273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Czy tak to bedzie funkcjonowac ???

Witam, czy tak podlaczony system wywiewny zadziala??? (przepraszam z gory za wyglad obrazka ale malowalem go na szybko :D :) )
[img]http://img44.imageshack.us/img44/7149/scan0002x.jpg[/img]
[url]http://img194.imageshack.us/img194/8186/scan0002tte.jpg[/url]
Na obrazku:
1). to anemostaty badz kratka wywiewna ( w lazience 2 szt.)
2). kolanko
3). wentylator np. wentylator kanalowy TD-100/160
Przewody wentylacyjne gietkie okragle 100mm montowane przy brzegu sufitu i sciany, prowadzone poziomo az do ujscia za wentylatorem, zakonczone kratka wylotowa na zewnetrznej scianie budynku.
Nawiewniki scienne w dwoch pokojach na wysokosci gornej krawedzi okna.
Jestem totalnym laikiem jesli chodzi o kwestie wentylacji a ze w domu nie ma zadnych kratek wywiewnych/kanalow wentylacyjnych to prosilbym o rade jak zrobic wywiew z powyzszych 3 pomieszczen???

A wiec teoretycznie powietrze z zewnatrz albo z pokoju bedzie lecialo do kratki w przedpokoju ew. przejdzie przez otwory pod drzwiami do wc i lazienki tak powinno dzialac bez problemu ale wentylator kanalowy TD-100/160? To jest 160m3/h hmm jakie zamierzasz dac nawiewniki nad oknem? Zdaje mi sie, ze jakbys sobie odpuscil anemostat w przedpokoju to tez by dzialalo (wysysalo by powietrze w lazience i wc z przedpokoju a do przedpokoju trafialo by z nieszczelnosci drzwi zewnetrznych (raczej male) i bardziej prawdopodobne z pokoju). A teraz pytanie czy masz moze w wc/lazience kociol? Bo jesli tak to wydaje mi sie (do konca nie pamietam bo polskich przepisow dawno w rekach nie mialem), ze musi byc grawitacyjna wentylacja jak to jest kociol z otwarta komora spalania a wiec musisz dodatkowo wywalic kratke w tym pom. gdzie masz kociol taki nawiewna i wywiewana ale to raczje wez jakies wprowadzenie do twojego kotla albo pogadaj z kominiarzem on ci powie jak i co. zreszta i tak musisz miec projekt jak chcesz miec inst. gazowa... ale to juz takie odchylenie od tematu. Odpowiedz >>> Tak, powinno dzialac (dobierz tylko wystarczajaco duzy wywiew i wentylator do wywiewu).

Dzieki za odpowiedz - no wlasnie ma to tak dzialac ze swierze powietrze wchodzi w pokojach i plynie do przedpokoju -->> lazienka/WC i tam powinno byc "wypompowywane".
Nie w lazience i calym domu nie mam zadnych piecykow/kominkow.
Ale jak ma byc z tym wentylatorem ??? On wg. mnie ma zasysac powietrze i wyrzucac na zewnatrz poprzez kratke wylotowa, umieszczona na scianie zewnetrznej. Czy 160m3/h to za malo ?? Laczna dlugosc przewodow bedzie miala ok. 6m dlugosci (ulozone w poziomie)
Pozdrawiam.

Sorrki, zapomnialem dopisac ze kratka wywiewna na zewnatrz bedzie miala albo 15cm/15cm albo 20cm/20cm i chyba z tego powodu za wentylatorem bede musial dokonac redukcji przewodu wylotowego na wiekszy - taki ktory bedzie pasowal na kolniez montarzowy kratki wylotowej.
Pozdrawiam.

tak jak poradzono już wyżej:
Odpuść sobie wywiewnik (kratkę lub anemostat) w przedpokoju ale zadbaj o możliwość przepływu powietrza przez drzwi do łazienki i WC (kratka lub otwory na dole drzwi).
Ponadto jeśli masz możliwość to obuduj wentylator bo chociaż to mała jednostka to jego dłuższa praca może być uciążliwa (jak każdego wentylatora zresztą).

