze względu na swoją konstrukcję wystawały ok 50 cm ze sciany. Duże kłopoty z zamaskowaniem takiej "lufy" przy aranżacji kuchni. Dobrze też jest zarządać od develpoera zainstalowanie zaworu zwrotnego typu CAR 125 f-my Venture Indystries lub podobnej - gwarantuje ona większą szczelność niż zwykłe zawory listkowe bez uszczelki.
Co do klapy p.poż - już różne cuda spotykałem - nawet w 11 piętrowym budynku developer otrzymał z Komendy Głównej Strazy Pożarnej zgodę na odstępstwo od normy.

Juz dawno paradigma firma zajmujaca się kotłami, kolektorami, ogrzewaniem wymysliła(1999 bodajże), że aby podłączyć kocioł kondesacyjny ich firmy nie trzeba komina:)
Mozna go wniego "wpleść" - chodzi o rurę, ale nie trzeba.
Mozna to zrobić w ścianie np na ukos. Polecam ich katalogi tam mają rozrysowane systemy.
To samo z wentylacją. Okapy wmontowuje się w komin grawitacyjny.. ale myślę, że mozna to też robić bez komino tzn zrobić własne połączenie kominowe.

to znowu ja:)
http://209.85.135.104/search?q=cache:DV06k5G7WdIJ:www.elmech.com.pl/oferta.html+regulator+obrot%C3%B3w+wymiennika+w+centrali&hl=pl&ct=clnk&cd=23&gl=pl
zobaczcie w tym domku komin zbędny.
A kuchnia nawet jak ma okap mozna podpiac rurą do przeowdu (siwego) wywiewnego centrali.
Dobrze dać poza okapem w tej rurze jakis mini wentlator do zamontowania w przewodzie, będzie lepszy wyciąg powietrza.
czerpinie i wyrzutnie są w ścianie.
Ja też na zaliczenie tak robiłam, a 2 wariant to wyrzutnia na dachu razem z czerpnią.

na zbliżeniach domów w Gdyni nie widać, na przegrodach zewnętrznych mieszkań, wyrzutni i czerpni, a nie są to domki parterowe ze strychem nieużytkowym !

Aniu, a co z wentylacją łazienek i toalet?????????????????, też do tego samego komina?
Chyba była jakaś zmiana w przepisach. Może podasz mi odnośnik do PN, ba ostatnio nie przeglądałem nowych rozporządzeń i nie jestem widocznie na bieżąco.

Szkoda Aniu,że nie przyjżałaś się rysukowi. Jest to przykład zastosowania wentylacji mechanicznej z zastosowaniem centrali rekuperacyjnej, w domku jednorodzinnym - zresztą rysunek ma chyba ok 10 lat (centrale CR1 nie sa już od kilku lat nieprodukowane przez f-mę KOSS z Nadarzyna. Jak widać na załaczonym rysunku zaznaczone sa wyraźnie "CZERPNIA" i "WYRZUTNIA" ścienne. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne w budownictwie jednorodzinnym. W budynkach wielomieszkaniowych, wielokondygnacyjnych niedopuszczalne jest łączenie wentylacji pomieszczeń sanitarnych z kuchennymi czy mieszkalnymi.

Łączenie czyli że łączysz to w nawiewie, ale do wyiewu jak najbardziej.
Robisz nawiew na salony, gabinety a wyciąg dajesz własnie w kuchni a na koncu w toaletach. Tam musi byc podcisnienie a w gabinaetach, salonach nadcisnienie. Wtedy.. nie ma czegos takiego, ze czujesz zapachy kuchni, czy toalety w pokoju.. Tak sie tez na zasadzie npodcisnienia wentyluje kuchnie w restauracjach- robi sie nawiew na sali, z nadcisnieniem a podcisnienie jest i wywiew w kuchni - tam gdzie pryzgotowują posiłki.
Nikt nie robi osobnej centrali do pokoi, gabinetu nawiew/wywiew a osobnej centralki do wc czy kuchni.
Robi się to razem na zasadzie takiej jaką opisałam.
A w budynkach wielokondygnacyjnych nie robie się wentylacji pokoi, salonów, firma ma zadbac o wentylacje własnie wc, kuchni (jest tam piecyk z płomieniem, do tego aby było spalanie, potrzeba powietrza, a zatem musi byc sprawna wentylacja). I tu się robi nasady podcisnieniowe na kominie grawitacyjnym na samej górze na dachu.
A skoro tu nie ma komina, to musi byc system wentylacji mechanicznej. No chyba ze kazdy z uzytkowników ma system aereco z tymi nawiewnikami w oknach.
do pytającego - Tam moze byc centrala Amigo wazne ze KONCEPCJA RODZIAŁU jest dobra. Centrale beda sie zmieniac, miec lepsze konstrukcje, ale zasada rozdziału jest ta sama.

Aniu zdecyduj się.
W wątku "Jak wykonać wentylację" proponujesz autorowi zapytania wykonać instalację powodującą nadciśnienie w toalecie, tutaj piszesz, że w WC musi być podciśnienie.
Czegoś tu nie rozumiem.

Aniu,
dopiero teraz wczytałem się w twoją odpowiedź.
Kto ci takich bzdur nakładł w głowę, "Łączenie czyli że łączysz to w nawiewie, ale do wyiewu jak najbardziej."
Mam nadzieję, że nie zaproponujesz takiego rozwiązania żadnemu projektantowi bo cie wyśmieje. Nie wolno w budynkach wielorodzinnych ani użyteczności publicznej jednym kanałem wyciągowym wyprowadzać powietrza z pomieszczeń o różnym przeznaczeniu.
PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania.
Zmiany: PN-83/B-03430/Az3:2000

Brawo Korolu za spostrzegawczość:) Faktem jest, że Ania nie jest konsekwentna w tym co pisze:) Ciągle się uczy, jak większość z nas, więc trzeba dać jej szanse i wierzyć, że szybko to zrozumie.
Pozdrowionka

Nie mozna wtedy, gdy robisz recyrkulację - zawracanie.
To jest logiczne.
Ale jak masz system, że nawiewasz świerze powietrze i usuwasz zuzyte bez recyrkulacji, więc można łączyć.
Cały czas co pisze odnosi się do domków.
A użyteczność publiczna to są rozmaite budynki. Tu wszystko co zależy to od kontrukcji budynku, gdzie ma wc, gdzie sale itp.
Jesli masz dom i na jednym poziomie masz wc, salony, kuchnie to robisz tak jak pisałam w wc podcisnienie.
Ale.. jak masz dom i wc jets na samym dole np w piwnicy to logiczne jest ze musi miec osobny system wentylacji a zatem nawiwe wywiew i tu będzie niekoczniecznie nadcisnienie. Mozesz zrobic podcisnienie. To radziłam - nasady z podcisnieniem, aby nie było zawracania zapachów z wc np do korytarza, gdzie ktos czeka na swoją kolej do wc.
Nadciśnienie masz wtedy, gdy ilość powietrza nawiewanego jets o 20%większa niż wywiewanego.
szeroki temat by pisać, więc pisze się skrótowo)

Aniu
PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania.
Zmiany: PN-83/B-03430/Az3:2000
można sobie poczytać na stronach tego Forum.
Chyba, że dla ciebie czytac nie znaczy zrozumieć

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.