273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Dlaczego ubywa argonu w szybach zespolonych?

A co polecacie na płaczące szyby od strony wewnętrznej w mieszkaniu. Czy zostaje mi tylko wymiana pakietów szybowych? Juz wiem, że zda to egzamin, bo jedną część/ pakiet w drzwiach balkonowych wymieniłam i jest duza poprawa. Okna mają 13-14 lat. Mieszkam w tym mieszkaniu od 3 i jest masakra! Jesienią i zimą rano robię obchód wszystkich pomieszczeń z ręcznikami papierowymi i wycieranie całych szyb. Dodam, że mieszkam w Suwałkach i zimy u nas są jakie wszyscy wiedzą. PROSZĘ POMÓŻCIE!

płaczące szyby świadczą też o zbyt wysokiej wilgotności w pomieszczeniach. proszę zmierzyć wilgotność . jeśli jest większa niż 60% to należy ją zdecydowanie zmniejszyć.

[quote]witam,
poczytałem i niektóre argumenty mną wstrząsnęły. Pozwolicie że się do nich ustosunkuję .
1. wbrew twierdzeniom któregoś z Panów Argon ma wpływ na przewodność cieplną. Włos mi się jeży jak widzę takie stwierdzenia. Są na to badania, cały świat napełnia szyby argonem a ktoś się wyrywa że to nic nie daje. Nie są to również względy technologiczne bo gaz szlachetny nie jest suchy dlatego , że jest szlachetny tylko dlatego , że był sprężony i podczas jego sprężania został osuszony. To samo dzieje się ze sprężonym powietrzem. Podczas sprężania pojawia się skroplina która jest separowana i to jest właśnie ta wilgoć która odchodzi z np powietrza przy sprężaniu. Żeby raz na zawsze rozwiać wątpliwości odnośnie przewodności cieplnej szyby to wygląda to mniej więcej tak.
- szyba zespolona 4/16/4 mm na zwykłym szkle bez argonu ( nie termofloat) wsp k lub U = 3w/mkw (wat na metr kwadratowy)
-szyba zespolona 4/16/4 mm na szkle termofloat bez argonu wsp K lub U =1,5 do 1,4 ( w zależności od źródła- literatura różnie to podaje)
- szyba zespolona 4/16/4 na szkle termofloat z argonem wsp k lub U= 1,1 do nawet 0,9 W/mkw ( ponownie różne wartości w zależności or źródła.
Więc agron obniża przewodność cieplną szyby o wartość 0,3 - 0,6 W/mkw. Czy to dużo ????? Tak kurde to zaj...... dużo bo metrów kwadratowych szyb trochę jest i nagle robi sie z tego kilka watów oszczędności ( albo nie gdy argonu brak) które pracują w kazdej minucie kiedy na zewnątrz i wewnątrz mamy różnice temperatur. Ta szyba to bariera dla zimna tym skuteczniejsza czym jej współczynnik jest niższy więc subiektywnie stwierdzam , że 0,6 wata do DUŻOOOO.
2.Kolejny wpis do sprostowania. Pana Krzyśka z dnia 2016-06-13. Mam nadzieję że miał on na myśli parowanie szyb wewnątrz pakietu od strony ramki dystansowej. Wtedy zgoda . Ale jeśli szyba tam paruje to znaczy , że pakiet jest rozszczelniony i trzeba go wymienić .Sorbent wysycił się wilgocią mając bezpośredni , intensywny kontakt z wilgotnym powietrzem. Sorbentu w szybie z reguły jest na tyle dużo , że szczelna sprawna szyba zespolona nie jest w stanie go wysycić w swoim okresie "życia" (użytkowania). Jeśli natomiast Pan miał na myśli parowanie za stronie zewnętrznej od strony mieszkania to bzdura bo co ma piernik do wiatraka???, Sorbent ma za zadanie związać wilgoć która pojawi się wewnątrz szyby zespolonej i nie ma ABSOLUTNIE nic wspólnego z jej parowaniem na zewnątrz od strony mieszkania.
To tyle jeśli chodzi o uściślenie tematu . Mam nadzieję , że pomogłem.[/quote]
Zbytnio nie znam się w tym temacie i teoretycznie dobrze wytłumaczone. Mimo wszystko nie mogę pojąć jednego tematu. Parowania szyb. Jeżeli okna są nowe to nie parują. Dopiero po 6-10 latach mocno zaczyna pojawaić się wilgoć na oknach. Oczywiście mowa o wilgoci na wewnętrznej części szyb. Nie pomiędzy.
Jak to wytłumaczyć.

Nie słyszałem jeszcze chyba nigdy tak bzdurnej rzeczy jaką Pan tutaj napisał. Tzn jakoby argon nie miał wpływu na parametry okna. Gdyby było to prawdą to producenci po 1 nie wykorzystywaliby drogiego gazu jakim jest argon a wystarczyłoby zrobić w oknie próżnię i skraplanie pary wodnej w powietrzu już by nie występowało. Poza tym cząsteczka tlenu ( powietrza ) jest znacznie... znacznie większych rozmiarów niż cząsteczka argonu dlatego właśnie argon w jakimś stopniu ulatuje z szyby po upływie lat. Na dowód tego co napisałem poinformuje tylko że jestem właścicielem salonu sprzedaży stolarki okiennej. Na potrzeby tego posta zbudowałem w programie okno o identycznych rozmiarach. W pakiecie 3-szybowym czyli 2 komorowym jego współczynnik wynosi: Uw= 0,79. Zastosowany został pakiet 4-16-4-16-4 co oznacza że są dwie komory po 16 mm wypełnione argonem i 3 szyby o grubości 4mm każda. Dokładnie takie samo okno wyposażone w pakiet szybowy 6-14-8-14-6 czyli mniej argonu ale zdecydowanie więcej szyby ma współczynnik Uw=0,85. Więc pana teoria że argon nie ma wpływu na przenikalność okna a wpływ ( pozytywny jak Pan określa ) ma sama szyba czyli im jej więcej tym okno cieplejsze ni jak się ma do wyliczeń z programu renomowanego Polskiego producenta. Dokładnie tak samo dzieje się z każdym oknem jakie sprzedajemy klientowi. Im mniej argonu tum okno zimniejsze. Pozdrawiam i polecam zaznajomić się z tematyką okienną zanim zacznie Pan edukować mniej świadomych klientów. Pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.