Wiesz pytanie o to czego oczekujesz od tej pseudowentylacji? Jak czesto ma byc wymieniane powietrze? Ma byc spelniane tylko minimum wentylacyjnej dla osob+pomieszczen? Ma byc tylko maly ciag od pokoju do lazienki? Co chcesz przez to osiagnac? Wentylacji na poziomie 2.5wymian/h nie osiagniesz w taki sposob tak malym wentylatorem. Zobacz wentylacje "naturalna" liczy sie na 0.5wymiany/h a wiec jak masz powierzchnie 80m2x2,5= 200m3/h a to jest 100 m3/h no dobra to jak masz 80m2 to osiagniesz cos "powyzej naturalnej" ale bedzie to porowynywalne. Moge sie zapytac w jakim celu robisz "ciagle dzialajaca" wentylacje w lazience i w kuchni? szczerze mowiac czegos takiego zbyt czesto nie widuje bo w wc to raczej sie wentylator czasami wlacza w wiekszosci mieszkan a w kuchni jest wyciag tymczasowy na czas gotowania a wiec powinienm wczesniej zadac pytanie co zamierzasz osiagnac? Bo jak narazie chociaz napisalem ze to powinno dzialac to wydaje mi sie to troche strata kasy.

Dzieki za obszerne odpowiedzi.
No zobaczymy jak to bedzie dzialac - przedowy, ksztalki, wywiewniki i wentylator juz zakupilem - jak zmontuje to sie odezwe co i jak funkcjonuje - tronik ( kszaltu Y) + wentylator + wylot zamontuje w czesci nad WC a kratki wywiene wylacznie w WC i lazience - drzwi w lazience i WC maja w dolnej czesci kratki wlotowe tak ze mysle ze spelni to swoja funkcje.
Co chce uzyskac - w pierwszej kolejnosci male zawilgocenie w Lazience i WC i czesciowo tez w pokojach.
Jak chce tym sterowac - zmontowalem dzisiaj uklad elektroniczny (narazie w fazie testow) ktory steruje wentylatorem ( plyna regulacja obrotami, wlacznik czasowy ktory wlacza i wylacza wentyl. co jakis czas na kilka minut + dodatkowo jezeli zostanie zaswiecone swiatlo w ktoryms z pomieszczen (lazienka badz WC badz obydwa jednoczesnie to wentylator sie wlacza do czasu wylaczenie swiatla). Docelowo mial byc z pomiarem wilgotnosci ale nie mam i nie znalazlem jak do tej pory zadnego schamatu dzialania takiego czunika - moze ktorys z forumowiczow ma cosik podobnego.
Mam jeszcze pytanko czy pomino tego iz powietrze plynie z pokoi w strone przedpokoju, to czy mialoby sens zrobienia cienkiego kanalu laczacego pokoje w przedpokojem (gdy sa pozamykane drzwi to praktycznie wymiana powietrza zanika) i w jakim miejscu - przy posadzce czy przy suficie.
Pozdrawiam.

Jesli masz problem z wilgotnoscia to nie wiem czy takie rozwiazanie jest najlepsze. Popatrz na to tak >> w zime bedzie przez kratki do pokoju wlatywalo relatywnie duzo swiezego zimnego powietrza ktore kurcze skomplikowane. Wlatuje powietrze ochladza przestrzen przy kratce wlotowej a wiec mozesz sie spodziewac mozliwie grzyba przy kratce (zimne powietrze duza wilgotnosc) w miedzyczasie to powietrze sie ogrzeje i bedzie wylatywac przez wc o zblizonej wilgotnosci. O ile kratka w wc ma ogolnei sens bo przy kapieli etc. jest duzo wilgoci o tyle kratki w pokojach hmm troche wiecej swiezego powietrza mozliwosc czesciowe zawilgocenie sciany przy kratkach ale pomijajac to... Masz problemy z wilgotnoscia teraz w pokojach? W sensie grzyby na scianie etc? bo jesli to nie ciagle nei widze sensu...

Kolega Michał - popełnił mały błąd. Powietrze wpadające przez kratkę zimą - racja że ma wilgotność względną na poziomie 100%, ale podgrzewając się w pomieszczeniu (mieszając się z powietrzem w pomieszczeniu) drastycznie zmniejsza wilgotność względną i ma pewną (ale ograniczoną) możliwość odebrania wilgoci z pomieszczeń. Układ który wymyślił Pan Robek ma sens.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.