Szkło z funkcją grzewczą
Mroźna zima skłania do refleksji nad sposobami zatrzymania ciepła w domu. Jedną z metod jest SGG EGLAS – elektrycznie ogrzewane szkło niskoemisyjne z oferty firmy Saint-Gobain Glass. Wykorzystane w szybach zespolonych może pełnić rolę jedynego źródła ciepła, może też wspomagać istniejący system grzewczy. „Ciepłe szkło” jest rozwiązaniem wydajnym i niezwykle estetycznym.
Podstawowym zastosowaniem SGG EGLAS są szyby zespolone w oknach i na szklanych elewacjach. „Ciepłe szkło” użyte w oknach połaciowych, świetlikach, czy na szklanych dachach eliminuje problem zalegania śniegu oraz lodu, w przypadku okien o klasycznej formie zapobiega kondensacji pary wodnej na powierzchni szyby oraz powstawaniu chłodnych stref przy szybach, kompensuje też utratę ciepła przez przeszklenia. SGG EGLAS zastosowane jako składnik dużych przeszkleń (elewacje, drzwi tarasowe, balkonowe) pozwala zrezygnować z montażu grzejników kanałowych, pełniących rolę bariery dla przenikającego przez szyby chłodu.
SGG EGLAS jest idealnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku miejsc, w których ludzie przebywają sporadycznie, a które trzeba szybko ogrzać. Są to na przykład kryte baseny, oranżerie, ogrody zimowe i hotelowe restauracje.
Zużycie energii elektrycznej przez „ciepłe szkło” zależy od zakładanego efektu. I tak: do likwidacji efektu kondensacji instalacja EGLAS potrzebuje 70-150 W/m2, do pełnienia funkcji szkła grzejącego wymaga 50-300 W/m2, natomiast do rozpuszczenia śniegu zalegającego na przykład na oknach dachowych - do 700 W/m2. Zużycie energii elektrycznej zależy od kompozycji zespolenia, zlokalizowania szyby i warunków klimatycznych danego miejsca.
Producentem SGG EGLAS jest firma Saint-Gobain Glass. Szkło należy do marki QUANTUM GLASS, skupiającej najbardziej zaawansowane technologie z oferty producenta. Więcej informacji na temat właściwości i montażu opisywanego szkła można znaleźć na stronach internetowych www.saint-gobain-glass.com oraz www.quantumglass.com
Źródło: ''