Czy nawiewniki okienne (i jakie) powinny być montowane w oknach kuchni i łazienek? Spotykam się, a nawet są dostępne w internecie całkowicie przeciwstawne i w dodatku zaciekle zwalczajace się opinie na ten temat. Przeciwnicy stosowania w łazienkach i kuchniach nawiewników okiennych mówią o bezpieczeństwie przebywających tam osób ( w/g nich wytwarza się ciąg na linii nawiewnik-kratka nawiewna w drzwiach, który może zaburzyć grawitacyjne odprowadzenie spalin z pieca łazienkowego - przeciwnicy za to ripostują że brak wystarczającej ilości powietrza do spalania czyli szczelne okno to dużo większe niebezpieczeństwo). Następny argument przeciw, to brak wentylacji pozostałej części mieszkania jeśli nawiewnik jest w kuchni czy łazience - w oknach pokoi jest co prawda dopływ powietrza z zewnątrz, który jednak nie działa, bo podciśnienie wytwarzane w kuchni i łazience jest niwelowane przez nawiewniki w tych pomieszczeniach, a więc brak ruchu powietrza w pokojach. Zwolennicy twierdzą że zatrzymanie wentylacji pokoi nie zachodzi, bo nie całe powietrze dopływa przez nawiewnik w kuchni czy łazience. Inny argument przeciwników dotyczy nawiewników higrosterowanych - zwiększona wilgotność w kuchniach i łazienkach powoduje niepotrzene przewentylowywanie pomieszczeń. Zwolennicy twierdzą, że nie nastąpi wzrost wilgotności ponad zalecaną (bo działa nawiewnik) i nie ma w związku z tym problemu.
Ostatni argument przeciwników to... przeziębienie użytkowników łaziekni czy kuchni od silnego strumienia zimnego powietrza dopływającego do pomieszczenia. Zwolennicy ripostują ten argument śmiechem.
ZNOWU BRAK PRZEPISÓW W TYM ZAKRESIE POWODUJE ŻE MAMY WOLNĄ AMERYKANKĘ W PROJEKTOWANIU I POTEM LISTY (nawet na tym forum) od użytkowników, którym wentylacja w domu nie działa.
Czy więc powinny powstać w prawie budowalanym lub PN przepisy, które mówią, że:
A) W mieszkaniach stosowanie nawiewników okiennych w oknach (z wyłączeniem okien łazienek, kuchni i WC jest obowiązkowe), chyba że doprowadzenie powietrza do mieszkania odbywa się systemem kanałów nawiewnych doprowadzających powietrze z zewnątrz budynku, w sposób zapewniający wymaganą przepisami i Polskimi Normami wentylację pomieszczeń, lub za pomocą zrównoważonej wentylacji nawiewno-wywiewnej.
B) W pomieszczeniach kuchni z oknem łazienek z oknem i WC z oknem stosowanie nawiewników okiennych jest nakazane, gdy, z zastrzeżeniem pkt.A), wszystkie pomieszczenia wymagające wymiany powietrza posiadają indywidulane kratki wywiewne pod stropem pomieszczenia
C) W pomieszczeniach kuchni z oknem łazienek z oknem i WC z oknem stosowanie nawiewników okiennych jest zabronione, gdy pomieszczenia mieszkalne z oknami nie posiadają kratek wywiewnych pod stropem pomieszczenia, podłączonych do indywidualnych kanałów wywiewnych
D) (?) W przypadku rozwiązania jak w (B) - z nawiewnikiem okiennym - w kuchniach lub łazienkach wyposażonych w palniki lub paleniska z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, stosowanie kratek nawiewnych w drzwiach pomieszczeń łazienek i kuchni jest zabronione, chyba że pomieszczenie z którym kuchnia/łazienka graniczy drzwiami nie posiada kratki wywiewnej, a posiada nawiew powietrza z zewnątrz mieszkania
E) (?) W pomieszczeniach kuchni i łazienek z oknem - wyposażonych w palniki lub paleniska z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin dopuszczalne jest wyłącznie stosowanie nawiewników automatycznych sterowanych różnicą ciśnień po obu stronach nawiewnika. Stosowanie nawiewników higrosterowanych jest w tych pomieszczeniach zabronione.
F) Temperaturę napływającego do pomieszczenia powietrza oblicza się na etapie obliczeń strat ciepła pomieszczeń, stosownie do przyjętej technologii wentylacji budynku i udziału składowych strumieni powietrza wentylacyjnego doprowadzanych faktycznie do pomieszczenia.
Czekam na wasze głosy i pozdrawiam