273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Domy bez kominów - Gdynia

Ja tą normę mam, robilismy na niej projekty.
ALbo wy nie rozumiecie, co ja piszę, nie macie wyobrazni przestrzennej.

Do poszczególnych pionów wentylacyjnych powinny być przyłączone tylko pomieszczenia o tym samym charakterze (kuchenne, sanitarno-higieniczne itd.). Nie dopuszcza się pionów obsługujących mieszkania do usuwania powietrza z pomieszczeń niemieszkalnych (piwnice, pralnie, suszarnie itd.)
--
wy nie rozumiecie tego, co tu jest napisane:P I zle rozumujecie co ja piszę:)
pion wentylacyjny to pion np |
a ja pisze o wentyacji nie w pionie a w poziomie:)
Robilismy maśe projektów i były dobre, wiem co mówie:)

http://www.wentylacja.com.pl/technologie/technologie.asp?ID=1269
prosze bardzo o tym piszę:)
wywiew jest z kuchni i wc. Widzicie????
a nawiew poprzez salony, pokoje, gabinety
a zatem nadcisenienie jest tu gdzie nawiew, a wywiew czyli podciśnienie (aby zapachów nie było czuć z kuchni i wc np w salonie, gdy pijecie herbatkę) w wc, kuchni.
i to wentylacja w poziomie:) Nie ma tu żadnych pionów wentylacyjnych
Aj nie umiecie czytac ze zrozumieniem, od razu wiedziałam, że nie rozumiecie tego co piszę:) I nie rozumiecie normy:P

A piony wentylacyjne np macie 6 kondygnacji na każdej z nich jets kucnnia i salon
Zatem co mówi norma? Nie wono podłączyć salonu do kuchni i zrobić pion wentylacyjny:)
trzeba kuchnię z każdego z 6 kondygnacji połączyć w jeden pion wentylacyjny i to samo (czyli zrobić osobny pion) zrobić z salonami.

nie chce mi się dalej dywagować.
Napisz jak zdobędziesz wykształcenie w dziedzinie sanitarnej i doświadczenie min 4 letnie przy projektowaniiu i nadzorze

A ty mas zi co z tego? jak norm nie rozumiesz:P Jak ty projektujesz:P
Takim powinni odbierac prawa do wykonywania zawodu:P

Rozp. MI z dn. 12.04.2002r."w sprawie warunków technicznych jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowaneie" par. 150 ust. 3. W instalacjach wentylacji i klimatyzacji nie należy łączyć ze sobą przewodów z pomieszczeń o różnych wymaganiach użytkowych i sanitarno-zdrowotnych. Nie dotyczy to budynków jednorodzinnych i rekreacji indywidualnej.
Komentarz:
dotyczy to instalacji wentylacyjnej bez rozgraniczenia na instalacje poziomą i pionową. Wyłączono z tego domki jednorodzinne, bo warunki higieniczne w domku zamieszkałym przez jedną rodzinę są jednakowe (wolność Tomku w swoim domku), a w poszczególnych mieszkaniach w budynku wielorodzinnym może być różnie, bo nie każdy dba o higienę pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i trafiają się mieszkania gdzie jest pełno kotów i w razie awarii może nastąpić migracja zapachów z sanitariatów do pomieszczeń kuchennych no i w budynku wielorodzinnym kłopotliwe byłoby usytuowanie indywidualnych czerpni i wyrzutni dla każdego mieszkania z osobna, aby zachować odległości od okien.

>>centrale CR1 nie sa już od kilku lat nieprodukowane<< - czyli są produkowane!

AWK dzięki za zauważenie lapusa, oczywiście, że miałem na myśli to, że nie są już produkowane

Fajnie, że tyle jest odpowiedzi na moje pytanie ale niestety żadna nie jest na temat. Wiem na pewno, że zastosowane rozwiązanie jest oparte na wentylacji grawitacyjnej Wydaje mi się, że kominy zakończone są w przestrzeni ponad właściwym dachem a widoczna na dachach "czapka" połaci dachowej stanowi naturalny wspomagacz ciągu kominowehgo i w miejscowościach nadmorskich (duża wietrzność)może się to sprawdzić - tylko jak to się ma do obowiązującego rozporządzenia o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowaneie" par. 150 ust. 3. W instalacjach wentylacji i klimatyzacji nie należy łączyć ze sobą przewodów z pomieszczeń o różnych wymaganiach użytkowych i sanitarno-zdrowotnych. Przecież takie zakończenie łaczy ze sobą poszczególne wentylacje. Chciałbym się po prostu dowiedieć jak budynki te przeszły odbiory itp.
A co do wypowiedzi Pani Anny to Pan Korol ma Rację i normy rozumie tylko Pani nadmiernie wierzy w niezawodność urządzeń elektrycznych. Nie można łaczyć ze sobą kanałami wentylacyjnymi łazienki i kuchni bo co się stanie jak nie będzie prądu ;-)i centralka nie będzie działała ,a trzeba będzie upiec kotlety w kuchni w czasie gdy Ojciec rodziny będzie napinał swoje cztery litery. Fujjj. Nawet zastosowanie zaworów zwrotnych nie pomoże bo ... żaden szanujący się rzeczoznawca do spraw BHP nie zaakceptuje takiego rozwiązania i nie podpisze się na dokumentacji projektowej.
Kończąc wracam do zasadniczego tematu - czy ktoś na Forum o Wentylacji wie jak zrobić taką wentylację jak w Gdyni, później ją odebrać, a na końcu przejść się po osiedlu krzycząc "TO ja Wam zaprojektowałem tą wentylację " i się nie bać, że coś spadnie na głowę.

no to się podpisuje teraz.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.